• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

M111 besplatni casopis za astronomiju i astronautiku

Started by marino, October 08, 2015, 08:21:01 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marino

Starosjedioci foruma se sjecaju casopisa M111, mnogi su aktivno sudjelovali u njegovoj izradi..
Casopis i site su dugo vremena bili offline..
Zahvaljujuci Tomislavu Ermanu site i casopis su ponovo online..
Tko zna mozda bude i novih brojeva jednog dana..

Bilo kako bilo na;

www.m-111.org

besplatno su dostupni za skidanje svi izasli brojevi casopisa M111, njih devetnaest sa mnostvom autorskih clanaka iz svijeta astronomije, astronautike i ekologije. I to nije sve :) tu su i dvije knjige iz astronomije.
Slobodno se posluzite PDFovima.
Vidulini Observatory

Danijel

Marino, slobodno među knjige stavi i Vodič kroz digitalnu astrofotografiju. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

marino

Hvala danijel...svakako ce ici
(sad je bilo najvaznije da je site opet online..)
Vidulini Observatory

Yagodinac

Velika je šteta što M111 i Astronomski Magazin postoje samo virtuelno, ali šta je tu je. Što se pisanja članaka tiče - tu smo svi da pomognemo, bitno je da postoje ljudi  :)


marino

fala yagodinac...a glej svi mi skupa guramo vjetrenjace i dajemo sebe u ovo sto volimo...tko nam kriv sto ne blejimo u veliku sestru i brata (btw, ovi sto bleje u BB ni neznaju da je BB nastao iz potreba pracenja ljudi i dogadjanja u biosphere 1 projektu, ono kad su mravi doslovce sve pojeli i nacinili da su "stanari" napustili eksperiment)

a sto se tice M111...neki plan da kad se bude imalo vremena mozda osvane jos koji broj...al tu ce forumasi zaista biti zamoljeni sa suradnju/pomoc
Vidulini Observatory

johnny984

Evo i ja se dobrovoljno javljam da pišem o widefield astrofotografiji i dobson planetarnoj fotografiji sa stare plainine  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

marino

ufa..sada ste me zaista pozitivno zatekli sa ponudom pomoci oko M111
u temi o pelikan nebuli zamolio sam kenzu da kada napravi materijal koji spominje (ako se covjek slaze) pa da isti publiciramo (i) kao poseban broj M111, ako bi i ti johnny984 napravio to bi zaista bila prava knjiga

moram ovdje da se malo posipam i pepelom...evo zasto

neznam o kojem se tocno vremenu radilo i koji broj ili dva ali urednistvo je materijale sa srpskog jezika ""prevadjalo"" na hrvatski (zorkic i ja i autori tekstova smo tada nesto o tome interno pricali jer mi je to sto smo radili bilo malo bedasto obzirom da clanke koje autori pisu na npr. zvjezdarnica.com i astronomija.co.rs nikada ne "prevadjamo", ionako svi sve razumijemo, eventualno "prevedemo" nazive mjeseci u godini jer priznam da nikada nisam siguran jel jun sesti ili sedmi mjesec a zorkic kaze da uvjek razmislja koji je kolovoz a koji rujan...) no razlog zasto smo to tada ili napravili sa jedan ili dva broja bila je namjera (koju iz nekog razloga nikada nismo realizirali) mogucnost da M111 bude od strane naseg ministarstva obrazovanja preporucen kao casopis za upotrebu u skolama, bila bi to lijepa situacija da se astronomija i astronautika priblizi skolama, odnosno mladima, ali za to su trebali biti ispunjeni jos neki uvjeti pa i jezicni...uglavnom do toga da sluzbeno zatrazimo preporuku ministarstva nikada nije doslo...

ako se dogodi da neki novi broj M111 ugleda elektrone interneta onda ce on biti plod rada astronoma onako kako ih priredimo i bez ikakovih birokratskih"" procedura...konkretno sta se tice johnny984 i kenze ili bilo koga od nas tice jezik pisanja tekstova biti ce onaj kojime se koristimo...jedino bi radi situacije na terenu predlozio pismo latinicu, nama starijima iz hrvatse, srbije, bosne, slovenije makedonije nije problem cirilica ali realnost je da cirilicu mladji od 30-tak godina npr u hr ili slo nisu nikada ucili te bi to otezalo citanje

eh ako sam sada iskomplicirao slobodno me popljujte al namjera je bila pozitivna
Vidulini Observatory

Danijel

Ministarstva i "ministarstva" treba u startu poslati u rodni kraj, od njih nikada nema ikakve koristi i samo nam kompliciraju život. Trebamo sve sami odraditi i to je jedini način da se ovakvi projekti dovrše do kraja onako kako smo si ih zamislili. Ionako to sve sami radimo, uvođenje raznih "ministarstava" u priču povećava nam potrošnju svoje energije, potrošnju živaca, produžava vrijeme izvođenja projekta, ukratko birokratsko maltretiranje do besmisla...
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

marino

bas tako...onako kako napravimo  tako jedino ugleda svjetlo dana odnosno bude napravljeno i bude odlicno
Vidulini Observatory