• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

"Direktan prenos" pomračenja Sunca

Started by stameni, March 14, 2015, 11:07:24 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

stameni

Pozdrav astronomijumima ;) (i onima koji me se sećaju, i onima koji ne...)

Nadam se da ćete pokušati da pomognete bivšem redovnom posetiocu ovog foruma...

Elem, za one koji me ne znaju, saradnik sam Astronomskog društva "Ruđer Bošković" iz Beograda (a piskaram i za "Astronomiju" i "Astronomski magazin"). Imamo načelnu ideju da povodom predstojećeg pomračenja Sunca taj događaj ispratimo uživo, on-line (preko Interneta). Budući da to, koliko mi je poznato, Društvo nije upriličavalo ranije, potrebna nam je pre svega preporuka za softver.

Dakle, potreban je softver za live video stream za Windows XP. Zahtevi su, manje-više, sledeći:

  • propusnost od jednog do dva-tri framea u sekundi;

  • trajno snimanje jednog framea u svakih nekoliko desetina sekundi;

  • mogućnost da se na live stream (a i na snimljeni frame) ubaci tag sa podacima o autoru, datumu i vremenu;

  • potrebno nam je i uputstvo kako video, ali i formirane frameove (u vidu datoteka) embeddovati na web stranu Društva.



Pokušavao sam da se o ovom problemu raspitam na forumu Elitesecurity, ali oni su prsli, pa sam pomislio da pitam ovde.

BTW, rešenje -- kad ga bude -- će vrlo lepo moći da se koristi i u drugim prilikama, ne samo u "Ruđeru", nego i širom astronomskog sveta :)

Hvala!

vlaiv

Koji uredjaj za snimanje ce biti koriscen?

Za windows, najjednostavnija opcija za broadcast je VLC (videolan).
U pitanju je software koji je vise poznat kao player, ali ima mogucnost capture-a kao i
live streaminga.

Znaci minimum je kamera koja ce imati WDM drajvere za windows i prijavljuje se u windows-u kao capture device.

Sledece sto treba imati na umu je broj gledalaca u smislu propusne moci linka koji ce se koristiti za streaming, pa zatim video format
koji ce biti streamovan (recimo h264) kao i sam tip stream-a (http / rtsp / ....)

Za detaljna objasnjenja preporucio bih google + "vlc streaming tutorial"
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dejravian

  :) Pozdrav stameni i vlaiv ... svim ljubiteljima astronomije zelim lepo i sunčano vreme , a u petak 20.marta u Sokobanji organizujemo sa svojim društvom osmatranje " pomračenja "  . Zbog opste sigurnosti , koristim " Eos Kamera Movie Rekord " ,  lap-top i veliku plazmu koja se nalazi u izlogu galerije, gde će se videti svi detalji u krupnom planu ...  8) .
NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55

Marcony