• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ne ne ne ne !

Started by Kizza, January 04, 2017, 04:59:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Tako je Vasko, trenutno ne postoji ozbiljan online medij u zemlji kome se može verovati što se tiče nauke. Mi svi to pratimo i onda reagujemo na gluposti; e sad, zamislite koliko li tek dotični mediji lutaju daleko od istine kad su u pitanju ekonomija, politika, događaji... Kao recimo kad su u pitanju stvari gde postoji direktan interes da se nešto prećuti/slaže, kako tek tu da im verujem - teši me da naučne teme ne greše iz nekog interesa već iz sopstvene gluposti.

Ja zapravo sve mogu da razumem i podnesem ali ljudsku glupost jednostavno prezirem.

Maki

Quote from: VaskoGM on January 08, 2017, 10:20:27 pm
I samo da dodam... B92 je postao takvo senzacionalisticko smece da mislim da je najmanji problem koji oni imaju pogresna fotografija.


+1
nema svrhe nervirati se, treće oko pobedilo.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Danijel

Dok god ne bude postojala ODGOVORNOST za ono što napišu, i POSLJEDICE za to, dotle NEĆE biti pomaka na bolje. Danas imamo medije na webu koji doslovno, izmišljaju vijesti, namjerno lažu, šire dezinformacije, paniku, potiču mržnju... (dodajte sami) i za to ne snose NIKAKVE posljedice. Nitko od urednika, novinara i "novinara" nije završio na sudu. Drugim riječima, vlasti uopće nije briga. Zakonodavce nije briga. Nikoga nije briga i zato se ponašaju tako kako se ponašaju.

Profit je jedini kriterij kojega uvažavaju, i ne biraju način da ga ugrabe. Ako to znači da će više zaraditi objavom laži, pisanjem bombastičnih naslova, navlakušama koje potiču ljude da kliknu na naslov i sve slične gnjusobe, zašto ne, to je dobrodošlo jer će oglašivaču reći da mu je reklama prikazana XXXXXX puta. Uopće ih nije briga za sadržaj koji objavljuju, to je sasvim nevažno. Profit je na prvom mjestu i to je jedino važno.

Sada tu ubrojimo i one neuke entuzijaste koji su uvjereni da je astroLOGIJA istina, teorije zavjere i sve oko toga pa ti onda vidi. Pa oni koji o tome ništa ne znaju i samo prepišu od drugih, pa velika većina balavaca koji u školi nisu ništa naučili i počnu to šerati po društvenim mrežama i cirkus je kompletni. U tom moru dezinformacija naš krik koji se uopće ne čuje, je uzaludan. Mi možemo djelovati samo u sredini u kojoj se družimo. To možemo (još uvijek) kontrolirati i doprijeti do onih kojima je još stalo do istine. Svi drugi su van našeg dosega, za njih je kasno. :P

No, svatko od nas može oko sebe barem malo utjecati na druge, onako, tek toliko da one nevoljne i one koji su na prekretnici, pogurne u pravom smjeru, nikada ne znate što će se dogoditi, bude li krenuo prema dugi, trud se isplatio. :)

Koliko ima istine u jednoj maloj pjesmi Dobriše Cesarića:

SLAP

Teče i teče, teče jedan slap;
Što u njem znači moja mala kap?

Gle, jedna duga u vodi se stvara,
I sja i dršće u hiljadu šara.

Taj san u slapu da bi mogo sjati,
I moja kaplja pomaže ga tkati.

Dobriša Cesarić Slap
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Laci

Quote from: VaskoGM on January 08, 2017, 10:20:27 pm
Nije zezanje uopste... Kako nauka, kultura i obrazovanje u Srbiji tonu u bezdan, ovima na drugom kraju lestvice cvetaju ruze i sve su jaci.

Toliko postaju uticajni i glasni da cak evo i mi na astronomskom forumu ne komentarisemo fantasticnu fotografiju Zemlje i Meseca iz orbite Marsa ili neverovatnu lepotu snimaka planete sa ISS, vec upravo te najgore gluposti izasle iz praznih, OKRUGLIH glavudza koje doslovce misle da se univerzum oko njih okrece.

I samo da dodam... B92 je postao takvo senzacionalisticko smece da mislim da je najmanji problem koji oni imaju pogresna fotografija.


Ova pojava u ljudskom društvu nije u opšte nova :) Radili su je i u starom Rimu a nosi naziv "Hleba i igara"

Citat iz Vikipedije:

"Хлеба и игара (латински: panem et circenses, дословно: ,,хлеба и циркуса" или ,,хлеба и игара") је популарна метафора за методе којима власт обезбеђује подршку становништва тако што привидно задовољава његове краткорочне интересе и неважне потребе, а науштрб дугорочних интереса, односно да би му скренула пажњу с далеко важнијих проблема.

Израз потиче из сатиричке песме римског песника Јувенала с почетка 2. века у којој се он жали на апатију грађана Рима, који су захваљујући подели бесплатног хлеба и све већим интересовањем за гладијаторске игре и друге јавне спекаткле у организацији државе, изгубили сваки интерес за политику и бригу о јавним стварима, односно препустили је владарима и њиховим бирократским кликама.

Данас се овај израз често користи и за критику масовних медија који све мање служе јавности, а све више се воде за профитом кроз тзв. инфотаинмент, односно инсистирање на тривијалним и баналним темама као што су, спортска такмичења, живот ,,славних" личности и ријалити ТВ, а насупрот озбиљних друштвених, економских и политичких проблема друштва."
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

NShappy


Danijel

Glupost i glupane možemo samo ismijavati, do sada je to davalo dobre rezultate. Pokušaš li ih ispraviti, oni će tebe ismijavati. Dakle... ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

NShappy

January 10, 2017, 02:05:08 pm #22 Last Edit: January 10, 2017, 02:15:56 pm by NShappy
Ne vidim da ih posebno tangira kada ih ismeva mala šačica pojedinaca čiji se glas čuje koliko i otvaranje piva na obali okeana tokom oluje, što sada jeste slučaj.

Niti mene teši to što ih ismevam.

Uglavnom se svede na to da se ta mala šačica pojedinca zatvori u svoj svet, koji onda polako bude potisnut na marginu društva.

Nismo daleko od dana kada će u školama savet roditelja većinski odlučivati šta će učiti decu. Čuveno sletanje na Mesec je zabranjena tema u školama, jer se odmah javljaju roditelji (koji su u našem sistemu uvek u pravu) da "brane" decu od tih "američkih izmišljotina". Stoga je konkretan događaj bolje ne spominjati, nego ulaziti u konflikt sa roditeljima. To je ono što me plaši i sa čime ne znam kako da se izborim(o).

Danijel

Ali nekako mi se čini da od te boljke boluju jedino zemlje na Balkanu, ex YU. Nešto se gadno dogodilo, nekakav kratki spoj u kojemu je nelogično postalo logično, svijet iz Alana Forda je postao sasvim normalna stvar, a logika je postala nešto sasvim pogrešno i naopako. Recimo, ulaskom u EU, iz Hrvatske su se odselile tisuće obitelji. Uglavnom u Irsku, u Njemačku, Austriju... i kada se s njima kontaktiram, gotovo svi mi vele da su se preporodili. Ali ono, odjednom su se našli u normalnom svijetu i tek tada vidjeli koliko je ovdje sve naopako. Gadno naopako.

Em je obrazovni sustav daleko kvalitetniji, em poslodavci imaju sasvim drugačiji, prirodniji odnos prema radnicima, nitko ne spominje politiku, na posao i s posla se ide bez frustracija, nitko ti se ne sprda ako nešto krivo kažeš ili napraviš, ne omalovažavaju ljude. Uvijek će ti netko pomoći oko nečega. I crkva ti se ne petlja u život. Jednostavno, odjednom možeš planirati svoj život i ono čime se baviš kao hobijem. Puno normalnije. Ima i tamo čudaka, no oni su na marginama društvenog života. Ljudi su obrazovaniji i znaju prepoznati astrologiju od astronomije. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

spadej

Quote from: NShappy on January 10, 2017, 02:05:08 pm
Čuveno sletanje na Mesec je zabranjena tema u školama ...


Ne znam odakle ti to o "zabrani sletanja na Mesec". Mozda je to izolovani slucaj, u nekim skolama i sredinama.

Pre mesec dana, kod mog sina (4.razred) u skoli je bila organizovana poseta planetarijumu. Tj. planetarijum je gostovao kod njih. Imali su i predavanje o planetama i sl. Klinci su bili odusevljeni. I poseta je bila jako dobra, mada je cena bila 200 dinara po uceniku.

Neizmerno sam bio srecan kad mi je sin rekao: "treba mi 200 din za astronomiju " :) !

Slazem se da bojkot i ismevanje nece mnogo doprineti borbi protiv zatupljivanja. Umesto toga predlazem da uradimo nesto drugo. Da podignemo kvalitet ovog foruma tako sto necemo ubacivati senzacionalisticke informacije iz novina i sajtova, vec samo iz proverenih izvora.

Danijele,
ne bih se slozio da su ljudi u EU obrazovaniji nego kod nas. Sve ovo sto se desava na nasim prostorima samo je posledica niskog zivotnog standarda.

Uzimo na pr. nikad prezaljeni casopis Astronomija. On nije ugasen zato sto nije imao ko da ga pise, vec zato sto nije imao ko da ga kupi.

Danijel

Ma je, imam dojam da je kod nas sve nekako zapalo u apatiju. Nitko se više ne želi ni za što boriti. Ne vrijedi, ne mogu ja ništa promijeniti, ma meni je i ovako dobro... Izgovora puno.

Evo, kod nas baš afera, ministar znanosti i obrazovanja pokrao je tekst Amerikancu, sebe potpisao i sad ne želi dati ostavku, kao kriva je štamparija, krivi su svi samo on nije. Ima on znanstveni kredibilitet koji stoji iza njega, kaže. I nikome ništa.

Fakulteti su nam na svjetskom dnu. Sustav obrazovanja je totalno zastario, a ekipu koja je izradila moderni sustav su popljuvali, od političara, do crkve i kojekakvih udruga za "život čovjeka". Zabranili su da se u školama uči o spolnosti. Kažu, to je na roditeljima da objasne djeci, a ne nastavnicima. Crkva je skočila na zadnje noge.

Ono što je vani već desetljećima sasvim normalno, kod nas je sasvim nenormalno. I šta da ja kažem na to sve? >:(

Ljudi izlaze sa fakulteta, a nemaju pojma što je Mjesec, što je Sunce, planeti, vjeruju da ljudi nisu bili na Mjesecu, ne daju cijepiti djecu jer je to"otrov". Evo, baš danas jedan mladi zastupnik u Saboru pljuje po cjepivu i medicini jer su nas cijepili protiv vodenih kozica i sada svi na ramenu imamo ožiljak koji je nenormalan, obilježili su nas i pita se što ćemo učiniti da razotkrijemo tko stoji iza toga!!! Halo! 21. stoljeće, a mi imamo ljude koji žive u Srednjem vijeku! :o
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Kizza

 Što se tiče pogrešnih tekstova mišljena sam da i dalje treba da reagujemo jer verujem u onu narodnu "dobar glas se daleko čuje".Neko će im reći kad tad.
O ekonomiji ne mogu da pričam jer kada pročitam kakvu socijalnu politiku vode skandinavske zemlje bude mi muka.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

marino

January 10, 2017, 07:54:03 pm #27 Last Edit: January 10, 2017, 08:01:07 pm by marino
ja cu biti jako grub i riskirat da sam sebe i da me svi popljujete (al mislim da cete post shvatiti pozitivno) ...znate sto je npr u astronomiji zalosno ?
(a kod nas se to tocno vidjelo na primjeru zavrsnih izvjesca za IYA 2009)
neznate?! - neznam ni ja, al znam sto je najzalosnije!

najzalosnije je to da nema nas koji se tu vise-manje znamo sa zvjezdarnice i astronomskog magazina ove multidisciplinarne znanosti prakticno ne bi ni bilo u nasim zemljama, najzalosnije je da smo mi ti koji guramo i nesto radimo

tako je i u drugim podrucjima...previse je ovih "prepisanih" koji su preuzeli sve odreda, njima je svatko tko stvara opasan i nedobrodosao

lokalni primjer; u istri se zupan hvali kako je jedan od pet kljucnih projekata koji se uspjesno realiziraju centar za popularizaciju znanosti...znate li sto je taj centar napravio do sada (a i u skorijoj buducnosti)?
NIŠTA, NULA!
bitno da ga imaju i bitno da tamo ima nekog

(malo egoizma sada..) osobno sam za popularizaciju znanosti napravio nemjerljivo vise nego sta ce oni biti u stanju niti da "isplaniraju" a kamo li da nesto naprave

zato, dragi forumasi, sve sta napravite prevrijedno je, objavite to, publicirajte, pokazite svoje radove jer o njima ovisi hocemo li bar pustiti korijenje za generacije koje dolaze, mozda se jednog dana nesto promijeni, nek od naseg rada bar postoje tragovi i neka jednog dana netko pametan sa ovih prostora kaze; napravili su posao, bili su svijeca u tami, kako to spominje sagan u svijetu progonjenom demonima...

sve ovo sta svi radimo, ma kako bilo malo ili veliko, prevrijedno je...sve to cak nije niti vazno za nas i nase vrijeme, vazno je, presudno je vazno za buducnost

imam kolegicu...samohrana majka, dvoje djece, muz nasilnik, nema alimentacije, povremeno radi, nema stan, nema kucu...nasa drzava joj je poslala novogodisnju cestitku jer mora platit 25E poreza iako joj ta ista drzava nije nista dala....otisla je u inozemstvo, predala papire (na uvid samo, neke cak i kopije..sluzbenik ju je jednom vidio, napravio sve sta je trebalo....kroz par tjedana, ono sto je od te drzave u inozemstvu dobila kao potporu i pomoc kod nas je daleko izvan najfantasticnije fantastike...stranac je u toj zemlji! nikome nije morala dat kovertu, nije morala biti u partiji...zena je otisla radit, radi i osjeca se ko covjek a tako se prema njoj i odnose...hrvatska joj je naplatila 25E poreza (iako joj nitko nije znao reci zasto!)
Vidulini Observatory

Danijel

Quote from: Kizza on January 10, 2017, 07:39:21 pm
Što se tiče pogrešnih tekstova mišljena sam da i dalje treba da reagujemo jer verujem u onu narodnu "dobar glas se daleko čuje".Neko će im reći kad tad.
...


Kizzo, u pravu si, ali...! Tu je ono ALI. Tko će to raditi? Znaš li koliko ima takvih nakaradnih tekstova? Ne možeš demantirati i objasniti tim "piscima" da nisu u pravu. Jednostavno te ignoriraju, ili ti vrate deseterostruku kontru. To je uzelo toliko maha da se sve svodi na svađu s njima. To oni i priželjkuju. Tako im hraniš ego. Ne možeš biti dovoljno pametan koliko puno oni mogu biti glupi. Mnogi su krenuli (i ja sam) i na kraju odustali. Jednostavno, njih ima previše i toliko su glupi i zaostali da ih ne možeš pobijediti na njihovom terenu.

No! Tu je i ono NO! No znaš što možeš? Možeš pisati svoje tekstove u kojima populariziraš istinu. Pisati i držati predavanja, pokazivati ljudima istinu kroz teleskop, kroz nauku pokazati što je istina, a što je pseudo. Oni koje to zanima će ti biti zahvalni, tamo neće biti onih glupana jer je to iznad njihovog intelektualnog nivoa, oni tome nisu dorasli.

Jesi li se zapitao ikada zašto NASA uglavnom ne reagira na njihove gluposti? Zato jer naučnici ne bi ništa drugo radili nego pobijali puste glasine, budalaštine na blogovima, na Facebooku, na Twiteru itd itd. Ne bi se bavili naukom i tehnologijom nego prepirkom s budalama. Istina je najbolje oružje protiv gluposti. No istinu će vidjeti samo oni koje ta istina doista zanima. Pričati istinu budalama je trošiti svoju energiju uzalud. Oni ju jednostavno ne žele vidjeti.

Zemlja je ravna ploča. Možeš te idiote potrpati u raketu i lansirati u orbitu, oni će i dalje tvrditi da je Zemlja ravna ploča. To je gubljenje vremena. Možeš ih odvesti na Mjesec i pokazati da su se ljudi tamo zaista spustili. Oni će i dalje tvrditi da je to teorija zavjere, da je to sve namješteno. Mora svijet imati i glupane, ne mogu svi biti pametni. Ne živimo u harmoniji u savršenom svijetu. Toga nema. Tu je samo stvar prioriteta. Evo ti filmić u kojemu Neil deGrasse Tyson govori o nesavršenom svijetu. Nasmijat ćeš se ali zapravo je to genijalno pokazao. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Kizza

Nekada se zapitam šta to nije uredu sa ljudskom vrstom?Međutim evo odgovora: http://www.kurir.rs/zabava/zena/napunite-casu-vodom-i-neka-stoji-24-sata-u-sobi-evo-zasto-vam-se-u-kuci-desavaju-lose-stvari-clanak-2636557
Moj komšija kaže da je probao sa čašom rakije ali da je ona ujutru uvek prazna  ;) Zbunjen je i nije siguran koja je energija u pitanju ;D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?