• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Višenamenska maska objektiva od pavlake za skywatcher achromat 102mm

Started by vlaiv, January 16, 2016, 01:51:12 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Za pripremu ovog specijaliteta, od sastojaka će vam biti potrebno:

Tašta - komada 1
Superlepak (ili pak neko drugo kvalitetno lepilo za plastiku)

Alat:
Standardna kuhinjska oprema (šestar, skalpel, drvena daska itd)

Receptura:

Tašti se umiljavajte dok ne iskukate kanticu za kiselu pavlaku / kiselo mleko, koju je inače namenila da u nju
pakuje višak pasulja/sarme za u zamrzivač, i par poklopaca. Lepak kupite u radnji.



Prvo isecite gornji deo kantice na oko 2-3cm od vrha, i zatim uklonite ručku, donji deo sačuvajte, trebaće nam kasnije.



Vodite posebnu pažnju da uklonite male delove plastike koji se nalaze na mestu ispod gde je ručka bila pričvršćena.
Njih možete baciti, neće nam kasnije trebati.



Od donjeg dela kantice isecite komad visine oko 3-4 cm, pa zatim taj obruč podelite na 4 jednaka dela.





Koristeći lepilo, pričvrstite ova četiri dela po obodu gornjeg dela kantice kao na slici.
Vodite računa da ostane malo prostora izmedju delova, pogotovu tamo gde je bila ručka i
gde kantica ima urez za skidanje poklopca. Ovo će kasnije biti zgodno prilikom menjanja maski.



Nakon lepljenja bi trebalo da dobijete smesu nalik ovoj:





Poklopce isecite u sredini po ukusu:



Servirati dobro ohlađeno na mestu odakle se pruža ugodan pogled.





Cena sastojaka:
1. Lepak ~100din
2. Kutija od pavlake i poklopci - besplatno
3. Dodvoravanje tašti - neprocenljivo

Predlozi za poboljšanje:
- Obojiti u crno da bi se smanjile refleksije
- Možda nalepiti sloj izolir trake ili nekog sličnog materijala sa unutrašnje strane krilaca koji drže sklop na tubusu da bi se povećalo trenje (ovako se lako pomera i klizi
ipak je u pitanju glatka plastika)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Danijel

Ma bravo vlaiv, to se traži, uradi sam pomagalo za astronomiju! :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kruska

http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Luger


kruska

sta da uzmem za 200 mm tubus?
pavlaka je ok za 100 mm
ne mora imlek :)?
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

vlaiv

Pa ja sam gledao razlicite kantice, ima ovih eurokremova u nesto vecim kanticama. Ima i manjih kantica.
Igrom slucaja ova od pavlake je dobre velicine.

Ono sto se kod ovog dizajna ispostavilo kao problem - je moje neznanje :D

Krenuo sam da farbam u crnu boju sklop sa mat crnom sprej bojom al nisam pre toga odradio sloj primara
(ili kako se vec to kaze, prajmer kako god :D ) i sad mi se upravo ljusti farba. Uopste nemam iskustva sa tim
"projektima iz tehnickog" :D. Ovaj tip plastike od kantice je jako nezgodan za lepljenje i farbanje.

Za sutra cu ga nekako obloziti crnim materijalom za flocking teleskopa (ono samolepljivo ko somot) samo da mi posluzi kao prototip za
projekat/istrazivanje koje nameravam sutra da sprovedem, a u zavisnosti koji otvor se pokaze kao najbolji,
taj planiram posle ozbiljnije da napravim.

Sledeci korak u trazenju pogodnog materijala za pravljenje - prodavnica plastike i plasticnih stvari (imam u komsiluku
jednu gde se prodaju razne one kutije za hranu, tacne, kante za smece - sve od plastike), racunam da cu tamo moci
za male novce da nadjem nesto od jace i bolje plastike sto bi moglo da posluzi za pravljenje permanentne maske.

Ono sto bi jos moglo da posluzi u ove svrhe - pvc cevi, ako se nadje odgovarajuci precnik za drzac i neka ravna
plastika za pravljenje maske, koja se posle nalepi na kraj pvc-cevi (ovo nije "modularan" pristup al ono...)

Jos sta mi je padalo na pamet - Ima da se jeftino kupe plasticne kutije za DIY elektronske uredjaje, obicno u radnjama
koje drze elektronske komponente. Doduse ove kutije su manjeg formata, ali su uradjene od one dobre crne plastike
(samo nazalost nisu kruznog oblika, to mozda samo za prednji - ravni deo maske)

Edit:
Za 200mm ima skoro gotovo resenje za relativno male novce:
http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4215_GSO-additional-dust-cover-for-8--Newtonians-and-8--RC.html
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

marino

aaa..odlican ATM
bravo

PS. onaj "neprocjenjivi" dio mi jos drzi osmjeh na licu :)
Vidulini Observatory

frugorski

@ Vlaiv-javi mi gde si nasao taj samolepljivi plis,imam nameru da oblozim iznutra teleobjektive (Tair,Jupiter,Pentacon).Ustedela se neka parica,pa ima prinova ;)
     Mislim da ce taj plisani papir dobro drzati,samo prvo dobro "odmasti" deterdzentom bivsu kanticu.
     Takodje mislim da bi sve teleskope trabalo "presvuci" tim samolepljivim papirom.Verujem da bi to smanjilo hromatsku aberaciju (plavetnilo zvezda).
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

vlaiv

Ja sam to kupio prosle godine (ili pretprosle) od neke firme u beogradu, ne secam se kako se zovu, ali ne rade maloprodaju.
Odnosno, ja sam to trazio svuda jer sam imao proizvodjaca i kod artikla, al nisam mogao da nadjem po radnjama i na kraju
su mi rekli ko im je dobavljac i onda sam ja njih zvao i ispostavilo se da imaju maloprodaju u beogradu a da su oni veleprodaja
i ne rade internet prodaju, ali su mi izasli u susret buduci da je bio taj jedan komad (rolna) na stanju pa su mi poslali nakon
sto sam im platio uplatnicom na racun.

U pitanju je d-c-fix folija
pogledaj ovaj link (sajt proizvodjaca)
http://www.d-c-fix.com/moebel/deko-folien/velours-6065.html

Mislim da su to te folije, ima da se kod njih naruci direktno

E, evo sam nasao kako se zove firma (valjda ovo nije protiv pravila foruma, oglasavanje i sl)
http://www.samolepljivefolije.rs/gde_kupiti.php

(pogledaj pod plish na njihovom sajtu)

Sto se tice umanjenja CA, mislim da ova folija nece igrati nikakvu ulogu za to. Jedino sto moze da pomogne, i na prvom njutnu kojeg
sam imao i oblozio je cini mi se napravilo razliku jeste - kontrast zbog unutrasnjih refleksija, al to opet zavisi od toga kakav je teleskop
i koliko dobro je uradjen u fabrici. Ako je u pitanju newton i ako je unutra vise siv a manje crn onda ce da napravi razliku. Za refraktore
ne verujem da bi napravilo razliku ukoliko su vec ispravno uradjeni baflovi u cevi.

Inace, sto se tice originalnog dizajna maske objektiva - ispostavilo se da nisam uradio kako treba i zavrsio je u kanti za smece :D. Ta plastika
od kantica je vrlo zeznuta. Da bi se dobro zalepila mora verovatno da se shmirgla, isto tako i za bojenje treba prajmer da se nanese.
Nakon farbanja i susenja ispostavilo se da se farba skida ko od sale, a krilca koja sam zalepio superlepkom su otpala na malo jace mrdanje.

Zato sam trenutno u fazi maske v2.0. Za ovu dimenziju teleskopa se ispostavilo da ima gotovo idealno resnje u vidu PVC gotovog dela za
vodovod/kanalizaciju. U pitanju je chep za PVC cevi precnika 110mm (ima da se kupi manje vise svuda, proizvodi pestan, i kosta tipa ~50din po komadu).
Chep sam po sebi je 2mm manjeg presnika nego sto je cev teleskopa (dew shield) napred, ali dodatkom bilo kakve lepljive trake se moze
vrlo lako napraviti da dobro lezhe u cev (ovde na slici sam oblepio malo vise od jednog namotaja bas te gorepomenute d-c-fix folije).

Ostaje jos da vidim kako cu resiti secenje otvora posto je pvc dosta tvrd i debeo (znaci otpada skalpel, noz ili bilo sta slicno i prelazi se na neku ubodnu
testeru), i da se sredi unutra sa ovom folijom zbog refleksija.


Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC