• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoćna oprema za početnike (a i one koji to nisu) ....

Started by sale11472, January 11, 2009, 04:33:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

sale11472

Quote from: ranko997 on December 05, 2013, 08:00:38 pm

Mada sada je i hladno, sneg, kisa, vatra xD ....



Pfffft ako ti je bilo teško da pročitaš prvu poruku u ovoj temi kako ćeš se snaći sa i sa ovako dobrim komentarom   


Quote from: orion310591 on December 05, 2013, 10:36:08 pm
Imas sve na forumu... samo je steta kad su ljudi lenji pa ne zele da traze... forum je kao knjiga koja je jako korisna al tokom vremena naraste pa postane tesko upotrebljiva nekima...



Neke zaguljenije stvari da ne pominjem, zašto je za posmatrača papirni atlas bolji od računarskih varijanti ili zašto bi slika koju je Yagodinac preporučio mogla više sa odmogne nego da pomogne*  itd itd itd.

Dakle pročitaj PRVU poruku pogledaj linkove u toj poruci pa pitaj ako ti nešto nije jasno....

Doduše ja sam nažalost zaboravio da ubacim moju omiljenu (posle Uranogeometrije - B.Bračuna) početnicu za astronome pa evo sada linka da ispravim tu istorijsku grešku

Getting Started in Astronomy by Sky&Telescope
Skini verziju za severnu hemisferu, pa kad pronađeš sve objekte iz te brošurice i iz Uranogeometrije 1 i 2 onda razmišljaj o nekom većem atlasu ili programima.

Čak i u školi počinješ od bukvara, nećeš valjda učiti čitanje iz Ane Karenjine :P







*Pomenuta karta je upotrebljiva tek kada naučiš gde je koje sazvežđe, pre toga su mnogo korisnije mape koje prikazuju trenutnu sliku neba za odgovarajući period kada posmatraš.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

 
Quote from: Yagodinac on December 06, 2013, 06:47:44 pm
........
Što se tiče barlowa, on se stavlja ispred dijagonalnog tj dijagonalno u barlow pa sve to u fokuser teleskopa. Ako staviš obrnuto možeš dobiti drugačiji faktor uvećanja ili čak izgubiti fokus na beskonačno; zavisi od konstrukcije konkretnog teleskopa.


Upppss tek sada videh ovo.  ::)

Dakle barlow ide u dijagonalno ogledalo a okular u barlow, doca je malo pomešao vidi se da je astrofotograf  :P

Naravno ako ti je baš potrebno suludo uvećanje uz degradaciju kvaliteta slike slobodno stavi dijagonalno u barlow ma možeš i da staviš neku cevku u barlov kojom ćeš produžiti isti što veća cev veće uvećanje   ;)  i manji kvalitet slike
A u barlow možeš da staviš i binoviewer pa da posmatraš Jupiter u 150/750 sa uvećanjem od nekih 600x  ;D  jbg bez barlowa nije mogao da dostigne fokus  ;D ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Ja sam bolje rezultate postizao onako kako sam naveo, manje je uvećanje ali i manje ljuljanje skalamerije  ;)
Doduše optički bi trebalo da bude logičnije dijagonal>barlow>okular kao što Sale kaže. Međutim, izgleda da je najpametnije izbaciti dijagonal iz priče kad se koristi barlow, tako sam dobio u uputstvu refraktorčića, striktno barlow i okular, bez dijagonala. Pa sad od tri solucije ko kako hoće  8)

sale11472

Za ljuljanje ne mogu da kažem ali mislim da manje uvećanje nije moguće fizički (fizički u smislu Fizike/optike). Nema potrebe za izbacivanjem dijagonale iz priče samo je ne treba stavljati u barlow.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Hm, ovi ovde kažu da su dozvoljeno sve žive kombinacije koje smo mi nabrojali:

https://www.astronomics.com/how-to-pick-a-barlow_t.aspx

Jedino kažu da ponegde nije moguće barlow u dijagonal ako se konstrukcija klima (najčešći slučaj).
A nemam sad uputstvo za ahromat, ali možeš da mi veruješ na reč da je stajalo da se barlow koristi BEZ dijagonala, samo okular. Pamtim dobro, vrat sam iskrivio zbog toga i brzo kupio reflektor.

sale11472

Dobar link dottore ;)
A evo i citata o temi okojoj govorimo (moje boldovanje)

QuoteGenerally, if the Barlow is installed between the visual back (or focuser drawtube) and the star diagonal of a refractor or catadioptric (in other words in front of the diagonal), the projection distance from the Barlow's lens to the eyepiece will be increased and the resulting magnification can be as much as 50% higher than that specified on the Barlow.


Naravno, paragraf posle citiranog, govori o lošijem kvalitetu slike i razlozima za isti.
Inače jako dobar tekst o tome zašto je (dobar) barlow sjajna stvar.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

To sam prvo video  :)
Samo mom sećanju posle nekoliko godina očigledno ne treba 100% verovati...  ;D