• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

betelgez

Kasiopeja, Veliko Andromedino sazvežđe i vidi se malo galaksija Andromeda na sredini slike
evo je moja druga astrofotografija. pa da čujem šta sve ne valja :) janko mi je već rekao da nije dobar fokus. šta još ;)

canon 1000d, 20", f3.5, iso1600





Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Quote from: betelgez on August 06, 2013, 04:59:32 pm
Kasiopeja, Veliko Andromedino sazvežđe i vidi se malo galaksija Andromeda na sredini slike
evo je moja druga astrofotografija. pa da čujem šta sve ne valja :) janko mi je već rekao da nije dobar fokus. šta još ;)

canon 1000d, 20", f3.5, iso1600


Fokusiraj se na ono što valja, to je jedino bitno. A uvek će biti nečeg da ne valja  ;) U ovom slučaju dve stvari:
- Fokus promašen, to se mnogo više vidi na f3.5 nego na užim blendama. Ako možeš probaj live-wiev, ako ne pokušaj-greška-korekcija.
- Ako dižeš kontrast, saturaciju, gamu, štagod gledaj da glavna masa histograma (levels) ne bude previše ulevo. U ovom slučaju težište ti je suviše ulevo pa imaš velike regione potpuno crnog neba bez ikakvih detalja. Time gubiš najtamnije zvezdice a i deo galaksije.
Da bi ovo izbegao najbolje je da eksperimentišeš sa curves opcijom.

Napredno razmišljanje: otklanjanje gradijenta i obrada po selekcijama, razmišljajte o tome. Must have za obradu slika iz urbanih područja.

betelgez

e hvala ti na savetu. mnogo jos treba da radim da bih znao sve to sto si reko. e sad, juce sam isprobao po danu i video da fokus skor ulevo nije beskonacan, nego 2mm vratim desno i onda je precizan. to je reseno, fokus ce sledeci put biti dobar. sledece je obrada.
slika izgleda nekako kako tako iz aparata, ali u maximu izgleda kao da su je deca crtala. sta on izvuce iz nje ne znam, ali znam da je katastrofalna. acdsee je drugacije vidi, maxim drugacije.
obrada po segmentima. samo cistom logikom sam pretpostavio da to moze da se radi ali ne znam kako. primetio sam dosta sitnih zvezdica kao zelene tacke koje bih rucko moga da skinem, ali sem peinta u windowsu, ne znam gde bih jos moga i kako da to uradim.
saturacija. video sam tu opciju, ali ne znam cemu sluci. vidim promenu na slici, ali namenu ne znam. pretpostavljam da je to nesto vezano za strukturu slike, da nije ili da je zrnasta, ali sta time dobijam, ne znam.
hostogram, to ne znam da citam sta znaci u kom delu. znam neke samo za svetslot, na primer kad radim fletove da treba da bude 2/3 udesno da bi flet bio ok. ostalo ne znam.

radim to da pravim ispravke i da samo skljocam i obradjujem redim slike, ali ni jedna nije manje losa od predhodne, znaci ima neke greske koje ne znam da pravim. idem korak po korak sve, ali kad stavim u kompjuter sve ono ninasta ne lici. sve je ok dok ne stavim u dss, onda se vidi koliko je sve lose.

sta i kako treba ne znam, inace hvala i na ovom savetu, jedan po jedna pa cu sastaviti neki mozaik iskustava svih vas :)


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

betelgez

Evo posle malo citanja i vezbanja jedna slika star trails. snimljena u Curugu. 51 slika 30" f3,5, iso 1600
programi, dss, maximdl i photoshop
:)


https://www.dropbox.com/s/c6foemvq2pjn5cr/Startrails.jpg


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

mravic

Odlično, mislim nije loše. opet fulan fokus.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

johnny984

Betelgez, po meni, ove fotke, uz malo bolje fokusiranje kao što bez problema primećuje mravic, i malkice bolju obradu, mogu da izgledaju fenomenalno. Prođi neke tutorijale za PS, vidim da imaš vremena za to, mogu da ti preporučim i koje, a onda i za astro-photo konkretno, pa da vidiš rezultate  :)

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

betelgez



Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

johnny984

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

frugorski

         Jos jedana pocetnicka fotka.Laguna u Strelcu.Jedan snimak.
         Slikano Canonom EOS 600 D,Iso 3200,20 sec. kroz refraktor  ahromat SW 80 mm,f/5.U fokus sam ugurao crveni i IR cut filter.Lokacija u blizini Krusedola.Montaza EQ 2 sa nekim motorcicem.Obradjeno malo u PS.Datum 5.8. 2013.god. u 21,34 casova.
         Imam oko 50 snimaka  Lagune ali jos nisam dovoljno osposobljen da ih obradim u DSS.Nemam darkove.Mozda mogu darkovi i naknadno ,sa istim postavkama?
         
         
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

betelgez

mogu, ali je bolje da se rade na licu mesta zbog temperature cipa


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

kruska

trebalo bi da moze za darkove. samo pokrij tubus i opali 30 snimaka po sred bela dana sa istim postavkama
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

johnny984

Quote from: betelgez on August 31, 2013, 10:36:51 pm
mogu, ali je bolje da se rade na licu mesta zbog temperature cipa


O ovome sam čitao ranije da je najbolje tako, ali ako majstor kruška kaže da može i po sred bela dana, onda verujem da je tako, uz male razlike. Kako god, super fotka, sviđa mi se  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

betelgez

da, to sam ja i zaboravio. fotka je super. bilo bi lepo da je stavis negde na net i da nam das link da je vidimo vecu


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD