• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiter

Started by elud, October 02, 2015, 08:24:40 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

elud

Zdravo, jutros oko 5h Jupiter je bio ogroman (kao ulicna rasveta na 50m), nikad nisam video da je bio te velicine. Da li može neko da mi objasni o čemu se tu radi? :) Ja sam totalni početnik pa mi ne zamerite ako je pitanje "glupo" :)

Danijel

Da to nije bila  Venera?  ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vlaiv

October 03, 2015, 01:42:18 pm #2 Last Edit: October 03, 2015, 01:47:35 pm by vlaiv
Jesi siguran da je planeta u pitanju?
Da nije mozda iridium flare?

Jedno vece dok sam posmatrao imao sam priliku to da vidim i ostao sam zabezeknut. Bar mislim da je to bilo to
kretalo se suvise sporo da bude neki asteroid ili tako nesto a bilo je kao sto kazes otprilike svetlo kao ulicna rasveta
samo je trajalo nekih 10 sekundi ne duze. U pitanju su sateliti koji su u datom trenutku tako orjentisani da gotovo
svu svetlost reflektuju na zemlju direktno na mesto sa kojeg se posmatra (nesto kao kad se neko igra sa ogledalom
pa reflektuje sunce i dobije svetlu zonu na zidu, tako i satelit reflektuje sunce i baca svetlo na zemlju, obicno je oko
10km u precniku). Koliko vidim iridium flare moze da bude i magnitude -8 do -9 sto je dosta jako.

Jupiter je bio u tom trenutku magnitude -1.7 a venera -4.5

To znaci da je venera u tom trenutku bila oko 75x svetlija od jako svetle zvezde, dok je jupiter bio samo oko 5x svetliji od jako
svetle zvezde. Ovaj iridium flare bi bio oko 2500x svetliji od jako svetle zvezde (sto mi vise lici na ulicnu rasvetu na 50m od venere)

[edit]
Da dodam, ako je u pitanju venera onda je njena "jacina" posledica njenog polozaja u odnosu na zemlju i sunce u ovom trenutku. Sada
nam je jako blizu i iako nije skroz obasjana (kad je kao pun mesec, onda nam je obicno jako daleko - sa druge strane sunca), nego je u fazi
od oko 36% ali je vrlo blizu maksimalne "jacine" od -4.89 koja se moze videti sa zemlje (izvor wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Apparent_magnitude)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC