• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Evropska misija na Marsu

Started by Kizza, October 11, 2016, 03:30:34 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

October 11, 2016, 03:30:34 pm Last Edit: October 11, 2016, 03:39:23 pm by Kizza
Za nekoliko dana,tačnije 19.10.2016 godine,na Mars stiže evropska misija: http://www.space.com/34341-european-spacecraft-mars-landing-next-week.html
Nadam se da će ovoga puta imati više sreće: http://www.telegraph.co.uk/news/2016/03/21/the-beagle-2-space-mission-to-mars-in-90-seconds/  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

MixailoGM

Već od 16. 10. držimo palčeve za Skjapareli lender. Tih šest minuta biće baš pakleno :) Posle i za paljenje motora orbitera i uspešno aerokočenje. Dobro je da se malo prošaraju misije ka crvenoj planeti, a ne samo NASA da dominira. Za četiri godine aktiviraju se i Kinezi, Indijci i Emirati, da ne pominjem SpaceX... :D

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

MixailoGM

Mislim da su to i ciljali, tj planirali. Znam da sam čitao davno, još pre lansiranja, da će Skjapareli biti prva sonda koja će se spustiti na površinu Marsa u vreme kada je tamo sezona peščanih oluja. Mislim da će time dobiti dobre podatke koje će nekada u budućnosti (nadam se bližoj) iskoristiti za sletanje ljudske posade.

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

marino

da, EDM je projektiran da moze sletjeti pri marsovoj oluji....fotografija i da je EDM odradio posao ne bi bilo s povrsine (nema pan cam) bilo je planirano da se napravi 15 CB fotki tijekom slijetanja (pogled kamere prema dole, nakon toga se ista gasi (zabodena u pijesak :) ) i ukljucuju instrumenti)...zorkic je upravo objavio tekst o najsvjezijim podacima...lander nije uspio
http://www.astronomija.org.rs/misije/10742-slavlje-i-tuga-na-marsu
Vidulini Observatory

Kizza

Evropa nema sreće  :( Preći toliki put,uspešno sleteti a zatim shvatite da je sve to uzalud.Mora se saznati zašto?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

Evropa baš baš nema sreće sa lenderima na Marsu. :(

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Predrag

Sleteo? To zvuči kao da je sve prošlo kako treba  ???
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

MixailoGM


vlaiv

Al je to roknulo - fleka izgleda bar 20 metara u precniku.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

spadej

Nisu mi jasni ovi naucnici. Uloze ceo zivot u neku misiju i dozvole da se desi ovako nesto. Ovakve misije su izuzetno komplikovane. I na Zemlju da se nesto spusti iz orbite pa treba toliko toga izracunati, programirati... A na Marsu nista nije kao na Zemlji, ni gravitacija, ni atmosferski pritisak, ni sastav atmosfere i tla, temperatura,  nista... ima zilion mogucih razloga da nesto podje po zlu.

Zato niie strasno sto se lender razbio. Strasno je sto sad svi nagadjaju zasto se to desilo.

A nije im palo na pamet da se lender spusti negde u blizini nekog od jos uvek aktivnih NASA-nih rovera? Koji bi mogli da svojim kamerama zabeleze spustanje? Ako je Oportjuniti vec bio u blizini, sto ga ne uposlise da nadgleda ovu misiju?

Da je tako uradjeno sad bi tacno znali sta je poslo naopako. I mogli bi da naprave novi lender, na kom bi ispravili sve greske. Pa kad spuste dva-tri komada kako treba, onda neka ih salju gde god hoce. Ovako, bojim se da ce napraviti jos kratera na Marsu