• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Posmatranja jednog početnika

Started by Night Walker, June 29, 2016, 10:57:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Night Walker

Posmatranje od 1.3.2017.

Prognoza: U toku dana obilni pljuskovi a naveče razvedravanje.

Prilika da odem na tamnu lokaciju koju nisam dobio već duže vrijeme. Nisam imao nekakav detaljan plan ali nekako je prirodno da ova noć bude noć galaksija. :D
Kada sam napokon stigao dočekalo me je neugodno iznenađenje. Sasvim nepotrebna sijalica (opet) na objektu gdje niko nikad ne boravi osim povremenih obilazaka tehničara koji održavaju predajnike. 
Sledeći put ću lijepo otići odvrnuti ili razbiti sijalicu! Hm... Žašto to nisam odmah uradio?
Šta je tu je, nazad se ne vraćam bez nekoliko galaksija.

Kao što sam i očekivao transparentnost je bila fantastična. Seeing je bio mnogo lošiji ali podnošljiv.
Granična magnituda, koju sam se sjetio odrediti tek malo kasnije, je bila 5,2. Blizanci su bili otprilike u zenitu i zvijezda sa najmanjim sjajem koju sam vidio je bila omega Blizanaca. Veoma loše ali bolje od bilo čega što imam pod kupolom svjetlosti 20km sjeverno.

Počeo sam posmatrati oko 19:20h. Teleskop SW 80/400 sa okularima 25 i 10mm.

Sazviježđa: Veliki medvjed, Lovački psi, Lav, Orion, Hidra, Kasiopeja, Perzej

Dok se teleskop još hladio pogledao sam veličanstvenu M42 i M43 a iznad njih mjesto gdje je trabala biti NGC1977 i otvoreno jato NGC1981. Dalje prelazim na M78 koja je tu ali ništa impresivno. Odlučujem još da bacim pogled na otvoreno jato M48 prije nego krenem u lov na galaksije. Ne mogu očekivati mnogo od mog teleskopa ali kad mi je teleskop stigao sredinom prošle godine nisam bio u prilici da posmatram te M-ove a i bili su van domašaja mog lošeg dvogleda.

M94 - galaksija koju je lako pronaći. Na 16x je samo još jedna zvijezda dok  na 40x postaje magličasta zvijezda. Iako sličnih dimenzija u Stelarijumu izgleda mnogo manja od M63 koju sam ostavio za posle dok se još malo ne podigne iznad krošnji drveća. Prelazim u Velikog medvjeda.

M109 - U takvom je položaju da bi je trebalo veoma lako locirati ali 80mm objektiv, pogoršanje kvaliteta neba i činjenica da joj je magnituda 10,6 to otežavaju. Na 16x je veoma teško primjetiti tu mrljicu dok na 40x postaje lakše uočljiva ali i dalje jedva primjetna. Zvijezda Phad je morala biti van vidnog polja da bi se vidjela M109.

M106 - Prateći nekoliko sjajnijih zvijezda od zvijezde Phad bez većih poteškoća ponovo prelazim u Lovačke pse. Primjetno sjajnija od M109 i lako uočljiva na 16x povećanju. Na 40x se naziralo jezgro ali ne mnogo sjajnije od ostatka.
Pokušaj da pronađem M108 i M97 nije urodio plodom. Iako blizu zvijezde Merak nisam bio u mogućnosti da tačno odredim položaj a u okularu jednostavno nisam mogao da ih primjetim. Jedan od razloga je karta koja pokazuje zvijezde do 7m. Sledeći put nosim malo detaljnije karte.

M63 - Ovu galaksiju mi je bilo lakše pronaći nego kad sam prvi put posmatrao M51. Samo 4 stepena od alfe Lovačkih pasa se nalazi mala grupa zvijezda 4,7m do 5,85m sa kojima M63 u okularu 25mm stane u isto vidno polje. Samo malo iznad (kao da se dodiruju) galaksije se ističe zvijezda 9,3m.  Lav je sada bio već dovoljno visoko pa sam odmah skočio na triplet.

M65, M66 i NGC3628 - Veoma ih je lako locirati čak i u slučaju da se iz bilo kog razloga ne vide. Prvo što se ukazalo u okularu je M66 a nakon malo vremena, pomjeranja i drmuckanja iz pozadine se izdvojila i M65 dok mi je NGC3628 bilo najteže uočiti ali je na kraju ipak odlučila da se stidljivo pokaže.

M95, M96 i M105 - Nalaze se otprilike na pola puta između zvijezda 52 i 53 Lava. Najsjajnija je M96 i nju sam prvu primjetio. Činilo mi se kao da je jezgro  za nijansu sjajnije od ostatka mrljice. Zatim sam primjetio M95 i nekoliko trenutaka kasnije M105. Pokušavajući da ugledam nešto više od blijede mrlje, pored M105 sam primjetio još jednu ali malo tamniju mrljicu. Ispostavilo se da je to galaksija NGC3384.

Posmatranje teleskopom sam započeo maglinama i zvjezdanim jatima pa sam tako odlučio i završiti. Odlučujem se za  M52 u Kasiopeji i M76 u Perzeju. M52 je veoma lijepo otvoreno jato. Na 16x povećanju samo jedna zvijezda se ističe dok kod ostatka "magline" postoji određena granulacija. Okular 10mm otkriva još desetak zvijezda na granici razlučivosti. Ima nešto što me privlači kod ovih malo tamnijih jata kao što su M11, M67 ili M46. Stvarno prelijepo! M76 sam lako pronašao prateći zvijezde iz Andromede. Bilo je potrebno 40x povećanje da se ukaže maglina bez nekog posebnog oblika.

Oko 21h pakujem teleskop, jer sam neplanirano morao kući, i još neko vrijeme uživam posmatrajući nebo golim okom. Naravno tu su bile Plejade i Mel111, Double cluster, M35, M44 a zakleo bih se da sam perifernim vidom mogao vidjeti i M41.

Vedro!
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

spadej


Night Walker

SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

dejravian

Odlican izvestaj Night Walker , neznam gde zivis , ako imas auto , bezi sto dalje od ulicnih svetiljki i naseljenih krajeva... ja imam dobru lokaciju u Sokobanji preko puta moje kuce , ali cim pocne da se lozi... palim auto i pravac planina Devica , ( Ostra cuka ) udaljeno je oko 15km i na 1000mnv ) ...
NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55

Yagodinac

I ja da pohvalim pisanije i posmatranije...  8)

Night Walker

March 04, 2017, 08:03:15 pm #20 Last Edit: March 04, 2017, 08:09:20 pm by Night Walker
Hvala!  ;)

@dejravian Pogledaj gdje živim i odakle posmatram. http://i61.photobucket.com/albums/h43/Mladen_Cajic/LP%20mapa_zpsf5fmzvfg.png~original
Ovo savršenstvo što vidiš u donjem lijevom uglu je otprilike na manje od dva sata vožnje. Nije predaleko ali bih prvo morao ispitati teren. Za sada sam samo razmišljao o tome. :D
Edit: Samo još da dodam da je mjesto sa koga posmatram na oko 600mnv.
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Luger

Milina je citati tvoje izvestaje Night Walker. Ali, bukvalno.

Night Walker

SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Night Walker

U petak, 17.3.2017. sam posmatrao kometu 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak i ucrtao na mapu onako kako to Laci radi kad lovi asteroide. Samo sam dodao dvije zvijezde na granici vidljivosti. Označene su magnitudama na slici.
Teleskop SW 80/400 achr. AZ3, okular 25mm sa vidnim poljem oko 3,5 stepena.
Lokacija: Duga Njiva, N 44,85* E 18,22*  na 610mnv
Vrijeme posmatranja: 21:10h
Atmosfera je bila mirna a transparentnost u počeku odlična a do 22h se toliko pogoršala da nije bilo moguće ni neka otvorena jata posmatrati.


Posle ucrtavanja pozicije komete prešao sam u potragu za galaksijom M108 i planetarkom M97. Zahvaljujući boljoj karti (zvijezde do 9,5m) bez problema sam pronašao njihovu poziciju a odmah zatim su se ukazale na povećanju 16x. Iako samo blijeda mrlja može se primjetiti da je M108 edge on galaksija dok je M97 okrugla difuzna mrlja bez detalja. Na povećanju 40x se vidi mnogo jasnije ali bez dodatnih detalja.

Malo sam se zadržao kod alfe Berenikine kose da pogledam globularac M53 a onda produžio do zvijezde 35 Berenikine kose koja sa još dvije zvijezde čini trougao zbog koga je vrlo lako pronaći galaksiju M64. Nisam provjeravao sjaj pa sam bio iznenađen kako se dobro vidi. Bila je vidljiva i pomoću dvogleda 12x60.

Kada sam oko 22h odlučio da je Djevica dovoljno visoko za posmatranje gomile galaksija tanki sloj oblaka je već prekrio dobar dio neba pa od galaksija nije bilo ni najmanjeg traga. Jupiter sa četiri mjeseca i samo povremeno i jedva vidljiva dva tamnija pojasa je bio moja poslednja meta za to veče.



SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Night Walker

25.4.2017. sam proveo jedno ugodno veče pod zvijezdama pa sam i brzinski skicirao M13.
Teleskop SW 80/400 okular 10mm.



M13 by Mladen Cajic, on Flickr
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

VaskoGM

Odlicne skice! M13 je bukvalno kao na okularu sto se vidi.

Kako uspevas da u mraku iscrtas skicu? Pretpostavljam uz pomoc crvene lampe...
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Night Walker

Hvala! Na poslu imam malo bolji monitor pa sam tek jutros primjetio da nije baš najbolje ispalo. Trenutak nepažnje, malo vjetra i ode papir u prašinu. Pokušao sam malo da popravim ali i dalje se vidi.
Obicna led lampa obojena crvenim flomasterom i baterijama istrošenim u bežičnom mišu.  ;D
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Luger

Meni se uvijek svidjaju tvoji raporti i skice. Svaka cast!

Night Walker

Kad nema pomena vrijednih posmatranja ima nekih skica.  ;D
Skica je od 18.5.2017 ali sam malo bio lijen...

Kometa Johnson by Mladen Cajic, on Flickr
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Yagodinac

Ja sam oduševljen tvojim izveštajima. Svojevremeno sam imao 70mm ahromat i to je bilo, onako, baš nategnuto za deepsky posmatranje. Svaka čast za skice.