• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

M111_zamolba forumasima

Started by marino, November 19, 2015, 09:30:48 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marino

u VIP dijelu foruma postoji tema M111 generacija 2015, no nije bilo odgovora...(mozda je tema neinteresantna, no iz rasprava koje smo vodili na raznoraznim temama ovdje stekao sam dojam da to nije tako) evo ponavljam post i zamolio bih vas za vasa misljenja i prijedloge ali i pomoc;


zamoliti cu vas za misljenja i savjete ali i pomoc oko M111

kao sto znate M111 vec godinama nije izasao u liku i djelu novog broja.
nesto se sada planira "razdrmati" oko tog projekta.

no evo da krenem redom po pojedinim stavkama a vas molim za odgovor/e;

1) postojeca domena www.m-111.org namjerava se zamijeniti novom www.m111.org (uz zadrzavanje dosadasnje domene u smislu kako bi postojeci linkovi na M111 i dalje funkcionirali) smatramo da bi nova domena bila "kvalitetnija"?!

2) dosadasnja naslovna stranica bi se zamijenila novim dizajnom, radni print screen u prilogu...mislimo kako bi novi izgled naslovnice weba bio kvalitetniji, prihvatljiviji, dinamicniji i lakse bi se "kliknulo" na sliku naslovnice nekog broja (citaj, vise ce ljudi skinuti casopis i ponesto procitati sto i je cilj casopisa)

3) izradio bi se tkz NULTI broj u kojem bi se pojasnilo kako i zasto pisati za M111 te koja su pravila pripreme clanka i slicne stvari

4) posljednji redovni broj M111 bio je broj 18 (1/2010)...kada bi M111 bio redovno, kvartalno izlazio, prvi broj za 2016. godinu nosio bi brojku 36.
obzirom se planira nastavak izlazenja M111 nekako smo planirali da bi "premostili" razliku od broja 18 do broja 36 jednim "posebnim medjubrojem" koji bi nosio brojcanu oznaku 19-35 (nedostajuci brojevi). taj bi broj bio kratak, taksativni pregled najvaznijih dogadjanja u astronomiji i astronautici tijekom proteklog vremena
sta mislite o ovome + trebali bi pomoc oko sadrzaja i izbora tema/clanaka za ovaj luckasti medjubroj

5) izdati ce se novi broj, on ce nositi oznaku 36 (1/2016)  svi ste pozvani za pisanje clanaka :)
PS. ivana pozder se prva prijavila za jednu zanimljivu temu :)

6) e-biblioteka M111; upravo smo u razgovoru sa nekim od autora starijih knjiga iz astronomije i astronautike da se naprave reizdanja istih u pdf...da, postoje "ilegalne" pdf kopije knjiga no ove bi nastavile "tradiciju" u smislu da bi autori knjiga napisali predgovor ovakvim elektronskim reizdanjima knjiga te bi ona imala osobnost i dusu

eto, brdo ideja, puno posla, kazite sto mislite :)
Vidulini Observatory

marino

konkretna zamolba za forumase a tice se izrade medjubroja M111 (vidi pod 4 u prethodnom postu)..

molim vas za naslove dogadjanja ili linkove na postojece clanke za koje smatrate da su obiljezili vrijeme od 2010 do 2015...
Vidulini Observatory

vlaiv

Aj probam pomognem mada pokrivam samo delić perioda 2010-2015 svojom aktivnošću vezano za astronomiju.

Prvo da kažem za domen, ne znam da li će biti neke posebne prednosti da se uvede novi domen, ali mislim da neće škoditi, pogotovu
ako stari ostane aktivan (bilo direktno ili sa redirekcijom stranica).

Pa da navedem par stvari koje su mi pale na pamet:

1. Poslednji upgrade Hubble-a (mada je to valjda bilo 2009 ne znam jel pisano o tome)
2. Kometa ISON
3. Rosetta i Philae
4. Dawn Vesta i Ceres
5. 2012 tranzit venere poslednji u narednih 100 godina

Toliko za sad, čim se setim dopunjavam ako me neko ne pretekne
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

marino

hvala vlaiv! upravo takvu pomoc trebamo...
2,3,4,5 ulaze u medjubroj!
Vidulini Observatory

VaskoGM

Super! Ajmo forumasi  ;D

Evo jos nesto za podsetiti se, hronoloski, bar sto se tice Suncevog sistema:

2010.
- Lansiran Solar Dynamic Obsrvatory (SDO) ogroman doprinos proucavanju sunca

2011.
-Messenger zauzima trajnu orbitu oko Merkura, otkriva vodu.
-Lansiranje misije Juno na Jupiter
-Kasini ispratio veliku belu oluju na saturnu

2012.
-Roveri na marsu i sve sto je otkriveno od tada
-Voyager 1 napustio heliosferu

2015.
Treba li pominjati ogroman uspeh New Horizons misije i istrazivanje plutona :)
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

marino

ee to se trazi...da skupimo izbor tema, izdvojimo one markantne (npr u medjubroj ne ulazi naslov tipa lansiran progres 3234 ali ulazi serija udara kometa/asteroida u jupiter)
nasao sam ovdje
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_years_in_science
dogadjanja u znanosti...mozda nekome pomogne da malo filtriramo one koji su nama interesanti
Vidulini Observatory

VaskoGM

Jos nesto vredno pomena:

-Penzionisanje satla 2011.
-Eksplozija meteora nad Celjabinskim 2013
-ALMA teleskop snimio prvu jasnu fotografiju akrecionog diska oko neke zvede 2014.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija