• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

10x50 vs 15x70?

Started by zligor, June 22, 2016, 09:37:40 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zligor

Pozdrav ljudi, relativno sam početnik u ovom sportu i želeo bih kupiti dvogled za astronomska posmatranja pa moram pitati za savet.
Već par dana čitam ovaj, a i druge forume na planeti našoj plavoj, i u dilemi sam da li da uzmem"15x70 Binokular BTC Albatros" u Teleskop centru za koji sam pročitao jako dobar opis ovde na forumu. Naravno koristio bih stalak za posmatranja.
Konkretno, u dilemi sam zbog toga jer vidim da ljudi mnogo češće savetuju da se uzme 10x50 dvogled, pre nego 15x70 :-\
Zbog čega su 15x70 "ređe u igri" kad imaju širi objektiv i samim tim daju svetliju sliku?
Razumem da je vidno polje možda malo uže nego na 10x50, i manja izlazna pupila ali ne drastično, ali više svetla u objektivu i 15x uvećanje za razliku od 10, plus stativ, ja bih pre takvu varijantu pa da joj tepam: Mili moj teleskopčiću ;D
Šalim se malo, ali za neverovati mi je da postoji 10x50 a da ima toliko kvalitetnije delove i daje drastično bolju i kristalno jasniju sliku za iste pare, pa da odustanem od 70mm.
Da imam para kupio bih nešto nalik 15x80 ili još šireg objektiva, ali nažalost ovih 16.500,00 dinara koliko traže u Teleskop centru za Albatrosa mi je maksimum.
Jedino da me žena ostavi :D
TS 10x60LE

spadej

Pozdrav Zligore, i dobro dosao na forum.

10x50 je laksi, i zato je bolji, po meni. Moze da se koristi i bez stativa, lako se spakuje u bilo koji ranac ili torbu i uvek imas astronomski instrument pri ruci.
Tezi dvogled je tesko koristiti bez stativa i stabilizatora, a ako ces vec da nosas skalameriju sa sobom, onda bolje kupi teleskop.

Yagodinac

Obično se dvogled i teleskop dopunjuju, tako da svima nama uglavnom 10x50 ili 7x50 završavaju posao fenomenalno, a isto tako i koštaju  :)
U principu 15x70 je zamišljen da se koristi sa tripoda i to ti je dodatni trošak u odnosu na 10x50. Najbolje je uzeti neki fotografski koji može što više da se podigne, a cene ne očekuj za iole pristojan da mogu da budu ispod 50-100e. Možeš da uzmeš i Hamu 63 za 3000 kao ja svojevremeno, pa da vrlo brzo brzo ustanoviš da je to smeće na koje si u suštini bacio novac.

Laci

Quote from: zligor on June 22, 2016, 09:37:40 pm
Pozdrav ljudi, relativno sam početnik u ovom sportu i želeo bih kupiti dvogled za astronomska posmatranja pa moram pitati za savet.
Već par dana čitam ovaj, a i druge forume na planeti našoj plavoj, i u dilemi sam da li da uzmem"15x70 Binokular BTC Albatros" u Teleskop centru za koji sam pročitao jako dobar opis ovde na forumu. Naravno koristio bih stalak za posmatranja.
...


Ako se odlučiš za 15X70, preporučujem paralelogram umesto stalka.
Na osnovu ličnog iskustva mogu reći da je stalak pogodan, pre svega, za terestička posmatranja kada se ugao pod kojim posmatraš malo (ili nimalo) menjaju jer je i objekat posmatranja praktično u ravni tvog horizontalnog pogleda. Astronomska posmatranja su obično ona koja preferiraju zenit i promenu pravca posmatranja usled prividnog kretanja nebeskih tela a tu je paralelogram u velikoj prednosti jer, kao što miu i ime kaže, zadržava paralelnost pravca posmatranja čak i kada se menja položaj celog instrumenta.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

zligor

Hvala vam ljudi na savetima, sad mi je malo jasnije. Mada sam ja nažalost i dalje potpuno neodlučan ali nema veze. Neću se zaletati, sačekaću, čitati, učiti...
Prosto ne znam šta hoću, tj. ne znam kako bi šta izgledalo u tim dvogledima. Strah me je da se ne razočaram sa nekim malim mrljicama koje predstavljaju ono što bih ja ustvari želeo videti u dosta detalja, uveličano, kristalno, jasno... Ne znam kako bi stvarno izgledale magline, zvezdana jata, galaksije.. Mogu samo da zamišljam :-\
Sačekaću možda i koju godinu jer čini mi se da i cene optike lagano padaju. A ko zna, možda se i predomislim pa napravim paralelogram, a onda bih definitivno morao kupiti dvogled, inače sam ga uzalud pravio :)
TS 10x60LE

vlaiv

Postoji realna mogucnost da se razocaras ako malo vise ne proucis tematiku.

Cak i sa ozbiljnijim teleskopima vecina stvari je mala mrlja :D. Dobro, mozda neke stvari nisu mala mrlja, vec veca mrlja al bleda svakako :D.

To ne treba da te obeshrabri, naprotiv, posmatranje se uci i vezba i jedan od pokazatelja da covek uci da gleda je to sto te mrljice vremenom postanu jasnije, vidi se vise detalja i izgledaju zapravo svetlo u odnosu na ostale tamne mrljice (koje covek ranije ne bi ni video :D )

Ne bi bilo lose, ako si u mogucnosti, da negde probas da posmatras nekim teleskopom da bi imao okvirno sliku o tome sta se i kako vidi i spram toga izgradio svoja ocekivanja.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

zligor

Pre neku godinu sam imao priliku kod drugara u Temerinu da gledam kroz teleskop. Bio je to reflektor, ručno rađen, prečnika ogledala kao vodovodna cev, pošto ga je i smestio u plastičnu vodovodnu cev :D Nisam sad siguran za okulare, ali sećam se da smo sa jednim posmatrali Saturn i odlično su se videli prstenovi, a sa drugim dvojne zvezde, globularno jato, magline, galaksije, galaktički kanibalizam... Meni se to sve svidelo mada je ipak izgledalo nekako bleđe nego što sam očekivao, pogotovo te dve galaksije što se međusobno "proždiru", ali one su sigurno predaleko. Kristalno su jasne i svetle bile dvojne zvezde i porodilišta zvezda, i po neka maglina.
Al evo zašto mene konkretno zanimaju dvogledi. Pročitao sam negde da daju svetliju i jasniju sliku od teleskopa s tim da je povećanje malo pa su ograničeni samo na Messierove objekte koji su "blizu". Ne mogu samo da realno zamislim kako to izgleda, tj da li je povećanje od 15 puta dovoljno da ti objekti izgledaju bar isto svetlo i oštro kao i ono što smo gledali teleskopom u "dubljem" svemiru. I pošto ne verujem da ću ikada imati para za ozbiljan teleskop uzeo bih dvogled, možda i 20x80, pa bih se ograničio samo na bliže objekte i komete.
TS 10x60LE

spadej

Pa ti si covece video "pola" svemira! Cemu onda strah od bilo cega? Samo treba da se potrudis da kupis nesto kvalitetno, i potpuno ispravno. I da to koristis sto cesce.



vlaiv

Hm, ne znam za blizinu i daljinu, obicno to ne radi tako :D

Uzmi na primer Andromedu - M31 - 2.5 miliona svetlosnih godina, Globularni klaster M13 - 20000 svetlosnih godina i recimo neku planetarnu maglinu poput M57 ili M27 - oko 2300 i 1370 svetlosnih godina - ove poslednje dve se teze vide, a spadaju u lake M mete.

Ono sto sa sigurnoscu mogu reci je sledece, kada zelis da poredis dvogled i teleskop, gledaj sledece stvari:

1. Lakocu nosenja sa sobom (ovde dvogled pobedjuje i zato se i preporucuje manji model, cim imas stativ / paralelogram - dolazis u kategoriju manjih teleskopa sa montazom po lakoci nosenja)

2. Vidno polje - teleskop ima uze vidno polje i vece uvecanje, al sve ti to ne vredi ako ne mozes da uporedis. Na svu srecu i to je moguce, evo jednog sajta koji ti moze pomoci da vidis kako bi sta izgledalo u smislu velicine :
https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

- odaberi da li ces teleskop (visual) ili ces dvogled (binocular), odaberi karakteristike teleskopa / dvogleda i vidi na slici kakvo ce biti uvecanje i velicina vidnog polja

3. Kolicina svetlosti - i ovo je relativno lako - povrsina objektiva / ogledala znaci dvogled od 80mm ce skupiti x4 manje svetlosti od teleskopa 160mm - a samim tim ce i mete biti manje (ovo zapravo bas i nije tako jednostavno, ima tu puno faktora koji uticu na samu sliku - uvecanje, kvalitet, tip instrumenta, i jos sto sta i zato se obicno kaze: Ako je sve ostalo jednako - velicina objektiva uvek pobedjuje, ali u realnom zivotu gotovo nikad nije sve jednako, al mozes uzeti za generalno pravilo - veci objektiv vidi vise u smislu svetlosti)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

zligor

Video "pola" svemira zato što je majstor "nišanio", a ja sam samo posmatrao i vikao waaauuuu ;D

Vlaiv, ovo je mnogo dobar sajt, hvala druže. Sad vidim da tu ima podosta od M objekata koji maltene zauzmu ceo okular. Naravno sajt ne prikazuje kakav će biti kvalitet slike :-\ A i kako bi kad to definitivno zavisi samo od proizvođača, odnosno kvaliteta optike. Otprilike...pa počinje da mi se sviđa astronomija :D
S obzirom da sam ipak odlučio praviti paralelogram pa lepo staviti ležalku ispod i uživati, a i nekako mi izgleda komfornije gledati sa oba oka, uzeću dvogled definitivno.
Prvo ću praviti paralelogram i to neću žuriti, da ispadne dobar, pa taman za to vreme i prištedeti za 20x80. Možda baš ovaj Triplet Binocular BTC u Teleskop centru. Mislim ništa skuplje ne dolazi u obzir, i ovo je previše. Pa računam da će to sve na kraju ispasti jedan mali "teleskopčić" za posmatranje sa oba oka, da kažem lakše vidljivih objekata (ispravljam se od moje prethodne poruke :) )
TS 10x60LE

Luger

Dobrodosao na forum Zligore. :)

Za pocetak bih ti predlozio da pogledas ovaj fenomenalni sajt (ako vec nisi), ciji autor nas je nazalost napustio prije nekoliko godina. Jasnije uradjen sajt za pocetnika, ja nisam nasao.

http://www.scopemaking.net/

Takodje, na jednoj od stranica na sajtu ces naci sta mozes od objekata iz M kataloga da vidis i sa 50mm dvogledom. To je ono sto tebe trenutno zanima, a kad kupis teleskop, opet ces, uz pomoc ove stranice znati sta da posmatras.
To ti je sve na ovoj strani, a ti svakako prelistaj kompletan sajt. Slicice nikako nisu realan prikaz onoga sto vidis kroz staklo, ali, vec imas posmatrackog staza, pa znas o cemu se radi.

http://www.scopemaking.net/hrv/messier.htm

Kad god se pomene dvogled na forumu, podsjeti me da imam TS 10x60LE za prodaju. Imas ga u Astro berzi, pa ako ti je zanimljiv, tra-la-la-la...

zligor

Druže Luger, vidim ja da ćemo mi da poslujemo :)
Taj TS 10x60LE što prodaješ mi je možda i najbolji izbor. Posebno što često leti idem na planinarenje pa potpuni mrak za 6mm izlaznu pupilu nije problem.
A i kao što rekoh napraviću negde u budućnosti paralelogram, samo ovako ću moći posmatrati nebo i pre nego paralelogram bude završen.
Sad mi jedinu zabunu još unosi ovaj Albatros 10x60 u Teleskop centru, jer vidim da ima gotovo iste karakteristike kao i tvoj TS, a lakši je skoro 100g, i 11.500 din...
Ne znam ko pravi optiku za Albatros, a ko za TS. Vidim da većinom svi na forumu preferiraju TS, ali koji su ti BTC Albatros, ko to uopšte pravi?
TS 10x60LE

Luger

Quote from: zligor on June 25, 2016, 01:14:29 pm
Druže Luger, vidim ja da ćemo mi da poslujemo :)
Taj TS 10x60LE što prodaješ mi je možda i najbolji izbor. Posebno što često leti idem na planinarenje pa potpuni mrak za 6mm izlaznu pupilu nije problem.
A i kao što rekoh napraviću negde u budućnosti paralelogram, samo ovako ću moći posmatrati nebo i pre nego paralelogram bude završen.
Sad mi jedinu zabunu još unosi ovaj Albatros 10x60 u Teleskop centru, jer vidim da ima gotovo iste karakteristike kao i tvoj TS, a lakši je skoro 100g, i 11.500 din...
Ne znam ko pravi optiku za Albatros, a ko za TS. Vidim da većinom svi na forumu preferiraju TS, ali koji su ti BTC Albatros, ko to uopšte pravi?

Ja vjerujem da to radis isti Mao Ce Tung, ali gdje je nestalo tih 100gr kod Albatrosa, pojma nemam. Negdje su zuti nesto zakinuli.
O poredjenju tek nemam pojma, jer nisam nikad vidio ni jedan BTC dvogled. To ce neko iskusniji da ti odgovori.

Kad sam kupovao ovaj dvogled, na sajtu TE je bio rangiran (a vidim i sad je) u klasu High-performance astronomy binoculars.
Sto se cijene tice...nije uklesana u kamen, sve se da dogovoriti.
Da ne spamujemo i ne idemo u off topic, detalji i eventualni dogovori na PP. 


zligor

Trebao bih temu promeniti u 10x60 ;D
Ne znam samo koliko svetlosno zagađenje utiče sa udaljenošću od izvora. Čitao sam da veći objektiv i manje uvećanje preeksponiraju to zagađenje pa se gubi na kontrastu :-\ Imaću problema iako sam na obodu grada Novog Sada. Praktično od mene počinju njive na sever i ima par lokacija gde bi moglo da se ode, gde je skoro pa potpuni mrak. Udaljeno oko dva kilometra od zgrada i bulevara. E ja ne znam da li je to dovoljno :-\
Sigurno da utiče to da li ima vlage u vazduhu i drugog aerosola itd.. Ja jednostavno nemam predstavu koliko to daleko treba pobeći. Čuo sam čak i da na Letenci ljudi ne nađu potpuni mrak. Da li je moguće?
Kad se ode negde u planinu na 1400m nadmorske visine, tad će sigurno veći objektiv biti prednost, ali u ovim polu-gradskim uslovima, nemam pojma :-\
TS 10x60LE

vlaiv

Komsija odmah da ti kazem da je Novi Sad jako zeznut za posmatranje, ja sam na Telepu, u crvenoj zoni.

Inace da bi video kakva je situacija kod tebe, pogledaj sledecu mapu:

http://www.lightpollutionmap.info/#zoom=11&lat=5663970&lon=2208560&layers=B0TFFFF

Sledeca stvar koja je zeznuta ovde je vlaga i prasina koja zna da pravi veliki problem, recimo poslednjih par veceri i da nije bilo oblaka za posmatranje bi bilo katastrofa - cim je sparina i ta neka izmaglica odmah mozes znati da je vece mrka kapa. Vremenom ces nauciti da popdne i predvece vidis boju neba i ocenis kakva ce biti transparencija - ako nije pravo plavo nego sivkasto - ne valja.

Sto se tice posmatranja iz urbanih uslova - moguce je, ali je jako zeznuto - gledaj da je dobro vece sa dobrom transparencijom, biraj mete blizu zenita, zakloni se od bilo kakvog izvora svetla i imaj strpljenja. Najbolji savet za posmatranje iz grada je - otidji van grada za posmatranje :D - ova mapa moze da bude dobar indikator gde ti je najzgodnije za posmatranje (isti uslovi vaze i van grada - transparencija, mete blize zenitu i slicno). Da, da ne zaboravim - ako ima mesecine zaboravi ozbiljnije gledanje - tad gledaj mesec.

Inace sto se tice posmatranja pri velikom svetlosnom zagadjenju - teleskop ima prednost - prvo velicina objektiva, drugo mogucnost promene uvecanja i okulara - ljudsko oko nema linearan odziv na svetlost i moguce je naci deo (sa vecim uvecanjem se smanjuje i svetlost mete i svetlost neba) gde je svetlost neba u zoni gde je oko manje osetljivo a svetlost mete u zoni gde je oko malo vise osetljivo - preporucuje se uvecanje od oko 3-4mm izlazne pupile kod svetlosnog zagadjenja, al naravno zavisi i od posmatraca i kako njemu oko reaguje pa je dobro da se isproba i nadje najbolji odnos za datu noc.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC