• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

frugorski

Lepe su obe fotke.Oblaci ne smetaju mnogo.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

johnny984

Hvala frugorski. Šteta što nisam hvatao i landscape za startrails, bilo bi lepše, a i nisam trebao to da radim na 55mm kako bih uhvatio veći deo neba, ali ajde, to ću uraditi bolje sledeći put, a potrudiću se da uslikam i više kadrova, ovo je bio probni pokušaj  :).
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

gile.ms

Meni se baš sviđaju Mars, Spika i malo pejzaža... tu oblaci ne smetaju ič - čak doprinose atmosferi :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

johnny984

Hvala Gile. Nadam se da ću sledeći viken uspeti da odem negde malo dalje van grada i da će vreme poslužiti, pa mogu da probam da islikam malo dužu seriju. Stigao mi je i T2 adapter za doba, čim bude vedro probaću i Jupiter da uhvatim. EOS 600d nema crop mode već digitalni zum 3-10, tako da videćemo kako će to da se pokaže, nadam se uskoro  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

mitja

Pregledao sam tvoju sliku Marsa i Spike. U gornjem levom uglu izgleda da imas i asteroid Vestu :)

Uglavnom ekstra su ti slike :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

johnny984

Nisam obratio pažnju na toj slici, ali na prethodnoj koju sam kačio sam siguran da je ima.

http://i1296.photobucket.com/albums/ag17/johnny984/MarsandSaturn1_zps8632ca28.jpg~original

Tnx  ;)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Odlične sličice. Mislim da bi se ona brda prelepo uklopila sa nekim startrailsom, samo treba malo razmisliti oko strane sveta: na jugu i severu zvezde prave simetrične kružnice, ostalo mogu da ispadnu dijagonale. Ko lepo uklopi pravac sa kompozicijom na zemlji - taj je džedaj.
Za Mesec mislim da ne treba preterano brinuti. Zato i volim startrails: uvek možeš da snimaš, i sa i bez Meseca, samo da je makar malo vedro.
Lepo se uklope ekspozicijice po 30sec kad je mesečina, a ako je nema onda možeš da slažeš snimke od po nekoliko minuta. Hint: za aparat kupiš na e-bay onaj, ja ga zovem daljinski, za 20$ i završiš sa tim za ceo život. Lepo se unapred isprogramiraju snimci, udari enter i vlasnik ode da pije pivo.

johnny984

Hvala Yagodinac. Koristan hint. Brdo sa slike sa Marsom je recimo negde na jugu. Tako da to deluje kao ok pozicija za startrails. Ovo gde sam ja radio startrails, tj gde je trenutno bio gemini je zapad, sad znam da su zato dijagonale  :).

Ja sam razmišljao da zalepim selotejp na dugme za okidanje, čitao sam to negde, mada za duže exp od 30 sec mi definitivno treba daljinac i ta opcija od 20$ deluje primamljivo (a kad na to dodaš i mogućnost ispijanja piva, onda je best buy  :) ).
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

U suštini možeš koješta da sklepaš, ja sam svojevremeno stavljao hemijsku i gumicu za kosu; ali to je nepodesno. Treba ti štoperica da meriš ekspozicije (recimo po 4min moraš da dreždiš pored aparata, i tako ukrug), dobro, to ima svaki telefon ali kad skidaš olovku sa okidača veoma lako se pomeri aparat/tripod/teleskop. To je ujedno i mana fabričkog Canonovog RS-80N3, on ne pomera ništa ali takođe nema ekran i programiranje. Imam i njega - on ima samo jedno dugme. Faktički ti tu takođe treba štoperica, a polovan košta možda i više od 20e. Doduše, kvalitet izrade je nesporan, ima čak i fosforescentni indikator koji noću pokazuje da je uključena bulb ekspozicija.

Dopuna: kineski sa ekranom, dakle programabilni troše dve AAA baterije; isti takav Canon košta sto europejaca. A pomenuti Canon RS-80N3 nema bateriju i samim tim je koristan svuda gde ti ne treba duže od 30sec.

doktor035

@Johnny984

Evo ti ideje,ja sam ovo pravio sam takodje...bilo mi dosadno i ajde da osmislim Cable shutter release :)
Radi kao sat,nema greske :)



marko

Domišljato ali glomazno.  :D

Vidio sam da su stavljali mikro tipkala (za fokus i okidanje) i prekidač (za bulb mode) u Tic-Tac i druge kutijice.
http://www.pentaxforums.com/forums/22-pentax-camera-field-accessories/17241-make-diy-cable-release-your-k10d.html

Što se pijenja piva tiče, može i za manje od 20$.  :D
http://www.instructables.com/id/Time-Lapse-Intervalometer-for-SLRs-with-555-timer-/
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

johnny984

Sve dobre ideje i saveti, hvala lepo. Video sam negde da se koriste slušalice od telefona za okidanje, a ovo prvo što je Marko napisao mi liči baš na to, s tiom razlikom što ova šema ima dugme i za bulb (trebaće štoperica). Koliko vidim, ako rade sluške, mogao bih da radim bulb tako što držim dugme 2 min, mada to i nije baš praktično  :). Nešto ću sigurno odabrati od ovoga, a kad dođe na red, uzeću programabilni i cirkaće se pivce  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

doktor035

Bitno je da moze,koji prekidac stavis to je tvoje...meni je ovo prvo palo na pamet :D

marko

Ja sam pokušao složiti takvo nešto u kutijicu tic-taca. Međutim ispalo je kupus i bacio sam sve u smeće.  ;D  Sačuvao sam kabel slušalica i prekidač kojeg ću ubaciti u kutijicu daljinskog za zakretanje tanjura satelitske antene...taj ima već dva tipkala.  :)
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Luger

Jednostavnije je instalirati Magic Lantern i radis sta pozelis.Opcija se zove Intervalometer.Sad sam pogledao na mom aparatu, u ML imas kompletno programiranje snimanja, od  podesavanja pocetka snimanja, broja okidanja, trajanja ekspozicije cak do nekoliko sati,bulb tajmer...
Vrlo elegantno resenje da se izbjegnu kablovi i dodatni okidaci.
Jedino sto je meni zao da akam zavesicu, pa sam koristio A700 i CHDK koji takodje ima intervalometar.