• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Celestron AstroMaster teleskop 114EQ Pitanje jednog pocetnika (da ili ne?)

Started by Alchemist, September 07, 2013, 08:06:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Alchemist

Pozdrav svim forumašima

Pre svega da se ukratko predstavim. Zovem se Aleksandar iz Svrljiga sam, okolina Nisa. Za Astronomiju se interesujem poprilično dug vremenski period. Uglavnom se to zasnivalo na isčitavanje članaka i pregled brda dokumentaraca. Doduše u gimnaziji sam imao vremena da se malo bolje upoznam sa tematikom ali sve u svemu smatram sebe i dalje amaterom početnikom :D Bilo kako bilo posmatranjem zvzda i planeta sam se bavio isključivo  8) bez alata. Ok. par puta je dvogled dobro poslužio ali ni makac od toga. Konačno sam rešio da priuštim sebi pravi pravcati teleskop i upravo povodom toga i pišem.

-Za sada sam se raspitao neke osnovne stvari i znam da pravim rzliku između Refraktora i Reflektora (Newton).
-Znam da ako poredimo isti prečnik objektiva (prednjeg otvora) kod jednog i drugog svakako je bolje iizabrati refraktor ali i skuplje.
-Relektor je osetljiviji na poterese (zbog ogledala)  od refraktora.
-Teleskop je potrebno čuvati od prašine.
-Paziti pri  nagloj promeni temperature. (Kada iznosimo teleskop iz tople prostorije u hladnu noć)
-Potrebno je stabilno postolje sa ekvatorijalnim osovinskim sistemom zbog lakšeg traganja za zvezdama. Ali na tome se završava moje znanje o nosaču i kako se on koristi.
-U slućaju reflektora potrebno je s vremena na vreme kolmirati ogledala. Nisam sguran sta to znači, valjda centrirati.


Na kraju moje poznavanje teleskopa se svodi na  gore navedeno. Upravo zbog toga i pišem kako bih se bolje raspitao i kako bih konačno odlučio koji teleskop da kupim.

Planirao sam da kupim  Celestron AstroMaster teleskop 114EQ, ovo su njegove performanse:

    Optički dizajn: Reflector
    Otvor blende: 114 mm (4.49")
    Fokalna dužina: 1000 mm (39.37")
    Focal Ratio: 8.77
    Umetak 1: 20 mm (0.79")
    Uveličanje 1: 50 x
    Umetak 2: 10 mm (0.39")
    Uveličanje 2: 100 x
    Mount: CG-2 Equatorial
    Optical Coatings:  Aluminium
    Finderscope: built-on StarPointer
    Tube Attachment: Dovetail Bar
    Tripod: 1.25" steel tube legs
    CD ROM: "The SkyX L1"
    Highest Useful Magnification: 269 x
    Limiting Stellar Magnitude: 12.8
    Rezolucija (Rayleigh): 1.22 arcsec
    Rezolucija (Dawes): 1.02 arcsec
    Light Gathering Power: 265 x
    Angular Field of View: 1°
    Linear Field of View (@1000 yds): 53 ft (16.15 m)
    Optical Tube Length: 20 in (508 mm)
    Težina: 7.71 kg


Cela ova, za mene zbka pojmova mi ne govori mnogo, pa upravo ovom prilikom želim da pitam jel neko raspoložan da mi podrobnije objasni šta svaka pojedinačna stavka znači. (Poneku od ovih stavki razumem- Težina, Opticl tube lenght, CD-rom, tripod, Tube Attachment.) Predposavljam da će i ostalim početnicima dosta znčiti.

Pored ovoga hteo bih priupitam i za savet da li vredi da kupim ovakakv ili sličan tleskop ili je možda boljeda da pođem od nečega jednostavnijeg. Inače moja očekivanja su da mogu posmatrati planete sunčevog sistema, svakako da bacim pogled na zvezde, po koju glaksiju, maglinu... Inače zanimam me u slučaju ovog teleskopa da li je moguće prikačiti neki filter i posmatrati sunce?
Što se tiče astro fotografije, svkako bih hteo da usavršim i tu veštinu no nešto kasnije kada skupim sredstv za bolji aparat. S tim u vezi znam da ovaj teleskop pruža i tu mogućnost.

Postoji još brdo pitanja na koja trebam odgovor. pr. Koliko je teško pronaći planetu na nebu, kako se to uopšte radi, koje velžšstine su neophodne za rukovanjem teleskopa... no predpostavljam da je tema preopširna pa ću odgovor na ova pitanja tražiti na drugom delu foruma.

Na kraju zahvaljujem se svima koji prokomentarišu moja pitanja. Veliki poydrav.  :D

orion310591

Quote from: Alchemist on September 07, 2013, 08:06:43 pm
MOJI ODGOVORI SU ZADEBLJANI... PA DOK DRUGI DODJU, DA PODELIM SKROMNO ZNANJE...

-Za sada sam se raspitao neke osnovne stvari i znam da pravim rzliku između Refraktora i Reflektora (Newton).
-Znam da ako poredimo isti prečnik objektiva (prednjeg otvora) kod jednog i drugog svakako je bolje iizabrati refraktor ali i skuplje.
-Relektor je osetljiviji na poterese (zbog ogledala)  od refraktora.
-Teleskop je potrebno čuvati od prašine. i npr da ti ne upadne srafciger unutra...
-Paziti pri  nagloj promeni temperature. (Kada iznosimo teleskop iz tople prostorije u hladnu noć) - ovo ti utice i na sliku ja mislim
-Potrebno je stabilno postolje sa ekvatorijalnim osovinskim sistemom zbog lakšeg traganja za zvezdama. Ali na tome se završava moje znanje o nosaču i kako se on koristi. ekvatorijalni uvek moras da podesis po odredjenoj proceduri... kod ekvatorijalnog ti je tezi deo da postavis, a laksi da koristis, a kod azimutnog ti je lakse da ga postavis, a teze da ga naciljas...
-U slućaju reflektora potrebno je s vremena na vreme kolmirati ogledala. Nisam sguran sta to znači, valjda centrirati. - centrirati npr uz pomoc lasera da bi mogao dobro da izostris sliku


Na kraju moje poznavanje teleskopa se svodi na  gore navedeno. Upravo zbog toga i pišem kako bih se bolje raspitao i kako bih konačno odlučio koji teleskop da kupim.

Planirao sam da kupim  Celestron AstroMaster teleskop 114EQ, ovo su njegove performanse: mislim da ce vecina da ti kaze da bezis od celestrona, i ako mozes jos malo da skupis pare za malo veci precnik skywatchera... imas teleskop.rs ovde na sajtu...

    Optički dizajn: Reflector
    Otvor blende: 114 mm (4.49")
    Fokalna dužina: 1000 mm (39.37")
    Focal Ratio: 8.77 procitaj ovo http://www.teleskop.rs/koristne-informacije#_TA_SE_VIDI_KROZ_TELESKOP_  da bi razumeo
    Umetak 1: 20 mm (0.79")
- ovo ti je okular... formula:
maximum useful magnification:
(x incha precnika ogledala * 50 = mum x)
(x mm precnika ogledala * 2 = mum x)
Magnification = Focal length of the telescope / Focal length of the eyepiece
f/ratio = focal length / aperture
f/6 and lower would be considered fast, ideal for viewing faint nebulosity and wide field objects.
f/7 to f/10 would be midrange. The compromise range, telescopes with f/ratios in this range do fairly good at both ends.
f/11 and up would be considered slow, but ideal for planetary work or studying binaries


    Uveličanje 1: 50 x
    Umetak 2: 10 mm (0.39")
    Uveličanje 2: 100 x
    Mount: CG-2 Equatorial - mislim da je ovo klimavo za taj al drugi neka kazu sta misle
    Optical Coatings:  Aluminium
    Finderscope: built-on StarPointer
    Tube Attachment: Dovetail Bar
    Tripod: 1.25" steel tube legs
    CD ROM: "The SkyX L1"
    Highest Useful Magnification: 269 x - skini stellarijum i preko occular plugin-a mozes da podesis parametre svog teleskopa da vidis koliko je zapravo koje uvelicanje... makar odokativno...
    Limiting Stellar Magnitude: 12.8 ovo ti je kao neko osvetljenje tog tela koje gledas, sto je telo udaljenije od planete i teze se vidi, magnituda mu je veca... znaci ti sve ispod 12.8 mozes da vidis u idealnim uslovima.... (s juznog pola xD)
    Rezolucija (Rayleigh): 1.22 arcsec
    Rezolucija (Dawes): 1.02 arcsec
    Light Gathering Power: 265 x - sto je veci otvor, vise svetlosti sakupis, pa mozes i tamnije objekte bolje da vidis
    Angular Field of View: 1°
    Linear Field of View (@1000 yds): 53 ft (16.15 m)
    Optical Tube Length: 20 in (508 mm)
    Težina: 7.71 kg


Cela ova, za mene zbka pojmova mi ne govori mnogo, pa upravo ovom prilikom želim da pitam jel neko raspoložan da mi podrobnije objasni šta svaka pojedinačna stavka znači. (Poneku od ovih stavki razumem- Težina, Opticl tube lenght, CD-rom, tripod, Tube Attachment.) Predposavljam da će i ostalim početnicima dosta znčiti.

Pored ovoga hteo bih priupitam i za savet da li vredi da kupim ovakakv ili sličan tleskop ili je možda boljeda da pođem od nečega jednostavnijeg. Inače moja očekivanja su da mogu posmatrati planete sunčevog sistema, svakako da bacim pogled na zvezde, po koju glaksiju, maglinu... Inače zanimam me u slučaju ovog teleskopa da li je moguće prikačiti neki filter i posmatrati sunce?
- mozes da gledas sunce i sve sto si pomenuo.. donekle

Što se tiče astro fotografije, svkako bih hteo da usavršim i tu veštinu no nešto kasnije kada skupim sredstv za bolji aparat. S tim u vezi znam da ovaj teleskop pruža i tu mogućnost. - za ovo ti treba poprilicno para...

Koliko je teško pronaći planetu na nebu, kako se to uopšte radi - gledas kroz trazioc i ciljas, a preko dana, taj trazioc treba da naciljas uz pomoc neke zgrade ili saobracajnog znaka... nadjes vec nesto

Na kraju zahvaljujem se svima koji prokomentarišu moja pitanja. Veliki poydrav.  :D nema na cemu

Alchemist

Hvala na brzom odgovoru. Dosta koristan link za pocetnike. Evo jos jednog. Meni je dosta pomogao oko razumevanja nekih osnovnih stavri. Mada sto vise informacija pronalazim to mi je teze da se odlucim xD  :-\

http://svemir.wordpress.com/teleskopi/

Darchy

Prvo da ti poželim dobrodošlicu na forum. Na dobrom si mestu jer ćeš ovde pronaći odgovore na veliki broj pitanja vezanih za ovaj hobi.
Ako si pročitao post za koji si dobio link gore, pročitaj ga još jednom. :) A evo još par linkova:
http://static.astronomija.co.rs/instrumenti/faq/kupovina_teleskopa.htm
http://www.astronomy.com/Equipment/How-To/2004/07/Buying%20a%20telescope.aspx
http://www.deepastronomy.com/what-you-need-to-know-before-buying-a-telescope.html

"Planirao sam da kupim  Celestron AstroMaster teleskop 114EQ"
Ček' stani, koči.... u cenovnom si rangu 90mm refraktora. Siguran sam da će 90mm refraktor dati znatno bolje rezultate od te 114-ice, a pri tom ćeš izbeći kolimaciju (koja nije bauk, ali je neophodna i redovna stavka kod teleskopa sa ogledalom) kao i eventualno upadanje šrafcigera u tubus. :)
Ono što takodje treba da imaš na umu su terestrička posmatranja (zgodne komšinice, udaljeni objekti, itd.) koje ti refraktor može omogućiti jer je slika u okularu normalno orijentisana. Reflektori (bez korektivne optike) uvek daju okrenutu sliku pa su iz tog razloga uglavnom pogodni za astronomiju.
Razmisli i informiši se o ovom teleskopu, mala je razlika u ceni:
http://www.teleskop.rs/teleskop/ahromati/90900-eq2-skywatcher-refraktor






Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

mitja

ovaj celestron sam licno izbegao... ogledalo je zizne daljine 1000mm a duzina tubusa je 504mm sto nagovestava da ima neku vrstu sociva u fokuseru sto ce kasnije kolimaciju da ucini gotovo nemogucom. ako se resis za astromaster seriju najbolja varijanta ti je 130 eq. ja sam sa dvojim uspeo da pronadjem vecinu m objekata. Globularna jata kao sto su m13 ili m11 sam uspeo da razbijem na pojedinacne zvezde. itd. ali sve to sa izvesnim modifikacijama na teleskopu.

nisam radio sa skywatcher-om ali moja licna preporuka ti je da pogledas njihov 130/900. siguran sam da ce za tebe kao pocetnika to biti dobitna kombinacija.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Alchemist

Hvala na savetima jos jednom svima.

Razmisljao sam i o refraktoru svakako. zbog toga sam i trazio savete pre no sto se odlucim.
Ono sto me zanima Darchy jeste sta je sa konkretnim prednostima 90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor u odnosu na Celestron AstroMaster 114EQ ili Skywatcher Telescope N 130/900 Explorer EQ-2. Svakako su performanse Skywatcher Telescope N 130/900  u odnosu na Celeston koji ja planiram da uzmem bolje a nije ni velika razlikk u ceni.
Znam da reflektori imaju  potrebu da cesto budu kolmirani sto nije toliki problem da se uradi.
Sta je sa smetnjama u posmatranju vezanim za otvoren sisitem i turbulencije toplo hladnog vazduha? Predpostavljam da to zna da bude cest problem kod reflektora. Toga kod Refraktora nema koliko mogu da zakljucim iz do sada procitanih tekstova.
Sto se tice prirode reflektora i obrnute slike to je ok. Ionako mogu da pozajmim dvogled od komsije da bih bacio pogled na komsiku xD :D
Najvise me interesuje kvalitet slike koju daje refraktor koji si pomenuo jer cuo sam a i procitao na nekoliko mesta da se kod posmatranja nebeskih tela moze zapaziti plavicasti krug oko nekog tela. Jel to velika smetnjai ili ne? s obzirom da koliko razumem kod ogledala toga nema.





Yagodinac

Ja mislim da to nije toliko izraženo kod manjih ahromatskih refraktora kao što je ovaj. Takođe pomaže njegov f-odnos koji je tačno 10. Više bi hromatska aberacija pravila problem kod f5 ahromata a tu je baš gadna.
Što se tiče reflektor vs rerfaktor gigabajti su napisani na tu temu. Kao kad pitaš benzinac vs dizel...  ;D Stvar ličnih preferencija.
Meni lično se kod reflektora sviđa nepostojanje hromatske aberacije i to što daju ubedljivo najveću aperturu za dati novac. Jeste da je poželjan koma-korektor, ali to traže i svi refraktori (izuzev preskupih astrophoto-ready sistema koji već imaju flattener). Da treba da potrošim 15 hiljada E tu bi palo neko japansko nevreme od apohromata (ili američko: TMB) ali dok svojom platom finansiram opremu a ne dobitkom iz kladionice ili nasledstvom - reflektor.

Stvar koju bih preporučio početnicima je SW 130/900 EQ2, jeftin a dovoljno dobar da se bez najmanjih problema završi Mesijeov Maraton. Za 114/900 sam siguran da je to jedan od najoštrijih pogleda na Mesec koji sam u životu video, tu pre svega pomaže njegov veliki f broj. Za deepsky bi trebalo da je malo slabiji ali daleko od neupotrebljivog na tamnom nebu.
Manji ahromati ispod 100mm ne znam kakvi su; ja lično ne bih uzimao to u razmatranje izuzev stotke. I to isključivo preko f9 zbog aberacije. I u nekom momentu ćeš opet imati hromatsku aberaciju oko sjajnijih objekata, to su zakoni fizike.

Yagodinac

Eh da, najbitnije, pogledaj kako izgleda taj Astromaster 114/1000. Ako mu je cev duga jedan metar onda u redu. A ako je duga pola metra onda je to prevara veka u teleskopskim krugovima, neupotrebljivo smeće kojim ne možeš da postigneš veća uvećanja a ne možeš lepo ni da ga kolimiraš. Optički je beznadežno degradiran lošim barlow elementom i koliko god da košta - to su bačene pare. Kao kineski skuter sa plastičnim delovima u motoru.
Newtonian mora da ima dugu cev onoliko milimetara koliko piše da je žižna daljina; +/- neki santimetar zbog fokusera.

Alchemist

Ako je tako onda su  svakako dali preuvelicane podatke. Fokalna dužina predstavlja dužinu između sočiva ili ogledala teleskopa i tačke u koju se svetlost sabira, tj. žiže. Sudeci po ovome onda ovaj celeston 114/1000 nema sanse da ima ziznu daljinu 1000mm odnosno f 8.77 ? zbunjen sam. Evo kako izgleda taj model na snimku. http://www.youtube.com/watch?v=K4elIbVuAXk Cela cev je Optical Tube Length: 20 in (508 mm).
Izgleda da ja ne razumem dobro sta je fokalna duzina, jer po onome kako ja shvatam cev teleskopa je i suvise kratka da bi fokalna duzina iznosila 1000mm odnosno f-8.77 ?

mitja

Celestron Astromaster 114/1000 je teleskop za izbegavanje...

Celestron Astromaster 130/650 je dobar teleskop ali ces morati da radis nekoliko modifikacija. Modifikacije se ticu fokusera, nosaca sekundarnog ogledala.... Uglavnom dolaze raskolimirani pa je potrebno da se iskolimira pre upotrebe. Ja sam imao slatke muke oko kolimacije.

Skywatcher 130/650 je tehnicki isti teleskop kao prethodni. Malo je jace cene u teleskop centru.

Skywatcher 130/900 je sto kaze Yagodinac odlican za pocetnike. U teleskop centru ce ti ga odmah i iskolimirati tako da ces jedno vreme moci da zaista uzivas u carima neba.


Ono sto mozes videti sa teleskopom Astromaster 130/650 kada se urade modifikacije je ceo M katalog sigurno. Uzivaces u Mesecu, Jupiteru Saturnu.

Ali best buy je sigurno Skywatcher 130/900 u tom rangu.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

orion310591

Quote from: Alchemist on September 08, 2013, 03:08:31 pm

Sto se tice prirode reflektora i obrnute slike to je ok. Ionako mogu da pozajmim dvogled od komsije da bih bacio pogled na komsiku xD :D

Samo nemoj komsija da primeti da mu gledas zenu xD

Postoji nesto sto se zove amici prizma. to se stavlja kod okulara, i ispravlja ti sliku daje normalnu... imas cak i trazioce sa amici prizmama... jos jedna stvar... razmisli dal imas para da kupis kasnije nesto jace ako ti se svidja hobi a ucini ti se trenutni teleskop slab... razmisli koliko ti se svidja... dal bi mozda bilo bolje da se strpis jos dok budes mogao da upumpas jos 10.000 dinara u teleskop... gde bi dosao sa "amaterski" na "amatersko-profesionalni" nivo...
i jos jedna stvar, razmisli i o dobson montazi... jeste glomazna teska za transport ali ti i daje najstabilniju sliku od svih... sto ti omogucava da lakse pratis i gledas objekat... obicno kad nadjes objekat treba da cekas da se stabilizuje montaza a on vec izadje iz tvog vidnog polja.... (ako ti je jaka magnifikacija tj uvecanje...)


Sima_Strahota

Ja imam pomenuti 130/900 i kao pocetnik posmatrac sam 100% zadovoljan. Povuci-potegni nastaje kada hocu da njega ili tu montazu koristim za astrofoto, ali koliko para toliko muzike.
Inace, nemoj da te brine EQ montaza. Postavljanje je vrlo jednostavno, a na "pomerene" ose, u odnosu na one na koje smo navikli hodajuci po zemlji (AZ), se naviknes posle 5 minuta.
...

Alchemist

Posle dobrog mozganja i svih saveta  odustajem od Celesrona definitivno. Sada cu da razmislim izmedju Skywatcher  N 130/900 Explorer EQ-2 Reflektora ili 90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor. Mislim da cu pre svega kontaktirati nekog iz Astronomskog drustva Alfa u Nisu da bacim pogled kroz neki od njihovih teleskopa i napravim paralelu izmedju reflektora i refraktora. Cisto da vidim ciji slika mi se vise dopada i onda odoh u kupovinu. :D
Da li je neko kupovao opremu preko Astro shopa. Evo linka.  http://www.astroshop.eu/ ili da jednostavno narucim preko http://www.teleskop.rs/ ?

Danko

Ja sam kupio sa astroshop.eu  dob orion starblast 6. šalju ga besplatno u Srbiju i Crnu Goru. Cijena mu je oko 270 eur , ali meni je sa odbitkom njemačkog pdv-a ispalo oko 230 eur. Dodje 25mm i 10mm sirius plosl okulari. Treba dati novac još za barlov i to je to . Uspio sam da prodjem u CG bez carine pa mislim da sam prošao odlično. Jako je dobar teleskop, možda bi fokuser mogao biti kvalitetniji ali mislim da se moze napraviti i ovaj . Moja prepouka . Mislim da ne može bolje za ovaj novac.
evo linka .  http://www.astroshop.eu/orion-dobson-telescope-n-150-750-starblast-6-dob/p,13929

darko76

SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>