• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prebacivanje Tesline urne - pro et contra

Started by danicic_predrag, February 28, 2014, 03:50:59 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

danicic_predrag


marko

Šteta što to moram reći ali najbolje bi bilo da su mu pepeo prosuli u slapove Niagare.  :-[
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

danicic_predrag

https://www.facebook.com/OstaviteTesluNaMiru

prikljucite se ...

Ja sam ostao bez teksta ...

@Tomislav ako vidis ovo prosiri i na zvjezdarnici (sada sam na poslu nemam vremam da idem i na raj forum ...)

NShappy

"Dođu, tako, vremena, kada pamet zašuti, budala progovori, a fukara se obogati!"

                                                                                                                 Ivo Andrić

kruska

Okupi se 3 politicara, potpisu neki papir i uslikaju se za tv.
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Yagodinac

Samom Tesli je etnička i religijska pripadnost uvek bila u drugom planu, često je i sam o tome govorio. Po rođenju je pripadao SPC ali se deklarisao da mu je najbliže nešto slično budizmu.
Dakle: crkva sad hoće čoveka koji je verovao u nešto drugo, i koji je na paganski način kremiran, da pokopa na svom posedu!

Ne čudi me namera crkve već tu vidim (lepljive) prste nekih političara čije face neću da imenujem, svi znate koji su; ali čijih se mnogobrojnih postupaka grozim. Ovo je samo kap u okeanu ovdašnjih gluposti, ako sad ne izgruvamo peticiju od nekoliko stotina hiljada potpisa onda ne znam kad ćemo i za šta.

Kizza

Da,kad se pročita ko je sve potpisao ....Mislim da peticije neće sprečiti nameru  :(
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Darchy

Što se čudite ljudi, kao da je ovde sve na svom mestu pa vas je ova sumanuta ideja iznenadila!? Kod nas bre ništa nije tamo gde treba da bude, pa tako ni Tesla.  >:(
Ne znam kako je Nidžo sebe doživljavao - kao teistu ili ateistu, ali bez obzira na to poprilično sam siguran da mu mesto nije u pravoslavnoj crkvi.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Sekula

March 04, 2014, 06:09:23 pm #8 Last Edit: March 04, 2014, 06:27:40 pm by Sekula
У сваком сучају је ово пре свега правно питање.

А то је нешто што се зове последња воља или тестамент. Нисам упознат да ли тако нешто постоји у случају Тесле, где је он лично оставио адвокату своју последњу вољу и такође описао сакрални обред односно поступак сахране.

Ако тако нешто постоји, онда просто треба се придржавати и дан данас тога. Ако то не постоји, онда треба видети да ли постоји дефиниција где најближи крвни сродници имају право да одлучују о томе по домицилном и међународном праву. Тј, да ли постоји одредба где морају да буду питани. Јер ако они не дају сагласност за тако нешто, постоји могућност да туже одговорне, како домаћем суду, тако и међународном у случају нерешавања и то због прекрајања тестамента као и нарушавања имовине. А у имовину може да спада и урна са пепелом њиховог претка.

Ако међународно и домицилно не постоји јасна одредба, те оно што је најважније, не постоји тестамент Николе Тесле где он јасно дефинише поступак, свакако и то постаје проблем где се отвара правна празнина и могућност која је управо покренута од појединаца и СПЦ као религијске организације.

Петиције могу да буду покренуте у смислу позитивних закона, дакле, све што није позивање на шовинизам и насиље је летигимни и демократски начин.

Што се тиче спаљивања по жељи покојника, то свакако није хришћански одобрени сакрални обред. У већини подконфесија хришћанства. На крају крајева, ни будистички сакрални обред није спаљивање него нешто морбидније за све нас овде.

Тесла је као дете православног свештеника био крштен још као беба, али то није довољан разлог да неко буде спречен за живота да промени став у било ком тренутку и да при здравој свести и расуђивању постане и атеиста или приступи некој другој религији, или просто остане пасиван и не изјашњава се уопште о томе.

Дакле, ја лично овде видим правни проблем који мора да буде регулисан. А то је питање да ли земни остаци у шта спада и урна, могу да буду отуђени од стране државе или неког другог без изричите воље покојника односно без одобрења потомака тј наследника. Макар и да не постоје формални законски оквири о томе, наследници би требали да буду консултовани и обавештени о оваквој иницијативи лично, а не преко медија.

Што се тиче става јавности, свакако да она има право да га изнесе јавно и да учествује у његовом изношењу кроз све легитимне начине, као што су покретање петиција и јавни скупови у складу са законским могућностима.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |