• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Preleti ISS i Iridium bljeskovi

Started by betelgez, August 07, 2013, 12:46:50 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sima_Strahota

Ne, mislim na onaj 90min posle toga...
...


Sima_Strahota

...

Igor

Lepo se mogao videti HTV-4, bledunjav, ali vidljiv kako ide iza ISS (mislim na drugi večerašnji prelet). U jednom trenutku je bljesnuo, ne jako, ali dovoljno da još jasnije obznani svoje prisustvo.


Sima_Strahota

Ja nista nisam video :)
Ali sam na jugu video nesto sto je licilo na Iridium (a nije Iridium) i bas je fino bljestalo...
...

Danijel

Slabo se je vidio, i ja sam ga samo nazirao povremeno ali sam ipak uspio snimiti njegov slabujnav trag :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

johnny984

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

betelgez



Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Accuphase

Ajde što ume da pravi prelepe fotke zvezdanog neba, nego ima i lepe & fine manire !
Mislim na tigra iz "Winnie-the-Pooh" dakako...

Danijel

Današnji Tranzit ISS i bljesak Iridiuma 23.

ISO 800, Ekspozicija 40 sekundi, 8 snimaka. Ispod Iridiuma je bljesnuo još nekakav satelit ali nemam pojma koji. Lišće šljive je crveno jer sam na glavi imao crvenu lampicu dok sam snimao ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

betelgez



Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Sima_Strahota

...

Luger


betelgez

Večeras u 20:52 ISS će preleteti iznad nas (odnosno za posmatrače iz jugoistočne Srbije) i dostići magnitudu od -3,2. Za primer možemo uzeti sjaj Venere čija magnituda je oko -4.

Pojaviće se na nebu 20.08.2013. godine u 20:47:19 negde na severozapadu, a svoj najveći sjaj će imati u 20:52:46 i biće udaljena od nas 451 km.

Ukoliko želite da fotografišete prelet ISS-a pripremite fotoaparate tačno na vreme jer imaćete malo vremena za greške.

Putanja na nebu kojom će se večeras kretati ISS:



Pojaviće se iz pravca sazvežđa Lav, zatim preko sazvežđa Mali Lav, Veliki Medved, dok će najveći sjaj imati između sazvežđa Mali Medved i Zmaj. Nakon toga će sjaj stanice opadati kako bude prelazila preko sazvežđa Labud i Pegaz.







heavens-above


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD