• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

socivo za kit objektiv

Started by betelgez, August 14, 2013, 06:03:00 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

betelgez



Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

NShappy

To je tzv. predsočivo koje se zavrne na objektiv koji već imaš, i daje (loše) makro mogućnosti tvom standardnom objektivu. Konkretni model ima 58mm navoj, dakle, ide na objektiva koji imaju 58mm navoj za filtere.

U principu, degradiraju sliku u značajnoj meri. Bolji rezultati se postižu sa međuprstenovima.

Sima_Strahota

Jos bolji efekat dobijas okretanjem objektiva naopako, ili ako zelis jos vece uvecanje, kacenjem drugog objektiva naopako na postojeci objektiv. Taj drugi objektiv moze da bude neki M42 objektiv, a po buvljacima i kupindu ih ima koliko hoces....

Primer: 18-55mm + M42 Helios 44



...

betelgez

Quote from: Sima_Strahota on August 15, 2013, 12:35:22 am
Jos bolji efekat dobijas okretanjem objektiva naopako, ili ako zelis jos vece uvecanje, kacenjem drugog objektiva naopako na postojeci objektiv. Taj drugi objektiv moze da bude neki M42 objektiv, a po buvljacima i kupindu ih ima koliko hoces....

Primer: 18-55mm + M42 Helios 44



hoces li reci da je ova slika slikana sa tom kombinacijom?


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Sima_Strahota

Da.

Jos jedan primer. Ovde je koriscen i rucno pravljen difuzor za blic:





A evo i primera jos veceg uvecanja koriscenjem objektiva 300mm i pomenutog Heliosa okrenutog naopako:

Jedna kombinacija RGB predstavlja jedan piksel na monitoru:




Ova druga varijanta je prilicno neupotrebljiva za najveci broj stvari, jer je dubinska ostrina toliko mala da fotkanje cini jako jako teskim...
...

betelgez

koji adapter ti je ptreban za takvo montiranje objektiva?


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Sima_Strahota

Moja prva konstrukcija je izgledala ovako:



Sada izgleda isto tako, samo sto je ovo na blicu malo lepse, a i stavio sam crnu izolirku :)

Za takvu namenu postoje razni adapteri kojr treba da odaberes na osnovu 2 objektiva koja imas. Navoj na prednjem elementu jednog mora da odgovora takvom navoju drugog. Detalje ne znam, nikada ih nisam koristio.

NSHappy je spomenuo medjuprstenove, koje i ja takodje koristim. Oni se montiraju izmedju objektiva i tela aparata i uloga im je da odalje objektiv od aparata i na taj nacin ostvare uvelicavajuci efekat. Probaj sam - skini objektiv, drzi ga 2-3cm odaljenog od tela u ravni ogledala i bices iznenadjen :)
...

betelgez

stvatno zanimljivo :) reci mi, ne koristis nikakav adapter izmedju kit objektiva i heliosa? samo su "prilepljeni" jedan za drugi? tu mora da se pogode ose, ali to verovatno nije tesko. sto se tice tog ekstendera, koliki je taj koji ti imas? i koji mi preporucujes da uzmem?


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Sima_Strahota

Nikakav. Kda koristim tu kombinaciju bukvalno zalepim izolirkom. Tu treba biti pazljiv, posto je kit od plastike, a helios od gvozdja, a autofokus ukljucen, moze da bude svasta :)

Prstenovi koje imam su slicni ovima: http://www.kupindo.com/Za-fotoaparate-i-kamere/10853644_Makro-prstenovi-eos-bajonet
Samo sto su za Nikon...

U poslednje vreme uglavnom koristim prstenove. Objektiv nisam obrtao vec duze vreme.
Glavni razlog za to je sto prstenovima mogu da fokusiram sa vece razdaljine, dok kod obrnutog objektiva moram da pridjem na svega par cm objektu.
...

betelgez



Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Sima_Strahota

...

betelgez

radi li autofokus na njima? ne vidim da ima kontakte koji prenose signal od aparata


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Sima_Strahota

...

NShappy

Postoje ti međuprstenovi sa kontaktima, ali i to je samo za rad blende i pravilno čitanje svetla. Blenda ne radi kada nema tih kontakata. A nezgodacija je za macro da je skroz otvorena jer je DOF i tako mali kod macro snimaka.

...a to se rešava odabiranjem blende dok je objektiv normalno na aparatu, stiskanjm DOF preview, te se objektiv tada skine. Blenda ostane zatvorena na zadatu vrednost. Drugi način je kupovina tih prstenova sa kontaktima, naravno, skupljih.

AF ti za macro praktično i ne treba. Fokusira se primicanjem/odmicanjem od motiva.

betelgez

a koji otvor blende je kad se stavljaju prstenovi? jel opada vrednost ili je veca?


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD