• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

114/900 EQ1 SkyWatcher

Started by Marble42, June 21, 2014, 09:03:08 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Marble42

Pozdrav svima,

Pre svega da kazem da nemam nikakvo iskustvo sa teleskopima, stargazingom itd. Ipak, provescu ovog leta neko vreme na planini i voleo bih da malo gledam u zvezde :-) Za oko mi je zapao teleskop http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-montazi/114900-eq1-skywatcher . Vidim da je veoma popularam medju amaterima. Cena je takodje prihvatljiva.

Vidim da postoji i EQ2 verzija koja je primetno skuplja. Koliko sam shvatio, jedina razlika je u mount sistemu. EQ2 je stabilnija ako sam dobro razumeo.

Moje pitanje je... Da li je EQ1 dovoljan za moje potrebe? Moje apsolutno amaterske potrebe? Takodje me interesuje sta trebam da ocekujem od ovog teleskopa? :-)

mitja

ja bih ga pre kupio na eq2 montazi. za pocetnika je dobar izbor. vecina sa foruma ce ti rado preporuciti malo jaci instrument.

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-montazi/130900-eq2-skywatcher konkretno ovaj.

od tebe zavisi uglavnom kao i za svaki hobi naravno koliko ozbiljno zelis da se bavis astronomijom. ovaj instrument je dobar svakako za pocetnika. stim da je 130/900 malo ozbiljniji u odnosu na tvoj izbor.

sto se tice montaze eq1 jedva moze da nosi fotoaparat. koliko ja znam. zato ti je moja preporuka eq2. stabilnost montaze kada se gleda kroz teleskop je bitna koliko i sama optika teleskopa i dobra instrument je samo savrsen sklad ova dva parametra koji ukljucuje odnos cena/strast prema astronomiji.

vedro nebo.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

darko76

Dobrodosao na forum.

Kako god, pravilo je sto vece ogledalo vise uzivanja u posmatranju. Evo i mojih predloga, posto ja prvo proverim kakav je izbor polovne opreme. Pa evo dva modela koje ja preporucujem.

Ovde  je i step motor zajedno sa teleskopom  http://www.kupujemprodajem.com/Teleskop-130-900-Sky-Watcher-13528739-oglas.htm?filter_id=4719

i jos jeftinija varijanta slicnih karakteristika, tj manjeg F broja http://www.kupujemprodajem.com/Teleskop-Celestron-AstroMaster-130EQ-10331905-oglas.htm?filter_id=4719

Vedro nebo
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

Sinisa

Quote from: Marble42 on June 21, 2014, 09:03:08 pm

Moje pitanje je... Da li je EQ1 dovoljan za moje potrebe? Moje apsolutno amaterske potrebe? Takodje me interesuje sta trebam da ocekujem od ovog teleskopa? :-)

Montaza solidno drzi lepo izbalansiranu cev,dovoljna da mozes da uzivas u cemu god.Iako ti svi preporucuju neku jacu montazu ili teleskop,niko ne kaze da je ovaj los.Ja ga imam vec par godina i uzivam u njemu koliko god mogu.Vidi se vecina messier objekata,planete su solidne,ipak to sve zavisi od atmosfere,ali verujem da ce na planini biti okej.Srecno sa bilo kojim teleskopom i vedro nebo!
150/750 EQ3

Marble42

@Darko76, Da, video sam ovaj 130/900 na oglasu, medjutim po njega bih morao licno da idem a to je komplikacija.

Sto se ovog drugog tice, od 100 eura, koliko vidim on dolazi bez montaze? I to mu opet dodje komplikacija.

Najradije bi pazario neki polovan po pristupacnoj ceni. Na odmor idem tek tamo Avgusta meseca, tako da ko zna, do tad mozda nesto "uleti".

@Sinisa, ti dakle imas EQ1 montazu? I zadovoljan si? Sve u redu? :-) Koliko je tezak teleskop sa montazom? U slucaju da ga iznosim vani, pod vedrim nebom? Negde u totalnoj tmini, hehe :-)

darko76

Ovaj od 100 evra dolazi sa montazom, neznam da li si licno proverio, ali i montaza ide uz njega, njegova originalna celestronova montaza
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

mitja

takvog celestrona imam ja. nije los teleskop mada ima svojih mana. imas ovde na forumu moje slike planeta koje sam radio sa njim.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Sinisa

Quote from: Marble42 on June 22, 2014, 06:36:06 pm
@Sinisa, ti dakle imas EQ1 montazu? I zadovoljan si? Sve u redu? :-) Koliko je tezak teleskop sa montazom? U slucaju da ga iznosim vani, pod vedrim nebom? Negde u totalnoj tmini, hehe :-)

Da,zadovoljan sam sa njom dok radi svoj posao.A ne znam zasto ne bi radila svoj posao :)
Teleskop nije tezak,manje od 10 kila sve zajedno sigurno.Ja ga lako nosim tamo-vamo po mraku,samo se najvise brines da ti ne ispadne neki okular iz te tacne za okulare,ali i to je retko.
Ako imas para i volje da kupis nesto jace i bolje,kupuj.Ovaj na EQ1 ispunjava osnovne potrebe,ali i dalje moze da pruzi uzitak u gledanju.Sa tim teleskopom se bedilo na mmaratonima.
150/750 EQ3

Yagodinac

Za početak 114/900 na EQ1 je prihvatljivo, štaviše to uopšte nije loš teleskop na planetama - naravno, ne treba očekivati čuda. Njegova prednost je to što je slabo osetljiv na lošu kolimaciju jer ima skoro f8. Na f5 teleskopima (150/750 ili 130/650) ćeš itekako morati da dobro iskolimiraš ogledalo da bi dobio detalje na planetama, ali kolimacija je bezbolna procedura koja se uči za 5min.

Što se tiče montaže, ona je po mišljenju većine nas najbitnija stvar. Jako je važno da bude jaka i stabilna, ako imaš dobru montažu teleskopi dođu i prođu, menjaju se i tako redom, a dobra montaža ostaje u kući. Veoma često se vidi da neko ima montažu od 1.5k E a teleskop pet puta jeftiniji - ako mene pitaš to i treba tako da bude. Razlog je što je u Srbiji tržište malo, pa ako kupiš EQ1 a hoćeš idućeg meseca da pređeš na EQ3, izgubićeš puno jer malo ljudi pokušava da kupi EQ1. Iduće godine pređeš na HEQ5 a EQ3 daš skoro za džabe, pa one tamo godine digneš kredit za EQ6 pro i u suštini izgubiš na preprodajama gomilu love.
Sad ćeš reći "pa zašto ne kupim onda neku polovnu montažu i uštedim", ja koliko pratim u zadnjih pet godina nije bilo polovnih EQ6pro na prodaju, ko to jednom kupi ne pada mu na pamet da je proda...

Ali ako si siguran da nećeš dublje da ideš u ovaj hobi onda možeš da kupiš i taj 114/900 na EQ1. Razlika u odnosu na EQ2 nije preterana, obe su slabe (ali je EQ1 baš baš slaba, prva koja vredi je EQ3 ili minimalno jača EQ5), kad dune vetar pleše svaki teleskop na njima a kamoli tubus od jednog metra, zupčanici katastrofalno urađeni, ako dokupiš motor shvatićeš zašto ljudi za astrofoto daju minimum deset puta veće pare za montažu...
Sve zavisi koliko love planiraš da uložiš, ako si pri parama najpametnije je da kupiš najveću montažu koju možeš sebi da priuštiš jer se montaža kupuje jednom da traje.

Marble42

Oh, ne. Zaista ne planiram da ulazim tako duboko u ovu pricu. Fotografija, snimanje i slicno me ne interesuje. U mojoj glavi se vise mota slika gde bih gledao malo u zvezde uz solju toplog caja, cisto eto amaterski.

Interesuje me za koje pare moze da se nabavi polovan teleskop koji bi odgovarao mojim potrebama? Ocigledno zelim da prodjem sto je jeftinije moguce a da kvalitet ipak bude pristojan.

darko76 je u ranijem postu preporucio Celestron AstroMaster 130EQ teleskop koji na oglasu ide za 100 eura.
http://www.kupujemprodajem.com/Teleskop-Celestron-AstroMaster-130EQ-10331905-oglas.htm?filter_id=970464

Koliko je dobar ovaj teleskop? Kolika razlika izmedju njega i 114/900 SkyWatcher?

gile.ms

Mislim da je SW 114/900 bolji izbor od AstroMastera!
Posedujem prvi a imao sam prilike da rukujem drugim...

- SW ima metalni a Celestron plastični fokuser: velika prednost za SW!
- SW ima mali optički tražilac koji i nije baš nešto ali je daleko bolji od Celestronovog koji je potpuno neupotrebljiv
- na SW se tražilac lako zameni a Celestron mora da se budži

Mislim da malo veća apertura AstroMastera nije dovoljna da opravda ove nedostatke.

Meni je 114/900 EQ1 bio prvi teleskop i lepo me je služio dok nisam kupio 150ticu... I sad me lepo služi kad hoću za 5 minuta da izađem i bacim pogled na neku planetu ili Mesec...
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

mitja

slozio bih se sa giletom kao ponosnim vlasnikom astromastera... astromaster ima dosta da se budzi nosaci za sekundar su debeli 3mm dok je kod SW t jedva mm. problem je sto ume da degradira sliku. moj plan je da napravim novi trokraki nosac sekundara ili da isecem jedan krak do dva sa astromastera (ali ga posle treba prodati takvog :) ). fokuser je ocaj. kod mene je nabudzen do bola. koristio sam ulozak od lekarske knjizice i debljeg papira. stativ i nije tako los za eq2 montazu i lepo nosi cev od teleskopa. mozda mu fali jos jedan teg za balansiranje ali to je to.
dakle kod astromastera je problem sto su vitalni delovi optike teleskopa plastika...
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

gile.ms

Quote from: mitja on June 25, 2014, 12:03:08 am
...nosaci za sekundar su debeli 3mm dok je kod SW t jedva mm. ...


Kod SW 114/900 nosač sekundara nije klasičan "spajder" već obična metalna letva debljine isto nekoliko mm... ne bih to uzimao kao prednost za SW :)

U svakom slučaju sve ove razlike nisu toliko drastične...
SW ima malo manju aperturu ali samo ga izneseš na livadu i uživaš..
Sa AstroMasterom dobiješ malo veću aperturu za istu ili čak i manju cenu ali moraš prvo malo da majstorišeš (fokuser i tražilac obavezno inače posmatranja lako mogu da postanu muka a ne uživanje)

Eto sad razmišljam, da mi neko sad uzme svu opremu i ponudi da biram između ova dva teleskopa - verovatno bih uzeo AstroMastera i (koristeći stečeno znanje) sredio tih nekoliko nedostataka :) ... mada pre nekoliko godina kao početniku daleko bolje mi je "legao" SW ;)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Marble42

Hvala svima na odgovorima! Sada je situacija prilicno jasnija. :-)