• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

frugorski

November 02, 2013, 10:01:50 am #1080 Last Edit: November 02, 2013, 10:19:29 am by frugorski
      Evo zozo83 ,poslusao sam tvoje savete.Stavicu TIFF na Drop.Pracenje,ako uopste moze tako da se nazove ,je EQ2 sa motorom.Useveravanje je - okreni levo ,mrdni desno dok ne pocne da svice.
     
https://www.dropbox.com/s/ayhp9ghtnmlohe2/Orion%20wide%20350%20iso%20800%2033x30s.TIF
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

zozo83

Frugoski hvala sto si postavio ali opet fajl nece da se otvori, nikako mi nije jasno, kao ni prosli sto si postavljao
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Yagodinac


vasja

Aaaah, svaka čast. Juče se vraćam kući sa posla i jedem od muke što aparat nije uz mene. Al ti si Yagodinac scenu uhvatio baš kako treba.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

johnny984

Ja sam se malopre vraćao sa posla i gledao istu scenu, sa malo promenjenim pozicijama. Jeo sam se od muke iz istog razloga  :)

Super fotke Yagodinac!
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Predrag

Odlične Yagodinac.

Orion fotkan nakon propalog pokušaja posmatranja kometa zbog oblaka. Na slikama se jasno vidi da je ispred tanak sloj oblaka, ali je zato sazvežđe Devica (gde su komete) bio potpuno prekriven gustim oblacima.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151739161510509&set=a.245703825508.141088.140560540508&type=1&relevant_count=1

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151739481815509&set=a.245703825508.141088.140560540508&type=1&relevant_count=1
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

zozo83

Nisam odavno nesto postavio, skorasnja slika, dok sam setao cerku

Objektiv 18-55 na 55mm


BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Luger

Ih...da si samo okinuo par sekundi kasnije... :)

Moras ti jedan objektiv od 300mm da nabavis. Pa kad setas ceru, da se ima  ;D

zozo83

Mislis ovako, opalio sam ja jos desetak slika kada sam sniio da ce da prodje pored, imam ovaj 250 ali nisam ga poneo :) :)


BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Yagodinac

Super Mesec, mali off ali ja bih kablove i tako_to_slično zakonom proterao odavde. Gde god da usmeriš aparat - elektroprivreda. U iole boljim zemljama se to sprovodi ispod zemlje, mnogo bolje, sigurnije i skuplje.

Sima_Strahota

Japanci su iole^iole bolji, pa je pun Tokio ovakvih stvari :)
...

Kizza

Urbana fotka nema šta  :)
A evo i  moje sličice od jutros,izdeljeni oblaci kao i naša mišljenja  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

johnny984

Kad smo već kod kablova, evo jedne montaže (ubacio sam mesec slikan kroz teleskop na mesto pregorelog meseca na ovoj fotci  ;D)

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

A npr ovako?



Postcriptum: 80% svega u photoshopu su layeri (slojevi), 20% svi ostali trikovi  :)

Layer>duplicate layer, zatim se aktivira layer u donjem desnom uglu gde levo od kartice channels stoje layers. Postoje dva sloja od kojih je aktivan prvi, gornji, tj Background copy. Smanji se opacity na 0% i zatim se klikne na drugi layer (background). Sada radimo sa donjim slojem i svaka izmena je odmah vidljiva.
Levels (ctrl+L) sam podesio tako da donji klizač (output levels) sa leve strane oteram udesno, otprilike na 150-180 vrednost. Time je Mesec drastično prosvetljen (kako ovo božanski zvuči  ;)) a nijedan region pritom nije izgoreo. Sad ostaje samo da se takav Mesec vrati na finalnu sliku.
Klikne se na gornji layer (background copy ako ga prilikom kreiranja niste drugačije imenovali), a zatim se opacity vrati na 100%. Vraća se slika sa početka, ali sad treba napraviti "rupu" u ovom layeru kroz koju bi se video svetliji Mesec. Odabere se eraser tool sa leve strane, gore sam veličinu stavio na 12 i opacity 50% da bi brisanje bilo mekše, i onda se na uvećanoj slici briše Mesec.

U principu sad možete gomilu podešavanja da vršite samo na Mesecu a da to ne utiče na okolinu. Prosto se samo klikne na donji layer i menja, npr, boja; dodatno osvetljava ili zatamnjuje; oštri... Sve što vam padne na pamet. Na kraju se slojevi slepe u jedan tj layers>flatten image, a onda može rukotvorina i da se snimi.

Ovo je u suštini jako prosto ali je moglo i malo prostije da se izvede, međutim pokušajte da većinu stvari u PS-u radite pomoću layera, brzo će vam se isplatiti - to kad uvežbate nema šanse da nešto ne možete u obradi da izvedete  8)

johnny984

Hvala Yagodinac na detaljnom objašnjenju  :). Ja i jesam radio sa layerima, bušio rupu (doduše na grub način) da bi se video mesec sa druge slike koja je ispod itd. Jedino ga nisam podesio u levelsima, pa je zbog toga izgledao nerealno (što mi je donekle i bio cilj), ali i vidljivo ubačen (namontiran, što mi nije bio cilj  :)).
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein