• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kretanje sunca

Started by xyz360, January 16, 2017, 02:55:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

xyz360

Da li neko ima odgovor na pitanje: Zašto se kretanje Sunca vidi kao na ovoj slici



a ne kao na ovoj?



Da li je u pitanju nagnutost Zemlje ili šta?


Danijel

Zato što je nagib Zemljine osi  23.44°. Da smo recimo na Uranu, čiji je nagib osi čak 97,86°, na jednom polu bi se kretanje Sunca vidjelo baš tako kao na drugoj slici, dok bi na drugom polu bio mrak, odnosno, 42 godine bi na jednom polu bio dan, a druge 42 godine bi bila noć.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

xyz360

Quote from: Danijel on January 16, 2017, 04:23:27 pm
Zato što je nagib Zemljine osi  23.44°. Da smo recimo na Uranu, čiji je nagib osi čak 97,86°, na jednom polu bi se kretanje Sunca vidjelo baš tako kao na drugoj slici, dok bi na drugom polu bio mrak, odnosno, 42 godine bi na jednom polu bio dan, a druge 42 godine bi bila noć.


Danijele, zar ne bi trebalo ovako da se vidi s obzirom na nagib zemljine ose?

Leto:



Zima:



Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Danijel

Quote from: xyz360 on January 16, 2017, 08:13:59 pm
Danijele, zar ne bi trebalo ovako da se vidi s obzirom na nagib zemljine ose?


Ne.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

xyz360

January 16, 2017, 08:36:41 pm #5 Last Edit: January 16, 2017, 08:41:51 pm by xyz360
Quote from: Kizza on January 16, 2017, 08:20:55 pm
https://www.youtube.com/watch?v=ZLdBBmYRu9M
Ko razume shvatiće :)

Kizzo, ja sam samo postavio logično pitanje a to je da mi neko objasni kako je moguće da se sunce vidi istom putanjom preko neba i leti i zime, što je po meni nemoguće....
Nadam se da ovde postoji astronom koji može da na ovo postije razuman i logičan odgovor....

xyz360

Quote from: Danijel on January 16, 2017, 08:34:36 pm
Quote from: xyz360 on January 16, 2017, 08:13:59 pm
Danijele, zar ne bi trebalo ovako da se vidi s obzirom na nagib zemljine ose?


Ne.


"Ne." je odgovor koji zaslužuje nedovoljnu ocenu... Ako može malo proširi odgovor...

Kizza

Ko se ozbiljno bavi astronomijom ovakava pitanja su suvišna pa nas smaraju.Svako će ti odgovoriti ako nije neka šala.Pročitaj malo ovaj tekst pa će ti biti jasno.
http://www.znanje.org/i/i25/05iv02/05iv02202127fll/kretanje_sunca.htm
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Danijel

Tu ti je sve objašnjeno, imaš čak i ilustracije koje će ti pojasniti slikovito, bolje nego bih ti ja to mogao dočarati.

Evo ti i filmić o tome.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kruska

xyz360 da se nalazis na ekvatoru ili do 33 stepena sirine juzno -severno  video bi celi polukrug sunca od sumraka do svitanja
sunce bi ti bilo u podne u zenitu(ili veoma blizu)
ako ti sva ova(gore napisana) objasnjenja nisu dovoljna popij pivo i zamisli .....
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

xyz360

Quote from: kruska on January 16, 2017, 08:59:29 pm
xyz360 da se nalazis na ekvatoru ili do 33 stepena sirine juzno -severno  video bi celi polukrug sunca od sumraka do svitanja
sunce bi ti bilo u podne u zenitu(ili veoma blizu)
ako ti sva ova(gore napisana) objasnjenja nisu dovoljna popij pivo i zamisli .....


Pa jedino uz pivo (ili rakiju) ova teorija ima smisla. Ko hoće da pogleda ovo objašnjenje neka izvoli...
Po heliocentričnom modelu ništa što vidimo nema smisla niti je u skladu sa zdravim razumom i logikom.
https://www.youtube.com/watch?v=1DykTteb2oA

Danijel

Tratiš naše vrijeme, ti zapravo nisi došao ovdje po objašnjenje nego si se došao malo zabavljati. Što se mene tiče, rasprava je završena.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vlaiv

Sunce se prividno krece zbog rotacije zemlje oko svoje ose.

Vrlo je jednostavno za proveriti. Stani na sred sobe, i pocni da se vrtis u krug (zvuci pomalo blesavo, al to nije cilj ni namera) i uzmi recimo neki objekat u sobi - televizor.
Drzi oci pravo i videces kako se televizor pojavljuje sa jedne strane, zatim ide preko "neba" i nestaje sa druge strane.

Sledece sto mozes da uradis da bi shvatio sta je Daniel hteo da kaze vezano za nagib ose rotacije (kad je velik i blizu 90 stepeni) - stani ispod lustera, al ne direkt ispod nego malo sa strane - gledaj pravo gore i okreni se oko svoje ose - luster ce napraviti krug po nebu.

Znaci - prividno kretanje sunca po nebu usled rotacije zemlje zavisi od toga gde se nalazis u odnosu na osu rotacije - ako si pod uglom od 90 stepeni u odnosu na sunce - sunce ce ici tacno preko zenita, odnosno tacno iznad tvoje glave. Ako si recimo kao ovde kod nas negde otprilike na 45 stepeni (ovo se inace menja u toku godine zbog nagiba ise rotacije zemlje u odnosu na ravan orbite oko sunca). Sunce se krece pod odredjenim uglom - ovo je posebno vidljivo zimi - sunce bude mnogo nize prema horizontu nego leti.

Ako si negde gde je sunce vrlo blizu ose rotacije zemlje - na primer u polarnom krugu da sunce ce praviti "krug" po nebu. Da se kojim slucajem osa rotacije zemlje poklapa sa smerom gde lezi sunce - sunce se uopste ne bi pomeralo nego bi stojalo fiksno na nebu (ima jos slucajeva kada je ovo moguce, recimo da je period rotacije zemlje oko svoje ose u sinhronizaciji 1:1 sa orbitom oko sunca - sunce bi nepomicno stojalo na nebu - nesto se slicno desava sa mesecom zato vidimo uvek istu stranu meseca).

Znaci jos jednom, vrlo je jednostavno proveriti u sobi ova dva slucaja - jednom gledas pod uglom od 90 stepeni u odnosu na svoju rotaciju (rotaciju oko svoje ose) - i sunce (televizor) ce ici preko neba. Dugi put gledas gore - u pravcu ose rotacije i sunce (luster) ce da pravi krugu na nebu i nikad nece zaci.

Video koji si postavio nisam pazljivo pogledao, vidim da se spominje heliocentricni model i svasta nesto, al ovo o cemu pricamo nema veze sa heliocentricnim modelom vec je posledica toga sto se zemlja okrece oko svoje ose.


Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

xyz360

Quote from: Danijel on January 16, 2017, 09:48:12 pm
Tratiš naše vrijeme, ti zapravo nisi došao ovdje po objašnjenje nego si se došao malo zabavljati. Što se mene tiče, rasprava je završena.

Ja uopšte nisam došao da se zabavljam nego sam pitao jednostavno pitanje. I u reči i na slici. Ukoliko ne umeš da to objasniš sa svog stanovišta, onda je rasprava završena.

xyz360

Quote from: vlaiv on January 16, 2017, 09:48:32 pm
Sunce se prividno krece zbog rotacije zemlje oko svoje ose.

Vrlo je jednostavno za proveriti. Stani na sred sobe, i pocni da se vrtis u krug (zvuci pomalo blesavo, al to nije cilj ni namera) i uzmi recimo neki objekat u sobi - televizor.
Drzi oci pravo i videces kako se televizor pojavljuje sa jedne strane, zatim ide preko "neba" i nestaje sa druge strane.


U tome i jeste problem. Sa koje se strane pojavljuje i sa koje strane nestaje.
Istina je da zvuči pomalo blesavo ali u tome i jeste problem... ako znaš na šta mislim...