• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Baljezgarijama nikad kraja...

Started by Sekula, February 10, 2013, 04:28:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

johnny984

Hehe, stvarno neviđena. Ajmo svi da mašemo  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Zaista imbecilan tekst, zamalo sinoć s posla da komentarišem na njihovom sajtu - pa se setih nekoliko šifara dijagnoza, a i zašto da trošim svoje živce i vreme na nekog debila koji nije upoznat s tim da je debilR.
Nama je neshvatljivo da neko toliko pojma može da nema o tome što piše/zapravo samo prevodi, i još za to prima platu. I mislim da je upravo najgore što prima platu - otvori blog, pa lupaj tamo, poruka je koju nemam kako da pošaljem autoru a da se ne obriše.
Kad bolje razmislim, čisto sumnjam da postoji oblast u koju se autor teksta bolje razume od mene - izuzev možda u pecanje koje me uopšte ne zanima. I u tome je sva tragedija, ako ja znam više od autora novinskog članka tu onda nešto debelo ne štima. I umesto da neko od nas napiše članak (npr Draško) pa makar bez ikakvog honorara mi sad ovde čitamo nešto što podseća na gluve telefone, beznadežno iskrivljen smisao nesrećno prevedenog teksta ko zna odakle.


johnny984

To i jeste problem nad problemima, ne samo kod nas, nego i širom sveta. Doduše, širom sveta postoje i drugi časopisi pa onda možeš da biraš, dok je kod nas mrka kapa.

Naime, novine, pa i mediji uopšte, žele da se bave temama iz svake oblasti, a da pri tom ne izgube ni dinara. Pa tako ljudi koji nisu završili nikakvu školu, ili imaju neki kurs iz novinarstva ili ko zna šta, počnu da pišu o nauci. Zato sam i otvorio onu temu ispod (nisam ni video da ovo već postoji, može i da se premesti). Pišu o medicini, o astronomiji, o elektronici..... a da pojma nemaju šta je to. Uglavnom preuzimaju tekstove sa drugih sajtova pa prevode i uglavnom pogreše, ili preteraju.... A kada sami nešto probaju da napišu... e onda je tek strašno.

Blic je ajde da kažemo jedna od ozbiljnijih novina na ovom našem tržištu i stvarno mi nije jasno kako sebi dozvoljavaju takve gluposti. Kada nešto ne znaš, ili ne piši, ili nađi stručnog saradnika. Ali to treba da se plati, pa onda kažu ma nema veze, možda prođe. I siguran sam da će i da prođe kod velikog broja ljudi, živeće u zabludi  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Sima_Strahota

S tim sto oni ne moraju da prevode sa engleskog, pa ovakav tekst u njihovim novinama ima smisla :)
Ovi ovde se ne potrude ni da prevedu tekst kako treba. Mislim, BRE, govorimo o prevodjenju obicnog novinskog clanka, sto spada u osnove znanja nekog jezika.
...

Yagodinac

Zaista ne razumem zašto Blic honorarno ne primi nekoliko ljudi sa nekoliko katedra, npr fizičar da piše o ovome, elektroničar o IT tehnologijama i eventualno jedan mašinac. Ti asistenti bi vrlo kompetentno pisali o svemu i ne bi srozavali ugled brenda. A da neko iz Ringiera sazna za ovo pljuštale bi kazne.

NShappy

Pa zato što je jedan neobavešteni srednješkolac ko zna koje struke sasvim dovoljan da popuni traženu količinu cm2 teksta, a neuporedivo je jeftiniji od stručnjaka koje spominješ.

NShappy

 JAO! Pa ovi su opaljeni mokrom opiračom 100%.   ;D ;D ;D (Treba da ubacite one smjalije koji se valjaju od smeha)

Tekst na sajtu Blica je PROMENJEN, verovatno inicirano komentarima, i sada je drugačiji. I dalje je besmislen, ali je dugačiji.
;D ;D ;D

johnny984

A ja sam se baš bio zabrinuo, šta li smo mi svih ovih dana i meseci gledali kada saturn uopšte nije ni bio vidljiv  :) Ali ok, naslov normalizovan, reaguju na kritiku, i to je nešto. E sad, što do toga uopšte ne bi trebalo da dolazi..... to je priča navedena iznad.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Sima_Strahota

Malo dnevnog WC papira:





Ko ne vidi sta pise, neka klikne na sliku.
...

Accuphase

Što se ono kaže "spasa nam nema, propasti ne možemo"...

danicic_predrag

Quote from: NShappy on June 27, 2013, 11:01:37 pm
Pa zato što je jedan neobavešteni srednješkolac ko zna koje struke sasvim dovoljan da popuni traženu količinu cm2 teksta, a neuporedivo je jeftiniji od stručnjaka koje spominješ.


Poprilicno sam siguran da su to sve obrazovani strucnjaci megatrenda/ gigbjele/vise osnovne da ne nabrajam dalje ... A ovo sto su oni napisali trebalo se uci u 6-7 razredu osnovne skole ... Pozicija sunca i planeta, kako izleda sucnev sistem, kako je nastao i slicno ... 


johnny984

Au, a ja se baš spremao da raspalim roštilj noćas ispod vinove loze. Mada mu konstrukcija za nju dođe kao faradejev kavez, tako da bi trebalo da budemo bezbedni od ovog proročanstva  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

trut

Koliko sam primetio kako vreme prolazi sve je manja razlika između Blica i Kurira, a što se tiče medija "loša vest je dobra vest". Što više natrpaju bombastičnih naslova više će se čitati. Kako ubediti redovnog čitaoca npr. Kurira da je u pitanju smeće, jako teško ili nemoguće ja sam davno odustao od takvih likova...


Danijel

Hahaha odvalio sam se, ne mogu vjerovati :D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT