• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Motorizacija teleskopa - PicGoto++

Started by Luger, October 11, 2013, 08:16:42 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marko

Zanimljivo. Zar nije pravilo da za ispravan rad PicGoto-a prijenosni omjer treba biti veći od 1:850, uključujući i pužni prijenos?
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

mravic

Mene interesuje kako ti se motor ne okreće? Ne vidim da je negde učvršćen.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Luger

Quote from: marko on May 03, 2014, 02:27:06 pm
Zanimljivo. Zar nije pravilo da za ispravan rad PicGoto-a prijenosni omjer treba biti veći od 1:850, uključujući i pužni prijenos?

Ne znam Marko.Ja taj podatak nigdje nisam procitao. Server je jako fleksibilan za podesavanja, za sad sve djeluje i radi kako treba.
Vidjecemo kako se ponasa kad se izvedri.

Quote from: mravic on May 03, 2014, 09:54:12 pm
Mene interesuje kako ti se motor ne okreće? Ne vidim da je negde učvršćen.


Eee... to je fora :) Ima nosac ali se  ne vidi od osovine. Drzi se na jednom srafu za motor i drugi je na samoj montazi dok ne nabavim elasticnu spojnicu.

mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Luger

Mitja, ovo su dovoljno jaki motori, ali, bez  nekakvog prenosa nista. Aj sacekaj da vidimo kako se ponasa motor direktno vezan na osovinu, znacemo sta dalje.Mozda se jednom izvedri  >:(

mitja

pa prenos bih napravio. ako mislis na gear box... za celestron astromaster planiram da napravim samo taj motor za pracenje. ako valjaju ovi motori onda ekstra. ali meni je problem da napravim kontroler jer mi je znanje iz elektronike slabo.
poslao sam ti link na pm za pracenje oko mog teleskopa pa bi svaki savet dobro dosao.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Luger

Quote from: mitja on May 04, 2014, 07:32:43 pm
pa prenos bih napravio. ako mislis na gear box...

Kako, druze? Spasavaj ! :)

marko

Quote from: mitja on May 04, 2014, 07:32:43 pm
pa prenos bih napravio. ako mislis na gear box... za celestron astromaster planiram da napravim samo taj motor za pracenje. ako valjaju ovi motori onda ekstra. ali meni je problem da napravim kontroler jer mi je znanje iz elektronike slabo.
poslao sam ti link na pm za pracenje oko mog teleskopa pa bi svaki savet dobro dosao.


Eno ti sheme na prvoj stranici "Praćenje iz faksa" ne može jednostavniji...
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Luger

Probao sam ovaj motorcic pod "punom ratnom opremom" na EQ3, izdrzao je maltretiranje:

https://www.dropbox.com/s/1rlf1534rlenvf0/Eq3.mp4

Zatim sam, izmedju oblaka, probao i pracenje Mjeseca:

https://www.dropbox.com/s/dpesb2q6k3mrtw2/MVI_2034.avi

Sta znam...onako. Nisam imao bas mnogo vremena da eksperimentisem, oblaci su se vrlo brzo kretali, a ja sam jos brze gubio zivce.
Vidi se na snimku  propadanje po deklinaciji, (aj' dobro, nisam usjeveren) ali i po RA osi. Pratio sam sa 0,5X jer je tesko usporiti motor bez ikakvog prenosa jos vise. Tu mi je falilo malo vremena, da probam neki drugi odnos zubaca, ali dzaba, opet oblaci.
U svakom slucaju, ovo moze biti alternativa za prvo vrijeme, dok se ne nabave remenice, kaisevi, reduktori...Bolje ista, nego nista.
Uz kompjuter ili rucni komander, vrlo lako se moze objekat drzati u vidnom polju.

mitja

lepo ovo izgleda. mesec gubi malo po obe ose ali izgleda ok ovako. :) svaka cast lugeru.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

da ne otvaram novu temu:

kako se polako ohrabrujem da krenem u rad sa pravljenjem pracenja i ostalih cudesa zanima me sledece.... koju lemilicu mi preporucujete da kupim?
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

marko

Ja imam pištolj lemilicu Einhell dosta godina...
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

mitja

http://www.smartdirect.rs/Alati/-Einhell-BT-SG-100


jel ovako nesto? ovo sam mislio da uzmem jer moze preko moje firme na adm. zabranu ap bih uzeo jos nesto alata. :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Luger

 ;D Salite li se to?
Te lemilice su dobre za oluke, za elektroniku nikako.Moze sa njima da se zalemi nesto, ali za rad sa poluprovodnicima, a narocito mikrokontrolerima kupite stapnu lemilicu 30w plafon, ili jos bolje neku sa regulacijom temperature.Skuplje su, ali, sta da se radi.
Ne mora da bude Weler, Ersa, ima i kineskih da vrse posao, ZD,Baku... ZD je u Elementi 500-600din.

marko

Ne šalim se.  ;D Da, tako je nezgrapna je dosta za rad i štapne su kako kaže Luger bolje...ali u tom trenutku nisam želio kupovati posebnu lemilicu. Bude u Lidlu stanica sa lemilicom i regulacijom temperature za neke sitne novce.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)