• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Ma super je i slika i ideja; samo ja iskoristio priliku da napišem ponešto o layerima  ;D

johnny984

Samo ti piši, dobrih saveta i korisnih informacija nikad dosta  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Snimajući izlazak Meseca sinoć video sam da se gomilaju cirostratusi i cirusi. Ovde se vidi pomalo i moon pillar na cirusu iznad.
Po običaju opširnije na blogu:

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2013/11/meseceva-predstava.html


moon pillar by milanmiloradovic, on Flickr

Objektiv je grešni helios 44 pritegnut na f5.6; oštar do bola na tim podešavanjima. Sasvim dovoljno za pejzaže. Međutim, oko ponoći sam naleteo na izuzetno redak halo od 46 stepeni; to je jedva stalo u tamrona 17-50; levo je Jupiter:


46 degree halo by milanmiloradovic, on Flickr

Eksperimentisao sam i sa CPL filterom i bez njega; on bi trebalo da da primetnu razliku na dugi, recimo (da pojača saturaciju i vidljivost iste, ili čak da je učini nevidljivom - zavisno od podešavanja). Međutim pošto je 46st halo veoma slabo obojen nije bilo neke primetne razlike sa filterom i bez njega. Osim, naravno, duplo duže ekspozicije kroz filter  ;D

johnny984

Fenomenalno, kao i uvek. Prva fotka je prava razglednica  ;D
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Kizza

Bravo Yagodinac,izuzetan hallo  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Yagodinac

Dve nove od mene; jesen je pri kraju pa da istovarim stare slike  ;D
Prva je 10x2min a druga 10x4min; obe sa 40d i tamronom 17-50 2.8. Za prvu je interesantno da nikakve dark-frejmove nisam radio (ni ručno ni automatski) pa je samim tim 40d porastao u mojim očima, obzirom da nije prolupao i crtao gluposti na ISO1600 i tako dugim ekspozicijama.





johnny984

Rekao bih razglednice, ali to bi bilo omalovažavanje ovih fotografija  :). Prelepo.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Falla  :)
Idemo dalje, Orion upravo izlazi iznad samog vrha Rtnja. Prva slika je jedan minut izlaganja na 20mm f2.8, ISO800; a druga kompozit od 5x4min. Potom se naoblačilo  ???


orion and rtanj by milanmiloradovic, on Flickr


orion and rtanj by milanmiloradovic, on Flickr

vasja

Jako lepe slike Yagodinac. Ovakve slike koje kombinuju ovozemaljske pejzaže sa nebeskim lepotama mi se najviše sviđaju - a u tome si stvarno majstor.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

Hvala puno, još kad bi to bilo komercijalno - gde bi mi kraj bio...

johnny984

Zvezde bi bile kraj, haha. Fenomenalne fotke, slažem se.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Luger

Nevjerovatne fotografije.
Svaka cast maestro!

Yagodinac

Falla  :)
Kometa R1 Lovejoy sa tripoda. Prva slika: helios na 58mm, f2.8, 20x13sec, ISO1600. Druga: Tamron 17-50 na 35mm, f2.8, 20x15sec, ISO1600. Što se mene tiče, ovo je kometa veka a ne ISON  :P


comet r1 lovejoy by milanmiloradovic, on Flickr


comet r1 lovejoy by milanmiloradovic, on Flickr

johnny984

Nažalost tačno. Što se mene tiče, fotke ulaze u konkurenciju za wide field veka  ;), mnogo mi se sviđaju boje.

U koliko sati je ovo slikano?
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

frugorski

        Lepe fotke,lepa kometa,a Helios je besmrtan.Imam i ja jedan.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm