• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

114/900 EQ1 SkyWatcher - posmatranje meseca

Started by markoizkule, March 06, 2014, 07:45:17 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

markoizkule

Kupio sam pomenuti teleskop po povoljnoj ceni. Povoljan u dobrom stanju.
Moj prvi teleskop (nikad ranije niti gledao niti koristio bilo kakav teleskop).

Tek sam ga sklopio pa me interesuje par stvari. Posto je tmurno ovih dana i nista se na nebu ne vidi, da li ce mi biti potreban neki moon filter za gledanje meseca kada se razbistri za koji dan. i ako treba koji mi preporucujete (i gde se on montira?)

Da li treba neko posebno odrzavanje za teleskop, sem prasine?

Sinisa

Quote from: markoizkule on March 06, 2014, 07:45:17 pm
Kupio sam pomenuti teleskop po povoljnoj ceni. Povoljan u dobrom stanju.
Moj prvi teleskop (nikad ranije niti gledao niti koristio bilo kakav teleskop).

Tek sam ga sklopio pa me interesuje par stvari. Posto je tmurno ovih dana i nista se na nebu ne vidi, da li ce mi biti potreban neki moon filter za gledanje meseca kada se razbistri za koji dan. i ako treba koji mi preporucujete (i gde se on montira?)

Da li treba neko posebno odrzavanje za teleskop, sem prasine?

Imam isti teleskop.Ja na primer ne koristim nikakav moon filter za gledanje meseca,ali,ako je previse svetlo,stavim poklopac (naravno,skinem onaj deo u sredini).Ali ako ni to ne pomaze,samo stavim okular od 10mm.
Odrzavanje?Pa...ako putujes cesto sa teleskopom trebace,naravno,kolimacija.Ako ga koristis za posmatranja iz dvorista neces trebati tako cesto da ga kolimiras,ali ipak trebas da proveravas da li je nekako 'slucajno' raskolimiran.
I naravno,ako izgubis poklopce za okulare (na primer kao ja) trebaces da ih cistis redovno.
P.S.Ako kupis ikad red dot,molim te,ne zaboravi da ga ugasis,kao sto neki od nas umeju da zaborave pa trce kod kineza po nove baterije.
Pozdrav!
150/750 EQ3

orion310591

Quote from: markoizkule on March 06, 2014, 07:45:17 pm
Kupio sam pomenuti teleskop po povoljnoj ceni. Povoljan u dobrom stanju.
Moj prvi teleskop (nikad ranije niti gledao niti koristio bilo kakav teleskop).

Tek sam ga sklopio pa me interesuje par stvari. Posto je tmurno ovih dana i nista se na nebu ne vidi, da li ce mi biti potreban neki moon filter za gledanje meseca kada se razbistri za koji dan. i ako treba koji mi preporucujete (i gde se on montira?)

Da li treba neko posebno odrzavanje za teleskop, sem prasine?


Mislim da si pao na testu da budes ozbiljan posmatrac... neko na forumu rece da se pravi posmatrac trudi da vidi bilo sta i kad je tmurno pa makar vise cekao nego gledao :D

just sayin...

gile.ms

Dobo došao na forum i čestitke na prvom teleskopu! :)
Filter za Mesec, kao što Siniša reče, ti neće nešto naročito trebati - i ja sam se nagledao Meseca kroz isti teleskop bez ikakvih filtera.

Čak ni kolimacija ne treba da te brine: taj teleskop ima sferno ogledalo i relativno veliki F-broj što znači da je jaaaako tolerantan na raskolimiranost (ja sam jednom namerno potpuno raskolimirao ogledalo i nisam uočio gubitak oštrine).

Ne treba ni prašina mnogo da te brine - čuvaj poklopce i drži sve poklopljeno kada ga ne koristiš... ma samo treba da ga izneseš napolje i uživaš kada je vedro :)
I da, nemoj da ga ostavljaš napolju... meni se dešavalo da unesem cev, a montažu ostavim na terasi i rezultat je dosta šrafova na montaži koji su uhvatili malo rđe... nije ni to ne znam koliko strašno ali malo ružno deluje...

Vedro nebo  8)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

markoizkule

hvala na savetima ... nadam se da veceras malo da se sklone oblaci.

posmatrao sam malo okolinu sa terase. da vidim kako se koristi i to...da udjem malo u semu.

da li ima nekog smisla kupovati bolje okulare/sociva za ovaj teleskop? da li slika biti kvalitetnija...


ps: ova verifikacija postova je najsmarackija koju sam ikada video !!!

orion310591

Quote from: markoizkule on March 07, 2014, 03:00:38 pm
hvala na savetima ... nadam se da veceras malo da se sklone oblaci.

posmatrao sam malo okolinu sa terase. da vidim kako se koristi i to...da udjem malo u semu.

da li ima nekog smisla kupovati bolje okulare/sociva za ovaj teleskop? da li slika biti kvalitetnija...


ps: ova verifikacija postova je najsmarackija koju sam ikada video !!!


Pa ako kupis okulare koristice ti, nije da nece, ali od okulara i teleskopa zavisi koje ces uvecanje da dobijes... isti okular na razlicitom teleskopu daje razlicite efekte imas vec negde moje postove o racunici...

Verifikacija je zbog botova/programa koji dolaze na forum i spamuju glupe tekstove