• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Klimatske promene na Zemlji

Started by Kizza, January 04, 2009, 10:20:57 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

vlaiv

Pa klima se definitivno menja, al stvari koje si naveo mogu imati druge uzroke od samih klimatskih promena.

Navescu samo neke primere za koje ja mislim da mogu imati uticaja, a da li imaju i u kojoj meri nemam predstavu al za ozbiljnije razumevanje bi svakako trebalo istraziti:

Led na rekama: koliki je nivo otpadnih voda u dunavu sada u odnosu na recimo pre 20-30 godina, a uslovljeno porastom populacije uz reku, sto usled povecanja populacije, sto usled migracija stanovnistva? Koliki je porast zagadjenja od industrije? Na koji nacin procenat zagadjenja utice na tacku mrznjenja vode?

Sneg u gradovima: koliko utice mikro klima betona na temperature u gradu? Zasto su leta sada u gradu manje podnosljiva nego prethodnih godina? Koliko su se smanjile zelene povrsine i zamenjene betonom koji mnogo vise zadrzava toplotu? Koliko visoke zgrade i urbanizam uticu na protok vazduha i vazdusne struje? Koliko se povecao stepen centralnog grejanja i koliko se vodi racuna o termalnoj izolaciji zgrada (pa znatan deo energije koji se trosi na zagrevanje pobegne kroz prozor umesto da isijava). Koliki je uticaj aerosola na lokalnu mikro klimu? Koliko vise vozila postoji u gradovima sada nego pre 30 godina?

A sto se tice godina bez snega sa snegom, postoji u skorijoj istoriji evrope (tipa poslednjih 2000 godina) raznih razdoblja koja nisu direktna posledica klimatskih promena nego pojedinacnih uzrocnika (tipa erupcije vulkana ili nesto slicno) koje su promenile lokalnu klimu mnogo vise nego sto je promena u odnosu na promenu koja je posledica promene globalne klime.

Znaci ja ne sporim postojanje klimatskih promena kao posledice delovanja coveka, isto tako ne sporim da postoji promena mikro klime kao posledica delovanja coveka, ono sto sam hteo da kazem je da moramo voditi racuna kada neki trenutni prolazni fenomen pripisujemo globlanim klimatskim promenama, jer moze biti posledica promene mikro klime ili neceg sasvim drugog (i dalje vezano za ljudsku aktivnost u vecini slucajeva al sa druge strane i ne mora biti).

Evo jednog interesantnog linka koji pokazuje kolike su zapravo promene kod nas (ima za dosta mernih stanica u srbiji):
http://www.hidmet.gov.rs/latin/meteorologija/stanica_sr.php?moss_id=13274
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

vlaiv

Pre neku godinu sam se shalio sa prijateljima kako treba da napravimo Tornado Chasing Team - da leti odemo negde u njive i ponesemo gajbu piva ... kao jurimo tornada ... Izgleda da ce to sad biti ozbiljna opcija kod nas.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Pijavica u Jagodini je bila obična, mala, zakačena za kumulonimbus, verovatno F0-1.
Ovo u Pančevu sudeći po snimcima je bio pravi superćelijski tornado, koliko čujem prošao je nenaseljenim područjem što je luda sreća.

VaskoGM

Mora biti da je zbog Milutinovog First Light-a...  :P
Spektakularno, nema šta, samo da ne bude velikih šteta  :-\
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

spadej

Pancevacki tornado je napravio haos oko Petrohemije. Pocupao je drveta kao travke. Sreca pa nije krenuo ka okolnim naseljima, ali je zato tu bio grad, veci od  teniske loptice. Sinoc sam dobio "izvestaj" sa lica mesta, od prijatelja koji zivi u tom kraju.
Prema nekim vestima, mali tornado je bio i u Beogradu. U Kaludjerici je nosio krovove, porusio zidanu ogradu (od fasadne cigle). Gledao sam slike i snimke, to tesko da bi obican vetar mogao da uradi.

Ovakvih nevremena bilo je i ranije, i to nije nista neobicno. U Maju 99-te godine, u sred bombardovanja, grad k'o jaje mi je potpuno demolirao auto, a krov na kuci izbusio kao sito. Pojedine ledene kugle su bile ko topovsko djule. Vise stete mije napravio "Sv. Ilija"nego ceo NATO.
Pamtim ovakve nepogode i od ranije,  od pre 30 i vise godina. Jos kao dete bio sam fasciniran time, da se iz cista mira, i nicim izazvano, divno plavo nebo odjednom pretvori u armagedon. Ja sam se odusevljavao tom nezaustavljivom silom i snagom prirode.

Jedino sto je nezapamceno i alarmnatno je nevidjena nesposobnost nadleznih sluzbi, na svim nivoima. Ne moze se zaustaviti tornado. Ponekad se ni led ne moze spreciti. Ali da se u sred Beograda, na istom mestu,  dva puta u dva dana desi tolika poplava, da ljude izvlace iz automobila kroz siber na krovu... to nema veze ni sa klimatskim promenama, ni sa zdravim razumom. No, to je neka druga tema...

VaskoGM

Ovako je izgledalo na SAT24 live snimcima. Vidi se i druga celija koja se formirala nad Kosovom u istom trenutku. Presla preko istoka zemlje...

Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Šta reći za klimu?I dalje jako promenljivo ali što reče naš poznati klimatolog, ne menja se klima nego vreme!
Inače ova tema je započeta u Januaru 2009.godine.Imam utisak da idemo u još veće ekstreme  :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

marino

a kod mene iza kuce u osuncanoj zavjetrini visibabe stigle dva tjedna prije nego lani :) :)
Vidulini Observatory

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?