• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Hvala na pohvalama  :)
Zozo, imam Canon EF 50 1.8 II, poznatiji kao plastik-fantastik. To je najjeftiniji Canon objektiv, kao što mu nadimak kaže sav je od plastike i_tako_to, ali je optički bolji od Heliosa jedno pet puta. Ovo je možda malo začuđujuće jer su oba objektiva faktički iste optičke konstrukcije, 6 elemenata, i vode poreklo od čuvenog Cajsovog Biotara. Eto koliki značaj imaju noviji premazi - pritom Canon ima relativno loše i jeftine premaze, i Helios primerak koji ja imam (44m4) je optički najbolji što se tiče rezolucije. I pritom uopšte nije decentriran na f2, što je retkost za matora stakla. Doduše, to je i dalje non-multicoated verzija pa je ta razlika najvećim delom zbog premaza.
Razlika je konkretno u tome što je periferija Heliosa jako loša u odnosu na centar. Pritvaranjem se situacija poboljšava, međutim već na f2.8 Canon ima oštru periferiju na kropu dovoljnu bukvalno za pejzaže, a po mom mišljenju zatvaranje blende kod C preko f5.6 nema nikakvog opravdanja sem povećanja DOF-a (što je kod pejzaža imperativ).

Helios je dobar za piggyback na f4 npr, naprosto je šteta nemati ga jer je neverovatno jeftin. Ali ako ćeš malo da se baviš i dnevnom fotografijom korisno dođe imati autofokusnu pedeseticu. Za sto ojra teško da čoveka, pardon nije čoveka nego fotografa teško može nešto više da usreći.

Luger

Yagodinac, izmedju ostalog, zna i da odabere kadar, a i dobro barata obradom, pa su sve slike odlicne. Svaka cast!  :)

zozo83

To si upravu Lugeru, hvala Yagodinac na savetima, nego mene je bunilo sto kad slikam sa heliosem na krajevima su zvezde katasrofa razvucene. a imas li predstave kakav je ovaj Pentax od 50 mm mozes i u poruci da mi odgovoris da ne duzimo ovde
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

spadej

Samo vi caskajte ovde, ne smeta to nama.  :)

Yagodinac

@Zozo, iskreno mislim da manuelni pentaksi jesu bolji od heliosa, ali opet slabijih performansi od današnjih i najjeftinijih stakala. Ne znam koju pentax pedeseticu imaš jer ih ima mnogo tipova. Ako je takumar 1.4 oni recimo postoje u dve verzije, sa 7 i 8 elemenata; to nije za astrofoto na f1.4 ali bi na 2.8-4.0 već bila drugačija priča. Ako nemaš pun Mesec u kadru to su vrlo dobra stakla, mada je njihova primarna namena portretisanje. Za astrofoto pokazuju slabiju perifernu rezoluciju usled sferne aberacije, to je mana više ili manje svih double_Gauss tipova stakala, odnosno svih pedesetica.

Da ne bude da samo filozofiram, evo jednog kompozita od dva kadra kroz pedeseticu. Nebo: 15x10sec, ISO1600, F2.8; zemlja: tri ekspozicije po deset sekundi. Za nebo steking obavljen u Irisu.
Plejade, Hijade i Crni Vrh:

Pleiades and Hyades by milan miloradovic, on Flickr

Yagodinac

Zamalo da zaboravim: taj pentax 50 1.4 bih vrlo rado posedovao  ;)
To je fenomenalno staklo i vrlo upotrebljivo za svakodnevnu fotografiju - za relativno male pare. Ako naiđete negde na M42 verziju i nije raspadnut od gljivica ili decentriran - uzimajte što pre. Canonova pedesetica 1.4 polovna košta 5x više, a sem autofokusa ne nudi optički bolje performanse.

kruska

http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

marino

miloradovicu...sta mi to uradi covjece pobogu...sad neznam jel mi se fotka vise svidja radi prikaza lp-a ili radi zvijezda ;)
Vidulini Observatory

VaskoGM

Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

frugorski

      Drama u Labudu
Nije samo kod nas dramaticno
Canon EOS 600D i "Plastic fantastic" 1.8/50 .

Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

kruska

hmm
opera je uspela, stvarno izgleda kao sudar svetova.
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Yagodinac

Koliko crvene pokupio taj 600d, pa to je super... Nemodifikovan, jel?

Luger


frugorski

@ Yagodinac,izvinjavam se ,aparat je bio 350D modifikovan.Obradjivao sam nekoliko slika,pa mi se potkrala greska.
     Inace,moj petstoti jubilarni post na forumu.
     Dosta mi ide u prilog tamno nebo iznad Fruske Gore.Gledacu da to sto vise iskoristim.Kad vidim kakav je LP iznad BG i drugih gradova prosto mi zao mojih drugara.
@ Luger.Da li razmisljas o tome da napravis debajering pa da dobijes monohromatski senzor.Ima dosta tutorijala na tu temu,a vidim da to ljudi sve vise rade.Ti imas tehnicku kulturu i zlatne ruke,verujem da bi uspeo.
  Sa tvojim UHC filterom bi dobio odmah bolje rezultate,a tek sa uskopojasnim H alfa i RGB da ne pricamo.
  Zahvaljujem se na komentarima,mada je trebalo da stavim manji format fotke,delovalo bi kompaktnije i preglednije.   
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Luger

Quote from: frugorski on January 21, 2016, 08:18:33 pm
@ Luger.Da li razmisljas o tome da napravis debajering pa da dobijes monohromatski senzor.Ima dosta tutorijala na tu temu,a vidim da to ljudi sve vise rade.Ti imas tehnicku kulturu i zlatne ruke,verujem da bi uspeo.
  Sa tvojim UHC filterom bi dobio odmah bolje rezultate,a tek sa uskopojasnim H alfa i RGB da ne pricamo.
  Zahvaljujem se na komentarima,mada je trebalo da stavim manji format fotke,delovalo bi kompaktnije i preglednije.   

Hvala za "zlatne ruke", kad budem kuci pravdao pare za opremu, pokazacu ovaj tvoj post. :)
Imam modifikovana dva dslr-a, 20D i 300D, ali nisam siguran da bih se smio upustiti u taj posao. Imam utisak da bih mogao, ali mi je znacajna kocnica sto bi morao da kupujem rgb filtere da bih ponovo dobio kolor fotografiju. Ili sam ja nesto pogresno razumio?
Druga stvar, ne ide mi bas obrada ni obicne fotografije, a ne ove sa nekakvim slaganjima layera i sl...
Mislim da bi mi bilo pametnije da kupim neki NB filter, 12 ili 6nm, ili jos bolje da se mrdnem malo pa odem na livadu.
Nego, ubi ovaj posao. :)