• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 
March 28, 2024, 09:58:47 am

crna rupa

Started by asteriks, October 26, 2014, 12:06:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

asteriks

Izvinjavam se što sam otvirio novu temu.Nisam pronašao nijednu sličnu.Unapred se ograđujem mojijm laičkim znanjem ,ako tako smem da kažem ,ali sam pod utiskom jedne naučne bbc emisije vezane za astronomiju čisto hteo da podelim neka svoja zapažanja ,ne zamerite ako nisu na mestu.

Ono sto me je postaklo na razmišljanje ,je određena činjenica koju su izneli u emisiji na osnovu nekih istraživanja astronoma,konkretno vezano za crne rupe.U emisiji su izneli kao činjenicu ili pretpostavku da je crna rupa svojom masom oko 200 puta manja od same galaksij.A s obzirom ,da svi znamo da gravitacija zavisi od mase, kako to da manja masa privlači veću?To je prvo moje zapažanje .Drugo je ,isto na osnovu iznetih zapažanja asronoma u emisiji da crna rupa možda određuje oblik ali svakako i veličinu galaksije,to verovatno znači da je sila kojom crna rupa deluje na galaksiju verovatno ,po mom laičkom shvatanju i mišljenju,ustvari sila koju mi opisujemo kao gravitaciju, i da sila nije zavisna od mase kako se misli za gravitaciju.


Izvinjavam se još jednom na ovako drskom stavu ,imajući u vidu da sam laik.Možda će neko od vas imati vremena ili želje da mi to pojasni ,ako ne ,ako sam totalno zalutao po treći put se izvinjavam na smetnji,jer ne bi želeo da me shvatite kao nekog trola ili šta već ,jer poštujem nauku i astronomiju pogotovo.

orion310591

Quote from: asteriks on October 26, 2014, 12:06:29 am
U emisiji su izneli kao činjenicu ili pretpostavku da je crna rupa svojom masom oko 200 puta manja od same galaksij.A s obzirom ,da svi znamo da gravitacija zavisi od mase, kako to da manja masa privlači veću?To je prvo moje zapažanje .Drugo je ,isto na osnovu iznetih zapažanja asronoma u emisiji da crna rupa možda određuje oblik ali svakako i veličinu galaksije,to verovatno znači da je sila kojom crna rupa deluje na galaksiju verovatno ,po mom laičkom shvatanju i mišljenju,ustvari sila koju mi opisujemo kao gravitaciju, i da sila nije zavisna od mase kako se misli za gravitaciju.


Nisam strucan ali kako ja to vidim...

Prvo, da bi dobio crnu rupu, ti treba celokupnu masu nase planete, da nabijes u lopticu velicine 1cm, onda ce ta crna rupa da krene da jede mesec, pa ostale planete, vece ili manje, polako ce da ih jede jer joj se moze, jer je energija ili sta vec tolko nabijena da nema nista jace u okolini crne rupe, sve dok je druga crna rupa ne pojede, pa se saberu jacine (valjda). Sto znaci da jeste cela galaksija oko crne rupe, i jeste cela ta galaksija vece jacine mase sta vec od crne rupe, ali ta crna rupa nema protivnika u svojoj efektivnoj okolini, nego je prosto okruzena hranom, jede sta rukama dohvati, pa poraste pa dohvati jos, i tako u krug.

Drugo, tebe teskog 80kg na zemlji drzi zemlja (recimo) teska 200 milijardi tona. Ne drzi te centar galaksije zalepljenog za zemlju. Nit je taj centar unikatan (sto bi samo centar tvoje galaksije delovao na tebe a ne i od okolnih galaksija(?) ), milijardu galaksija milijardu centara (crnih rupa) (valjda)


kruska

Funkcionisanje gravitacije je jos uvek nedovoljno jasan pojam (bar prema zvanicnim podacima)
pa su sva misljenja moguca.
da je gravitacija sila- jeste, I da li ima veze sa energijom najpre da ima, e sad da li je u pitanju manjak ili visak energije ...

crne rupe na kraju ipak prilikom kontakta sa zvezdama raspiaju kako energiju tako I materiju... a sta zadrze sa sebe to nek neko drugi kaze ;)) ko zna
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Yagodinac

Quote from: asteriks on October 26, 2014, 12:06:29 am
Izvinjavam se još jednom na ovako drskom stavu ,imajući u vidu da sam laik.


Velika većina na forumu smo laici, samo nekolicina je diplomirala astrofiziku  ;D
Mislim da si zanemario ostalih 199 masenih delova galaksije. Crna rupa nipošto ne drži galaksiju, niti je prisiljava na nešto - crna rupa je posledica gravitacije same galaksije. U centru je gravitacija toliko jaka da materija ne može da opstane nikako drugačije sem u formi crne rupe. Na malim odstojanjima od jezgra primarno dejstvo na posmatrača ima crna rupa jer ima ogromnu gravitaciju skoncentrisanu na malom prostoru, ali u ostatku galaksije dejstvo gravitacije crne rupe je uglavnom zanemarivo. Ono što tera galaksiju da se okreće sama oko sebe je njena sopstvena masa; masa stotina milijardi zvezda čije težište se precizno seče u centru - a tamo je crna rupa. Usled prejake gravitacije zvezde i okolni materijal galaksija sama oblikuje u crnu rupu. Eto zašto u centrima svih galaksija postoje crne rupe.
S druge strane, ja mislim da su dimenzije crnih rupa uglavnom proporcionalne masama galaksija. Ako to nije slučaj onda imamo još neke faktore koji tek treba da se otkriju (ako izuzmemo sudare).

NShappy

October 27, 2014, 07:21:13 am #4 Last Edit: October 27, 2014, 07:43:42 am by NShappy
Quote from: asteriks on October 26, 2014, 12:06:29 am
Izvinjavam se što sam otvirio novu temu.Nisam pronašao nijednu sličnu.Unapred se ograđujem mojijm laičkim znanjem ,ako tako smem da kažem ,ali sam pod utiskom jedne naučne bbc emisije vezane za astronomiju čisto hteo da podelim neka svoja zapažanja ,ne zamerite ako nisu na mestu.

Ono sto me je postaklo na razmišljanje ,je određena činjenica koju su izneli u emisiji na osnovu nekih istraživanja astronoma,konkretno vezano za crne rupe.U emisiji su izneli kao činjenicu ili pretpostavku da je crna rupa svojom masom oko 200 puta manja od same galaksij.A s obzirom ,da svi znamo da gravitacija zavisi od mase, kako to da manja masa privlači veću?To je prvo moje zapažanje .Drugo je ,isto na osnovu iznetih zapažanja asronoma u emisiji da crna rupa možda određuje oblik ali svakako i veličinu galaksije,to verovatno znači da je sila kojom crna rupa deluje na galaksiju verovatno ,po mom laičkom shvatanju i mišljenju,ustvari sila koju mi opisujemo kao gravitaciju, i da sila nije zavisna od mase kako se misli za gravitaciju.


Izvinjavam se još jednom na ovako drskom stavu ,imajući u vidu da sam laik.Možda će neko od vas imati vremena ili želje da mi to pojasni ,ako ne ,ako sam totalno zalutao po treći put se izvinjavam na smetnji,jer ne bi želeo da me shvatite kao nekog trola ili šta već ,jer poštujem nauku i astronomiju pogotovo.


Sva tela koja imaju masu, imaju i gravitaciju. Ne privlači veća masa manju, nego se one privlače međusobno. Sila kao posledica privlačenja između njih je jednaka, ali uticaj te sile je značajno veći na telo manje mase nego na telo veće mase. Zbog toga satelit kruži oko Zemlje.... ali, pravilno je reći da ta dva tela kruže oko zajedničkog težišta. Kruženje malog satelita oko nekog velikog nebeskog tela takođe izmešta to veće telo van nekog zamišljenog centra, to manje što je razlika masa veća (u korist masivnijeg tela). Kod malog satelita (neki vaštački), mrdanje Zemlje je zanemarivo. Kod velikog (Mesec) nije.

Naravno, privlačna sila između tela malih masa je zanemariva (sem između dvoje zaljubljenih, ali to ne izučava fizika :D ). Ali postoji, ta, gravitaciona.

Galaksije na okupu uglavnom drži njena sopstvena masa, masa miliona zvezda koje sačinjavaju galaksiju. Crna rupa u sredini takođe utiče na nju, ali tek masa crne rupe zajedno sa masom svih zvezda galaksije utiče na konačni oblik, formu i kretanje galaksije.

Kizza

 Mišljenja sam da je za svako rađanje neke Galaksije odgovorna,ili su odgovorne,Crne Rupe.Ipak su Zvezde poređanje u,približno,jednoj ravni a ne u nekom haosu.Smer rotiranja Zvezda je isti a planete mogu imati i suprotno kretanje.Crna rupa gravitacionim silom usmerava novu Zvezdu po njenim pravilima,a one kasnije čine Galaktičku gravitacionu celinu.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

asteriks

October 28, 2014, 12:30:06 am #6 Last Edit: October 28, 2014, 01:02:46 am by asteriks
Hvala svima na pojašnjenju .

Samo ako smem da dodam još jednu misao.Ako postoji crna rupa u središtu svake galaksije i ,ako je crna rupa ustavri odgovorna za nastanak galaksije,zar ne bi moglo iz  toga da se zaključi da je ona svojom silom,ne znam kako da je nazovem i sa čima je konkretno povezana ta sila dali masom ,verovatno jeste i dali je to gravitacija,ne znam,formirala ustrojstvo među ostalim masama unutar galaksije,na taj način da je masama dala tu inicijalnu silu po kojoj dalje funkcionišu kao sistemi odnosno mase gravitiraju oko svog zajedničkog težišta.


Hvala još jednom na razumevanju mog nerazumevanja.I izvinjavam se što sam nastavio da lupam prosto me povuklo vaše pojašnjejne,neću više.



Evo u prilog mijih sumnji ,koje verovatno nisu na pravi način iskazane ,i jedan tekst o grvitacijskoj konstanti ,sad redovi ovih veličina su malo zbunjujući ali pošto je svemir veliki te veličine nisu nimalo zanemarljive bar po meni:[url="http://www.svemir.ba/2013/09/otvorena-mogucnost-gravitacija-nije-konstanta/"]http://www.svemir.ba/2013/09/otvorena-mogucnost-gravitacija-nije-konstanta/[/url].Možda se gravitaciona konstanta menja odnosno povećava što smo bliži središtu galaksije odnosno crnoj rupi,ne znam samo lupam.

r2d2

November 15, 2014, 06:47:18 pm #7 Last Edit: November 15, 2014, 06:54:32 pm by r2d2
Ni ja nisam stručnjak! Mislim da oblik galaksije ne zavisi toliko od crnih rupa!  Razlog je jednostavan naša crna rupa u glaksiji mlečnom putu je pasivna crna rupa, tj već je  absorbovala blisku materiju oko sebe ali postoje galaksije sa aktivnim crnim rupama a imaju isti oblik kao naša galaksija sa prečkom.
Što se tiče same gravitacije dobro je znati da gravitacija zakrivljuje prostor-vreme i obrnuto...

Baš dobro što te to intresuje, a evo malo o nastanku crnih rupa sa wikipedije:



"Postoje mnogi modeli i hipoteze oblikovanja crnih rupa izrazito velike mase. Kad se crna rupa ogromne mase smjestu u centru određene galaksije ona povećava svoju masu ili prikupljanjem (akrecijom) tvari ili spajanjem s drugom crnom rupom. Pri oblikovanju supermasivnih crnih rupa sva tvar se mora sakupiti u razmjerno mali volumen. Pri tome ta tvar mora imati malu kutnu količinu gibanja jer se procesom akrecije nešto materijala pomiče prema van zbog kutne količine gibanja što objašnjava nastanak akrecijskog diska, ali i ograničava rast crne rupe.

Prvi model pokazuje da supermasivna crna rupa nastaje od crne rupe mase od 10 do 100 sunčevih masa koja je stvorena nakon eksplozije masivnije zvijezde i nakon toga povećava svoju masu prikupljanjem (akrecijom) materije.

Drugi model [8] nastanka supermasivne crne rupe pokazuje da crna rupa nastaje direktno u jezgri pragalaksije. Crna rupa na taj način potječe iz velikog plinovitog oblaka koji se sve više sažima u određenu kvazi-zvijezdu, a potom u crnu rupu čija je masa oko 20 puta veća od Sunca. Ta kvazi-zvijezda postaje nestabilna zbog radijalnih perturbacija (otklona) nastalih proizvodnjom parova elektrona i pozitrona u njezinoj jezgri pri čemu se ona sama izravno sažima u crnu rupu bez eksplozije supernove kojom bi inače izgubila veliku većinu svoje mase. Ona potom procesom akrecije prikuplja tvar te relativno brzo postaje crna rupa intermedijarne mase ili supermasivna crna rupa ako proces akrecije nije usporio kod viših masa.

Treći model[9] nastanka crne rupe se pojavljuje u gustim zvjezdanim skupovima u kojima dolazi do kolapsa jezgre skupa zbog toga što negativni toplinski kapacitet sustava omogućuje da se dispezija brzina u samoj jezgri primakne sve do relativističkih brzina.

Četvrti model pokazuje da su supermasivne crne rupe mogle nastati neposredno nakon velikog praska zbog visokog vanjskog tlaka, a nazivaju se i primordijalne crne rupe."

Yagodinac

I ja mislim da crne rupe ne utiču na razvoj galaksije. Tačnije, masa crne rupe u centru neke galaksije je najčešće beznačajno mala u poređenju sa masom te galaksije. Crne rupe su POSLEDICA a ne uzrok rotacije galaksije.
Takođe, Kizo, zvezde su u jednoj ravni samo kod spiralnih galaksija. Kod nepravilnih i elipsoidnih sasvim sigurno nisu. Takođe mislim da crne rupe imaju beznačajan gravitacioni efekat na najveći deo zvezda u galaksiji - izuzev onih koje su najbliže (centralno ispupčenje kod spiralnih galaksija).

Može se to prikazati i ovako: postoji granica gustine materije, tj kombinacija dimenzija objekta i njegove mase. Kad se ta granica prekorači, objekat kolabira sam u sebe tj pretvori se u crnu rupu. U centrima svih galaksija ogromna masa je koncentrisana na veoma malom prostoru pa je i sasvim logično da će tamo postojati masivna crna rupa.