• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

doktor035

Isplatio se trud i smrznuti prsti  ;D

Yagodinac

Odlična fotka, za tako kratku ekspoziciju. Bravo!  ;D
Inače sad je idealno vreme da se snimi izlazak letnjeg Mlečnog Puta. Tj kad se skloni Mesec.

doktor035

Taman kad mesec zadje eto mlecnog puta...samo sto je hladno  :(
Proveravao sam,bice jos prilika...tamo pocetkom 7. meseca....e tad ce da se ispucaju malo vise fotki  ;D

Yagodinac

Probao da snimim izlazak Mlečnog Puta sa tripoda, bez ikakvog praćenja. I, naravno, teško ide - Iris ni da čuje a DSS kad složi, bolje i da nije. Uglavnom, 11 snimka po 20sec, ISO1600, 17mm i f2.8:



Kao što svi znamo DSS baš i nema neki mudar algoritam za boje. S druge strane Photoshop je tu odličan, a u njemu sam izveo stakiranje za startrails:



Onda sam natenane gledao šta se tu vidi na 100% isečku, i vidi se dosta satelita. Najinteresantniji su mi bili ova dva (zvezda desno je Vega u Liri) koji idu relativno horizontalno. Imajući u vidu vreme snimanja nije bilo teško pronaći da je reč gore o Cosmos 2297 - ruskom vojnom i špijunskom satelitu iz 1994g, teškom celih 6 tona. Baš se vidi da je ruski  8)
Donja linija je Cosmos 1766, čedo od dve tone koje je služilo za okeanografska i druga merenja površine planete i atmosfere.
Između njih se vidi jedan kratak blesak, nešto što je najverovatnije kosmički otpad koji brzo i nekontrolisano rotira, takođe nešto čega nema na nijednom popisu satelita.



johnny984

Odlične fotke, a na ovoj poslednjoj tajmig je ne može bolje  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Luger

Yagodinac, je li ti ovo stalno mjesto snimanja ili si poranio pa prosetao negdje dalje? Ima dosta LP-a, ali ima i dobro parce neba za posmatranje.
Slike kao i uvijek, odlicne!

Yagodinac

Hvala  :)
Mesto je usputno između Kragujevca i Jagodine, a neposredno pre početka je prošao kamion i osvetlio pozadinu  ;) Kao poručeno, pa sam nastavio da snimam taj kadar i kasnije u obradi dobio detalje i na zemlji i na nebu.
Vreme snimanja oko 21:45h.

Sima_Strahota

Kako mislis bez tripoda? Bez tripoda za teleskop ili bez tripoda za fotoaparat?
...

Yagodinac


Sima_Strahota

...

Yagodinac

Jučerašnji Mesec iznad Rtnja, eos 40d + pentacon 200@f15:

Moon over Rtanj by milanmiloradovic, on Flickr

Luger

Bas je ogroman! Sad ce opet turisti da navale.  ;D

frugorski

     Mlecni Put 360 stepeni
Fantasticna mozaik fotka na kojoj se vidi ceo Mlecni Put,pozajmljena sa FB ,a postavio je nas astronom i astrofotograf sa planine Tare- Goran Vukajlovic(dolazi na Letenku).Verovatno je uradjeno vise fotki na severnoj i na juznoj hemisferi i slozeno u jednu.Delo vise autora.Na levoj strani je deo Galaksije koji se vidi sa nase ,severne strane,a na desnoj `juzni` deo,sa Magelanovim oblacima.A mozda je uradjena i na neki drugi nacin,sa nekog satelita.Uglavnom,ja sam fasciniran.Vec dugo pokusavam da u glavi stvorim sliku nase Galaksije i evo sad kao na tanjiru.Mnogo je lepa.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

frugorski

Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

AstroShomy

EdgeHD 11
EQ8
Celestron Off-Axis Guider for EdgeHD, SX Lodestar X2
Moravian Instruments G4-9000
Astrodon Filters LGRB, Ha, OIII, SII 5nm

AD Aristarh Kragujevac