• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Evropska misija na Marsu

Started by Kizza, October 11, 2016, 03:30:34 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MixailoGM

Kapsule sa ljudskom posadom pri povratku iz niske Zemljine orbite ciljaju sletanje na područje prečnika nekoliko kilometara. A zamisli samo koliko je teže postići precizno sletanje na Marsu. :) To je primarni razlog što nisu tako uradili. Elipsa koju je ciljao Skjapareli je ogromna, preko 100km sa makar 20km čini mi se. A Oportjuniti je za preko 10 naših godina prešao 40km. Znači da nikako nije mogao skoknuti da pogleda šta je i kako je bilo. Čak su mu i kamere poprilično loše, teško da bi mogao da pomogne. Misija je i onako uspela, prikupljeni su podaci što je najvažnije. Više sreće (uz nove podatke primenjene na konstrukciju rovera) za sledeću misiju 2020. 600MB telemtrije je podosta, pa treba vremena da se sve to obradi, ali 100% sam siguran da će inženjeri naći uzrok prevremenog gašenja motora...

spadej

Da, u pravu si. Nisam bio upoznat sa ciljevima ove misije pa sam ocekivao previse. 

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

zligor

Žalosno je to kako ovaj svet usporeno funkcioniše. Sve bi moglo 10 puta brže samo da se malo udružimo. Ameri razviju tehnologiju i čuvaju je samo za sebe. Sebičluk, interesi, sujeta... Gotovo svako sletanje na Mars im je uspešno. Pa što onda ne daju tehnologiju drugima, pa da npr. ESA može lepo da pošalje valjanu laboratoriju tamo i radi ozbiljna istraživanja za ceo ljudski rod, bez bojazni od sletanja. Ovako šalju "obogaljeni" lender koji jedva da ima bilo kakve instrumente i baterije, kao čisto da vide jel to može. Strašno. Bacanje para. Prosto mi je neverovatno da i ISS funkcioniše kako funkcioniše. Čudo da ne postoje 4 zasebne stanice, američka, ruska, evropska, japanska.
TS 10x60LE

Danijel

Postoje. Imamo ISS, imamo dvije kineske tipa Tiangong, na jednoj su trenutno i dva taikonauta. ESA ima odlične inženjere, ima odlične znanstvenike, nema novca koliko imaju Ameri. Proizvodi odlične svemirske letjelice koje redom savršeno odrađuju posao po Sunčevom sustavu.

Što se tiče Marsa, na njemu su se slupale i ruske, odnosno sovjetske letjelice, i američke, a sada i europske. Svi su morali proći tu školu. Tehnologija koju koriste Ameri, Rusi i Europljani nije ista, svatko ima svoje verzije letjelica. Dakle, ne možemo govoriti o tome da Ameri ne žele dati podatke nekome drugome. Sve je to više manje isto znanje, samo je pitanje tko će to znanje i na koji način znati iskoristiti za svoje potrebe.

Ovom prilikom Europa je u prilici naučiti gdje su pogriješili i to naučeno iskustvo primijeniti u budućnosti kako se ne bi ponovilo. Greška koju su napravili vjerojatno je takva da na nju nisu mogli utjecati ni Amerikanci ni Rusi. To još ne znamo, no vidjet ćemo ovih dana. Možda je softverska greška, možda je mehanički kvar ili nedostatak, možda je nešto treće... I u NASA-i i u Roscosmosu ima europskih stručnjaka koji rade na tamošnjim projektima tako da ne treba generalizirati i reći, za ovo su krivi Amerikanci jer nisu htjeli dati svoje znanje, ili slično. To jednostavno ne stoji.

Ameri imaju svoju tehnologiju, Rusi svoju, Europa svoju, Kinezi svoju, Japan svoju, Indija svoju. Tehnologije jednostavno nisu kompatibilne, jer svaka zemlja ima svoj način konsturiranja svojih svemirskih letjelica. Sve što je zajedničko su prirodni zakoni i znanje kojima sve zemlje raspolažu. Pitanje je samo kako ga primjenjuju.

Mars je zeznuti planet za spuštanje. Nije da to ESA nije znala, zato su i poslali Schiaparellija da sakupe iskustvo. Bez obzira na to što se isti srušio, ionako nije bio posebno vrijedan, sada su dobili iskustvo i podatke koji će im trebati u budućnosti. Na greškama se najbolje uči. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

MixailoGM

Danijel je lepo napisao. Ima kod nas izreka "koliko para toliko muzike" i može se većinom primeniti na istraživanje svemira.

Neke misije jednostavno se ne mogu napraviti za par desetina miliona dolara. Tu se pritom ne misli samo na izradu same letelice/sonde. Brdo je tu istraživačkog rada, razvijanja instrumenata, pomeranja granica, bukvalno. Mislim da sam pričitao da je ruski Fobos-Grunt doživeo neuspeh jer su mu se pokarabosili računari, koji nisu bili dovoljno testirani na radijaciju i ostale nedaće koje ga čekaju u svemiru. To je, pored dubokog okeana, najgore/najteže mesto na koje se može otići. Stoga se mora uložiti na stotine miliona dolara, a da se pritom ne zna unapred da će sve ići kao podmazano. Ali najbitnije je da se ide napred. Naučiće oni mnogo više iz ovog neuspeha nego da su uspeli. Čak je i radar "namirisao" tlo crvene planete, dakle svi sistemi su oprobani i još mogu da ih unaprede za sledeći put. Tako da, samo napred.

Slažem se i sa prethodnim komentarima koji kritikuju nesaradnju, ali to je već politička boljka cele plave planete; najčešće nepremostiva. Toliki lovci, bombarderi, haubice, podmornice...da se svi dogovore samo 1% vojnog budžeta da daju u zajednički fond mi za dve decenije istražismo ceo Sunčev sistem i spustismo ljude na Mars. :(

vlaiv

Ima i jedna pozitivna strana "nesaradnje" - zdrava (ili mozda i manje zdrava :D ) konkurencija.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

MixailoGM

Da. :) Da je sreće Kina malo više da troši pa da imamo novu "trku", ali slaba vajda. Mislim da se onaj tempo nikada neće ponoviti. Jedini koji danas rade onim ludim tempom su ljudi iz SpaceX i još par privatnih kompanija...


marino

zasto je tako tesko i skupo, na ovo prvo smo vec odgovorili a na ovo drugo...skupo je jer se radi po jedan ili dva primjerka svega ugradjenog...npr, nasi telefoni su veoma jeftini""  ne zato jer su jeftini (nisu nimalo) vec zato jer svakog modela ima na milijune komada i onda kad zbrojis sto milijuna cipova po jedan dolar dodjes do cifreTINE..tako je i sa opremom koja ide u svemir s tim da su TT zahtjevi daleko tezi
Vidulini Observatory

MixailoGM

Pa da li je ovo moguće?! >:(  http://www.russianspaceweb.com/exomars2016-edm-landing.html#1024

Mogu sve da shvatim, ali da je baš greška u softveru to nisu smeli sebi da dozvole. Tu se rade nebrojane simulacije, tu se ispituje svaki mogući scenario, to se preispituje i tokom tranzita do Marsa, to su morali da otkriju!  :-\

marino

MixailoGM, takve se stvari dogadjaju i dio su tehnickog mozaika svake misije, ponekada dovedu do gubitka letjelice, najcesce se danas propusti takve vrste rijesavaju u hodu...ovdje je problem jer lander za tih sest minuta pakla jednostavno nema vremenski "back up"...sacekat cemo jos koji dan da ESA sluzbeno objavi a u cetvrtak dolaze HiRISE fotke mjesta udara
Vidulini Observatory

MixailoGM

Sve ja to razumem, ali ovo bi bila greška slična onoj kada je NASA izgubila orbiter jer su pobrkane merne jedinice. To je nešto na šta mora da se pazi. ESA ima veoma blisku saradnju sa američkom agencijom, u sklopu koje je JPL koja je trenutno vodeća institucija za ovu oblast, pa mi nikako nije jasno da nisu poslali to tamo na proveru i bili sigurni da je sve ok...

Kizza

Mene ipak više brine što rakete eksplodiraju na lansirnoj rampi!To mora biti 100% sigurno.Čini mi se da se to desilo svakoj ekipi. 
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

spadej

October 26, 2016, 08:11:59 pm #29 Last Edit: October 26, 2016, 08:34:19 pm by spadej
Upravo sam na NG-u odgledao emisiju posvecenu ovoj misiji. Naravno, snimljena je dosta pre sletanja. Prvi utisak - bio sam u pravu za sve sto sam rekao u prethodnom postu. Mozda ja ne razumem kako sve to funkcionise, ili mozda suvise zelim da sto pre saznamo ima li zivota na Marsu... ali  nikako ne mogu da se oduprem sledecem razmisljanju:
          - zasto je ESA morala sama da razvija sopstvena iskustva kad vec postoje bogata iskustva NASA-e, i zasto ne reci i Rusije, koja je vec slupala vise sondi ?
          - zasto jednostavno nisu samo nastavili dalje, sto bre sve od pocetka moraju
          - ako vec hoce tako, sto bar ne uzmu nekog iz NASA-e bar da bude supervizor
ESA planira da 2020-te posalje istu ovakvu misiju, ali sa roverom. Koristice isti sistem za sletanje, isti padobran, isto sve... Vec mi nije dobro i na samu pomisao da ce mozda i to poci po zlu. Znam da se na greskama uci ali nije zivot 1000 godina pa da mogu da cekam. 

Da dodam samo i to da je veliki deo ove misije radila i razvila grupa privatnih firmi, iz Italije i drugih evropskih zemalja. Licno nema nista protiv , i to verovatno tako treba i mora, ali duboko sam uveren da cemo jako tesko stici i do Marsa, dokle god se ne udruze sve  svemirske agencije i sve firme koje razvijaju svemirske tehnologije. Konkurencija mozda jeste dobra na Zemlji, ali u Svemiru tesko. Preveliki je to zalogaj, i preskup.