• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Saturn

Started by Laci, March 16, 2012, 11:06:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Luger

Bravo Rale, odlican je!

dejravian

 :) Hvala Zozo , Vlaiv i Luger ...izbacio sam sam konverter , bio mi je skroz nepotreban ... ovaj Saturn je medju zadnjima , 12.Maja , 23:13h vetar je bio prilicno jak , zato je slika ispala ocajna ...  :-\
NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55

zozo83

svaka cast Rale
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Luger

Bice sve bolji i bolji. Samo malo da ga malo posvijetlis.
Jesi li koristio registax ili Autostakkert? Meni je kao pocetniku autostakkert bolji, a i inace mi se cini da daje bolje rezultate.
Probas, pa vidis sta ti vise lezi. :)

dejravian

 :) Hvala Luger , Registax verzije 6, 5 ili 4 ... kako kad , u zadnje vreme i nisam zadovoljan sa obradom , probaću autostakkert ...
NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55

Ralemasinac

Vlaiv, Luger, Zozo83 hvala vam najlepse... Vasja uzeli smo 3x barlow pa iz 4 dela "sastavljali i krpili" Saturn. Komp koji sam poneo je jako slab pa sam na nagovor druga instalirao GIMP. Za fotoaparate tog kalibra treba "Mala matura", koplikovan je stvarno. Čekali smo dan opozicije pa smo na taj način obeležili Saturnov rodjendan :) Zato je sve izveštačeno na fotki.

Luger

Razvedri se posle mjesec dana, pa, sta se uhvati.  :)

4000 frejmova, PiPP i Autostakkert. EOS 550d, APO barlow 2.5+ dodatno negativno socivo, (Ponasa se kao barlow ~5x, ali nabija puno hromatske aberacije) i PS5.

vlaiv

Ovo se uhvatilo sinoc sa letenke. Da ne bi meseca mozda bi bilo i vise kontrasta, seeing je bio ok.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

Evo sinocneg Saturna... seeing relativno los, sjajan mesec, slab kontrast.

E sad, ovo je jedna ekspozicija DSLR-om kroz barlow 2.5X kroz Maksutov 180, primarni fokus. Sredjeno u fotosopu.
Pretpostvljam da bi mozda bolje uspeo da izvucem s veb kamericom i kroz video zapis nego s DSLR-om? ???
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

vlaiv

Zavisi koja web kamera je u pitanju.

Za pojedinacni snimak ovo meni izgleda ekstra.
Ne znam kakav ti je bio seeing (kazes relativno los), ali dobiti geometrijski ispravan saturn bez previse blura
u pojedinacnoj ekspoziciji je ultra tesko dobiti (bar moje iskustvo).

Sto se web kamere tice, gledaj da je web kamera koja snima bez previse kompresije (zapravo ako dobijes raw sa senzora
to bi bilo idealno), ali vecina kamera radi mjpeg ili yuv2 (bolje od mjpeg-a) ili pak neki i420. Bilo kakva kompresija doprinosi blurovanju detalja.
Ili uzmi neku planetarnu kameru bas za taj posao.

Saturn posto je dovoljno daleko i brzina rotacije ne igra veliku ulogu (za razliku od jupitera), mozes
snimati dosta duze. Moj prethodni post je 1000s videa, pri 50ms ekspoziciji po frejmu znaci nekih 20000 frejmova
uhvaceno, stackovano 8% najkvalitetnijih.

Cisto radi poredjenja dodacu 3 pojedinacna frejma iz mog filma od sinoc, jedan od kvalitetnijih i jedan prosecan i jedan niskog kvaliteta.

Ja sam izneo vec ovde na forumu ideju za prime focus DSLR snimanje planeta, ali ne znam da li je iko probao. Pa mozes probati
da vidis da li ces dobiti bolje rezultate. DSLR obicno moze da snima u burst modu, ili nekom kontinualnom modu od po par frejmova
u sekundi (zavisi od modela). Snimanje bi bilo uz adekvatan software (ni tu nisam bas najupoznatiji sa raspolozivim opcijama, ali
mislim da postoji mogucnost da se snima direktno na kompjuter umesto na internu karticu), u raw (bayer matrix) modu u sto vise bita
(znaci 12-14 koliki je ADC aparata). Ekspozicija treba da bude sto kraca, da recimo pokrije nekih 300-500 vrednosti piksela (znaci za
12 bitni ADC je dovoljno 10% histograma da bude pokriveno). Gain (ISO) treba postaviti dosta visoko ali ne da se dobije mnogo suma.

Ove moje slike recimo imaju dosta suma zato ja stackujem 1600+ frejmova da bi dobio veliko snr poboljsanje (kvadratni koren broja
stakovanih frejmova).

Ako bi kontinualno okidanje bilo recimo 3 fps-a, sa 10-tak minuta slikanja bi to bilo otprilike 1800 slika. Posle toga se stackuje
stotinak najboljih i trebalo bi da se dobije dosta dobra slika. Mislim to je samo ideja. Ne radim sa DSLR-om pa nisam imao prilike
da probam.

Ako si entuzijasta, mozes isprobati ovaj nacin pa pokazati rezultate da vidimo da li ima ikakve logike to sto pricam :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

Tvoja teorija mi zvuci sasvim dobro, definitivno cu je isporbati ili bar nesto slicno, zavisi vec sta 450D moze od toga da uradi...
gledao sam izbegnem ali ipak cu morati i lap top da vucem u livadu  :-\

Cuo sam i za neki hak za ovaj Canon, uz racunar moze da snima i video zapis, mislim da to Canon zove Live video... tako nesto.
Istrazicu malo pa cemo videti sta sve moze da se uradi, uz pravi izvestaj naravno  :)
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Danijel

Eos 450D može snimati video, skini si EOS Camera Movie Record priključi fotić na laptop i voziiii... :)

Ja ga koristim i radi savršeno. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Luger

Quote from: VaskoGM on May 31, 2015, 05:03:50 pm
Evo sinocneg Saturna... seeing relativno los, sjajan mesec, slab kontrast.

E sad, ovo je jedna ekspozicija DSLR-om kroz barlow 2.5X kroz Maksutov 180, primarni fokus. Sredjeno u fotosopu.
Pretpostvljam da bi mozda bolje uspeo da izvucem s veb kamericom i kroz video zapis nego s DSLR-om? ???


Ovo je odlicno za jedan snimak! Ocigledno si se brzo navikao na EOS-a. :)
Skini ovaj program sto ti je Danijel preporucio, snimaj filmice, pa stekiraj u nekom od programa. Kad se slozi nekoliko stotina ovakvih snimaka, vidjeces razliku. (I mi, naravno). :)

@Vlaiv, standardno dobro!

zozo83

Odlicni saturni svaka vam cast.

VaskoGM, imas na diski sto si dobio neke programe kao i taj movie rocord

Vlaiv
Ako sam te dobro razumeo (da se uslika dosta slika a ne snimak), ako je to u pitanju probao sam i dosta bolje ispadne cak i jupiter kao slika, samo ima jedan problem montaza me tu zeznula. Jer sam od dvesta slika izabrao mozda 20 da valja, jer sam stavio da opaljuje non stop, mozda da sam pravio pauze izmedju 2 slike bilo bi bolje, tako da mi je to propalo.
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Sekula

Cestitke svima na dosadasnjim snimcima! :)

Evo i od mene doprinosa ovogodisnjoj opoziciji Saturna:



objekat: Saturn, sateliti Tetis i Rea
datum: 30.05.2015., 00:19, lokalno vreme
lokacija: AS Vidojevica, 1150 m nv
teleskop: Cassegrain 600/6000 mm
kamera: DFK 21AU04.AS
exp: 3 minuta, 4796 frejmova
obrada: PiPP, AutoStakkert, Registax, Photoshop
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |