• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Prosto; sa prve jednominutne slike sam nalepio zemlju. Nikad to nisam radio ali kad ceo svet to radi...  ::)
Evo originalnog stack-a, čisto da vidite kako je izgledalo:


johnny984

Za početak, sve pohvale i za vaše slike, Yagodinac, izvanredno, frugorski, jako zanimljivo i neobično. Samo dajte takve sličice  :)

Objektiv....nisam siguran jer kao što rekoh nije moj aparat, u raw fajlu koji planiram sada da probam da obradim piše 18-105@22m, predpostavljam da je to što se ove slike tiče. A ima i 55-200@55mm. Okačiću još 2 fotke koje smo radili i sa njim.

Nismo nešto dugo slikali, u početku smo posmatrali a mesec je izlazio u 10 i 30, tako da smo izgubili dosta vremena dok smo se podesili. Glavni problem je bio podešavanje fokusa na beskonačno. Ali ok, u sredu verovatno idemo ponovo na neku drugu lokaciju pa će biti prostora za popravni. 

Inače frugorski, namerno sam odlučio to da slikamo, imajući na umu jednu tvoju skorašnju fotku sa andromedom i double clusterom. Na žalost jug/jugoistok nije bio potpuno vidljiv sa ove lokacije, zato i nema recimo strelca, ali on će biti sledeća meta.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Evo još 2 andromede kroz onaj drugi objektiv, na prvoj ima malo zuma ali je ok, druga je više zumirana ali ekspozicija je bila malo duža nego što bi trebalo za to  :)





Dakle sve 3 fotke su JPG fajlovi direktno sa aparata bez obrade, može to malo i da se popravi  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Frugorski, evo raw gde je WB preveden u Tungsten  :)

Kad slikamo sledeći put, da li da WB namestimo na Tungsten ili daylight?



"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

frugorski

      Kao sto rece  Yagodinac,kad ima Meseca,ne mora Tungsten,nego daylight.
      Meni se ova poslednja fotka najvise dopada.Vazan je i umetnicki dojam.Jos da ste malo nekom lampom obasjali ono drvo...
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

johnny984

Evo jedne malo sređenije, pokušao sam da uklonim šum koga ima dosta, a imam samo jednu fotku tako da nije baš moguće ukloniti sve, ne pomaže ni noise ninja  :) Malo sam naglasio kasiopeju i boju zvezda i možda malo preterao sa andromedom. Prosudite sami  :)

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

betelgez

meni se svidja, samo kasiopeja izgleda kao da su sve 5 zvezde iste, da nema razlke u sjaju, ostalo se ne razumem. sad i ja trazim po nestu i ulazim u svet astrofoto :)
salu na stranu, mislim da je ovo za mene jos nedostizno. uskoro i moje slike pa da vidim koliko sam igresio od iskusnijih forumasa :)
pozdrav


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Johny: super obrada, jedino kad otvaraš RAW, tj nikonov NEF probaj da u tom programu promeniš WB na neku višu vrednost, onako odokativno. Mislim da je tungsten oko 3000 a ti probaj malo više da staviš. A ako je snimano JPG onda ništa od podešavanja  :(

betelgez



Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

johnny984

Betelgez, sve zvezde iz kasiopeje sam pojačavao zajedno, tako da bi trebalo da su srazmerne. Doduše, velika je razlika između ovog fajla i originalnog, photobucket to lepo smanji, čak se ni boje zvezda ovde ne vide lepo. I samo napred, ne mogu ni ja da se pohvalim nekim iskustvom u obradi astrofotografija, ali uz dobar aparat, pa čak i tuđi, nekog osnovnog znanja o podešavanju parametara za slikanje wide field fotografija i uz po neki tutorijal za obradu ovih fotografija, može to super da ispadne  :) Na žalost, noćas je ovde oblačno pa nismo mogli da odemo i odradimo popravni, a pitanje je kada će moći sledeći put  :(

Predraže, super fotka. Jel to samo jedna ekspozicija od 25s? Ako jeste, svaka čast  :)

Yagodinac, hvala. Imam raw, i tungsten je 2850. Probao sam kasnije u obradi da malo eksperimentišem, ali u sledećoj verziji ću probati malo da povećam WB u samom startu. Jeste ovo previše plavo  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

zozo83

Odlicne slike, ja nesto pokusavam ali nikako da mi uspe, DSS nece da obradi slike da li zbog manka zvezda, a u irisu ne znam kako se ubacuje vise slika.
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Predrag

Quote from: betelgez on July 31, 2013, 09:27:57 pm
@predrag
super slika


Quote from: johnny984 on July 31, 2013, 09:54:42 pm
Predraže, super fotka. Jel to samo jedna ekspozicija od 25s? Ako jeste, svaka čast  :)


Hvala! :)

Samo jedna slika je u pitanju.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

frugorski

       Cestitke i johnny-ju i Predragu.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

johnny984

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein