• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Rosetta & File - biti ili ne biti ?

Started by hciki, November 12, 2014, 02:48:27 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

hciki

Cudo niko nije najavio - 12. nov 2014  09:35 - signal_1 u 10:03 - Signal_2 oko 17:00 h.

http://new.livestream.com/ESA/cometlanding
http://www.esa.int/esatv/Television
https://twitter.com/hashtag/cometlanding?f=realtime&src=hash

Iako tezak zadatak - valjda ce biti uspjesan !
150/750 EQ3 (25mm,10mm,6mm,2.5 Barlow),Canon A650,Canon 650D 18-55mm

Dimče

Zdravo Svima,

Nisam hteo da otvaram novu temu jer je ova sasvim dobro mesto, mada treba da bude u forumu Astronautika.
Pročitao sam upravo lep članak koji je postavljen na sajtu Astronomskog magazina - Zašto ,,Philae" nije imala sreće?
Ja sam probao sam da rekonstruišem gde bi sonda File mogla biti na osnovu podataka i slika koje su bili dostupni. Moje mesto konačnog prizemljenja se znatno razlikuje od lokacije koje predpostavljaju stručnjaci iz ESA.
Čak sam i poslao mejl Matu Tejloru, ali nisam dobio nikakav odgovor.
Možda je ovaj moj pokušaj smešan, ako jeste nasmejte se. :D
Evo o čemu se radi:
Povod je bila slika i trajektorija Filea koju je snimila Rozeta. Sa te slike sam uzeo pravce kretanja do i nakon prvog tačdauna. Te pravce sam pokušao da projektujem na druge slike komete veće rezolucije, gde se vidi šire područje, uzimajući u obzir topografske detalje na slikama iz raspoloživih uglova.
Na osnovu date satnice određenih položaja koje je snimila Rozeta i telemetrijskih podataka o trajanju prvog i drugog skoka , pokušao sam da odredim dužinu puta i moguće mesto sletanja. Dobio sam mesto na rubu grebena dalje od okvira koje je dala ESA. To mesto više odgovara i pejsažu koji je File snimio, a koji liči na ivicu neke provalije, čak i jedna noga kao da visi iznad ponora.

Ovo je slika koju je snimila Rozeta. Tu se vide pozicije Filea u raznim vremenima. Ja sam projektovao putanju žutom (do prvog tačdauna) i crvenom linijom (prvi odskok). Žuti krug je poslednja pozicija Filea koja je snimljena.


Na ovoj slici se vidi šire područje tog dela komete. Tu sam pokušao da projektujem predhodne putanje gledajući reljef. Drugi tačdaun se morao desiti bliže kraju crvene linije. Crveni krug predstavlja pretpostavljeno mesto finalnog sletanja. Dužinu crvene linije sam pokušao da odredim što preciznije na osnovu podataka o trajanju odskoka. Možda je crvena linija u stvarnosti zakrivljena na gore zbog rotacije same komete i odsustva atmosfere koja bi vukla File sa sobom. U tom slučaju bi putanja stvarno išla prema stenovitoj formaciji "na dva sata" velikog kratera sa kamenjem (lokacija na koju sumnja ESA).


Formacija u obliku srca je obeležena radi lakše orijentacije.


File je negde na grebenu. To su potvrdile slike koje je poslao.


Projekcija moje predpostavke (zeleni krug) na prikaz koji su dali stručnjaci iz ESA (crveni X)


Nadam se da će kometa doći u takav položaj da Sunce obasja Filine panele i napuni baterije.
Šta li mi je samo trebalo da kupujem detetu teleskop za rođendan... ?!