• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mlecni put sa Kosmaja

Started by spadej, August 04, 2013, 10:41:48 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

VaskoGM

A dobro, kad ne šljaka astronomija uvek je tu Gastronomija!
Sa čime je bila pita?  :)
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

spadej

sa koprivama  :). Mada je bilo i rostilja u rezervi, ali ...

Ma losa mi je ova ekipa. Slabo jedu i nece nista da piju. A to ne ide tako, nit je dobro za kolimaciju, niti za seeing.

Luger

Da su nam se sve kockice sklopile kako treba, vece petak na subotu bilo bi idealno. Ustvari, sve je bilo super, od Spadejevog gostoprimstva, druzenja, upoznavanja sa novom opremom, vrijeme taman, ni hladno ni vruce... sve dok nismo uperili cijevi gore. A, onda se iz mraka cuje Maki: "Seeing je los", Dejan dobacuje: "Cirusi"... i eto veselja. :) Razvedrilo se jeste, oblaci su se razisli, ali je seeing ostao los.
Meni se se od starta redjali problemi...prvo auto poceo da se gasi, ali nekako smo se Spadej i ja dovukli do lokacije. Zbog toga smo i odustali od samog Kosmaja, pa smo okupirali Dejanovo dvoriste. Mislim da je bolje sto smo ostali, cisto sumnjam da bi gore bilo bolje.

A, onda... od usjeveravanja nista. Onaj @#@%#^ polarni trazilac se toliko rasrafio da ni Spadej ni ja nismo mogli da vidimo Sjevernjacu kroz njega, o retikuli da pricamo.  Nista, nece, nece...idemo dalje. Namjestio sam montazu najbolje sto sam znao, pa sta bude. Da samo napomenem da o drift metodi nemam pojma, ako se neko pita sto nisam radio drift. :)
Tek kasnije sam skinuo polarni trazilac i utvrdio o cemu se radi, ali je bilo kasno da ponovo sve radim iz pocetka,
Sve je nekako radilo do exp. od 1 min, ali, to je za ovako tamnu lokaciju i moj refraktor bas malo.

Nije tu kraj, onaj @#@#%#^ PHD mi je radio dok je teleskop gledao na Jug, valjda je tako naucio kod kuce. Kako okrenem teleskop na drugu stranu, on puca, i to se nikad ne zna kad ce puci, uradi jedan frejm, na drugom pukne.
Jasno mi je bilo koliko je sati, ali se nisam previse uzbudjivao. Jedva smo cekali da se ponovo skupimo, pa sad da mi jedan trazilac pokvari noc.  Nema sanse!  :'( :'( :'(

Imao sam u planu da snimim Markarian Chain, Iris nebulu, Elephant trunk, supernovu u Fireworks galaksiji ... Na kraju, pred svitanje,  uspio sam da snimim Veil nebulu, ali samo 4 frejma po 5min.
Sve u svemu, meni je bilo lijepo. Nekad dobijes, nekada izgubis. Na srecu, sa ovim hobijem rijetko se gubi.

Objekat: West Veil nebula
Exp: 4x300", ISO1600, 3xDark, po 19x fletovi
Oprema: Ed80, 450D Full spectrum + UHC
Lokacija: Sopot, 19.05.2017.

Veil nebula by Luger, on Flickr

vlaiv

Dobar Veil!

I ja sam ga nesto sacovao kao potencijalnu metu za 80mm i ASI1600. Mozda i mozaik citavog kompleksa.

Zao mi je sto ste imali tolko cimanja, al sa druge strane, drago mi da cujem da nisam jedini :D. Izgleda da je petak vece bilo vrlo cudno. Ja sam se citavu noc borio sa usb-om koji se odjavljuje (bukvalno random na svakih 5 do 30s), OAG-om kojeg je katastrofa tesko izfokusirati (na svu srecu radi se jednom, ne svaki put), spejserima i distancama, produzecima, tiltovima i svakakvim cudima. Nazalost nista od prvog svetla za ASI1600. Mislim bilo je u domenu Frame&focus pojedinacnih frejmova al nista nije ostalo zabelezeno (ono sto sam video samo mi je dodatno zagolicalo mastu, mislim da je kamera odlicna). Pravo prvo svetlo ce morati da saceka neku iducu vedru noc a po svoj prilici jos jedan kontigent kojekakvih spejsera i extendera. Verovatno i dodatna kolimacija primara (ili je problem bio u tiltu zbog mog budzenja kojekakvih ekstenzija da bi sve doveo u poziciju koju treba, ostaje da se proveri).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

Ej, hoću i ja da kukam! Petak - dan za metak...  :-\
Vrlo slična priča... Hteo da snimim nešto manje egzotično i simpatični M3 mi (u teoriji) bio lagan za sažvakati u dosta frejmova, računao na manje zahtevne petominutne ekspozicije a obrada bi bila uživancija. Sve to lepo isplanirao jos tog popodneva, kad ono medjutim  :P
U suton prvo malo posmatrao Jupiter, seeing zadovoljavajuć, rekoh sebi super, posebno ce se isplatiti kasnije za M3 (posto sam, naravno, makom na f/15 planirao da ga odradim) i oko 9 uzeo da pripremim aparat, gajder, lap-top.. prvo vidim ja go-to ne šljaka dobro... Skontam ostalo mi daylight saving na NO... sat vremena greske! Ajde odradim sve nanovo, nalazi bez problema M3. (Da, previše sam lenj i umoran da ga trazim "ručno") Lagano pripremam ostatak AF opreme. I onda kreću muke sa PHD-om narednih sat vremena ako ne i vše. Poludeo skroz i PHD i ja! Rasfokusiran trazilac, nepodobni darkovi u PHD... muke da shvatim da treba da iskljucim ocitavanje ekspozicija proklete gajd kamere da bih mogao da aktiviram opciju za nove darkove  >:( Ama bas nigde se to ne napominje ni u pomoci u okviru aplikacije niti na netu.
I kad sam to jedva podesio i uspeo da ga aktiviram, vidim seeing otisao dodjavola... ma ajde ko ga šiša, samo da nešto snimim konačno! Pustim DSLR ekspozicije, pustim gajd... ono PHD divlja... greške po 2 i više lučnih sekundi! Tenzija raste, ne znam šta je u pitanju. Rekoh, tesko da je ali daj da proverim useveravanje. Kad sam pogledao kroz polarskop - užas. (samo da mi je znati kako se razseverio posle sto godina) Prekidaj sve... podesim sever kako valja. Pustim ja opet snimanje, samo poče da trepće lampica na montaži (znak da je napajanje slabo) staje praćenje, PHD gubi zvezdu, drift... proverim powertank, prazan! Otkud to kad sam ga ostavio na punjaču jos dan pre.. počinje da pišti iako je punjač uključen i vidim nema od toga ništa. Treba da napaja i montažu i DSLR a neobjašnjivo je ostao prazan i ne da se dopuniti. Odustajanje od snimanja. Ajde rekoh moći ću bar vizuale, nema opterećenja na motore od gajda, neam DSLR-a, moći će toliko da gura, i bi on, ali tada videh ciruse da se pakuju... Ma ajde zdravo! Zatvaram kupolu i u kuću.

Sreća pa sam se kasnije smirio kad sam na jedvite jade uspeo da snimim Saturn...

@Luger,
odličan Veil sa samo 4 ekspozicije! Bravo.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Maki

Kad neće, neće...
Odmah sam uhvatio Jupiter na Solar align opciji ručnog kontrolora i praćenje je bilo OK...za Jupiter.
Meteoblue je ozbiljno slagao jer je sve bilo u jet streamu, igralo. Teleskop je bio ohlađen, proverio.
Kasnije kada sam pokušao da pogledam još nešto i uradim normalan alignment, SkySafari 5 podivljao, kočio se, nikako nisam uspevao da odradim, bilo je i jedno divlje slew-ovanje (što bi rekli na našem lepom jeziku). Morao da odradim na kraju ručnim kontrolorom. Izgleda da je Safari pre par dana imao apdejt koji je napravio šou, posle po forumima vidim da se i drugi žale.
Jedna od čudnijih stvari je bilo 20.08 SQM-L merenje, iako je subjektivno bilo dosta svetlo, svetlije nego na jesen kada sam izmerio 19.95 ili tome slično.
Elem, rekao bih da mi je i kolimacija otišla, ali zbog seeinga nisam imao herca da se time bakćem. Ako je neko probao da radi to na veštačkoj zvezdi, neka da uputstva.
Takođe, napravio sam klasični zez i uperio baterijsku lampu u tubus...te video nešto na odrazu sekundara, kao ostatak nekog plavog premaza. Naravno, ne vidi se normalno, samo ako ga tražiš i potrefiš ugao lampe  ;D, ima li neko ideju šta je u pitanju?
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Yagodinac

Au ljudi, pa kad vidim sve vaše malere dobro je što ja nisam izašao nešto da snimim. Meni bi teleskop verovatno eksplodirao ili nešto slično.
Astrofotografija je inače poznata po zilion malera koji je prate ali ispade ta noć nekako natprosečna.

vlaiv

Trebalo je da otvorimo poseban topic za kukanje :D

Ne znam kako vama, al meni je lakse, prvo sto sam se iskukao, a drugo zato sto vidim da su gremlini svuda :D

Nego vidim da trojica od nas pominjemo PHD, I meni se cudno ponasao ali ja sam to pripisao novoj verziji, posto sam u okviru pripreme za "teren" instalirao par novih verzija (pri tom ignorisuci staru maksimu, ako nije pokvareno nemoj ga popravljati). Sa 2.6.1 sam presao na 2.6.3. Takodje sam imao problem sa darkovima, i sa cudnim oblicima zvezda - to mi u datom trenutku nije bilo bas preterano cudno jer sam prvi put koristio OAG pa sam zakljucio da je do aberacija na samoj ivici polja teleskopa, al sam posle razmisljao, nije trebalo da budu bas tako deformisane, no mozda je u pitanju sama ivica polja + neki cudan tilt (ili primar van kolimacije).

@Maki
Ja sa slike uopste ne mogu da skontam gde bi mrlja mogla da bude, al lici da je u pitanju neki masan otisak, tipa prsta ili tako nesto. A moze biti i pocetak kondenzacije, ako ga sad vise nema?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

spadej

Ja necu da kukam. Cak i malerozna noc pod zvezdama je bolja nego noc bez zvezda.

Nema veze sto sam dane potrosio da napravim novo pracenje (motori sa reduktorom umesto onog mog ogromnog zupcanika) a ono nije radilo. Ni sto sam spremio 2 dslr-a za fotkanje a nisam ih ni vadio iz torbe, ni....  Bice jos dana, tj.noci...

Meni je i ovo druzenje bilo fenomenalno, kao i sva prethodna. Noc cetvrak na petak je bila mnogo bolja, cini mi se da je i nebo bilo tamnije i atmosfera mirnija, ali ja sam bio SAM pored teleskopa. Grozno je kad nemas sa kim da porazogvaras, da se posavetujes, bacis pogled kroz jos neki teleskop ili vidis ogroman trudi i muku pasioniranog astrofotografa.  I kad ne cujes nicije psovke zbog nekog problema :)

Zato hvala Makiju i Lugeru sto su bili clanovi moje posade na ovoj plovidbi svemirom.  Gore glavu momoci, bice bolje sledeci put!



Maki

Quote from: vlaiv on May 21, 2017, 01:38:18 pm
@Maki
Ja sa slike uopste ne mogu da skontam gde bi mrlja mogla da bude, al lici da je u pitanju neki masan otisak, tipa prsta ili tako nesto. A moze biti i pocetak kondenzacije, ako ga sad vise nema?


Kao odraz sa sekundara. Ne deluje kao otisak. Ili kao neki premaz, ili kao da je neko nešto skidao pa je ostalo...
Definitivno nije primar.
Kondenz nije. Ima ga sve vreme, ko zna otkad je tu...nisam gvirio s lampom kad je stiglo prasence.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Night Walker

@Luger
Super Veil!
Uh mnogo problema sa AF.
Ja ne mogu da se požalim iako uslovi nisu bili baš najbolji. Moj teleskop je služio za kometu C/2015 V2 Johnson i nekoliko M-ova a prijateljev bresser 60/700 od 15e (na AZ3 montaži) je baš iznenađujuće lijepo pokazao Jupiter. Kasnije je sw80/400 dao mnogo oštriju sliku Saturna na sličnom povećanju. 
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Amater

Ovih par dana se neverovatno dobro vidi mlecni put. Kako je kod vas? Verujem da je u gradovima teze videti, ja ga jedino vidim u najmracnijem delu dvorista, od zapada ka istoku, preko letnjeg trougla pa prema cassiopeji i m31.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka


Maki

Vidi se zato što je sada na početku večeri u zenitu, kroz Labuda.
Ako ga jasno vidiš znači da si na nekoj dobroj lokaciji. Selo?
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Amater

Mala je varosica u pitanju, 6000 stanovnika. Umeju da smetaju ulicne sijalice, ali imam u dvoristu iza kuce mesta gde je potpuni mrak. Kod rodjaka u brdsko-planinskom selu na oko 700m visine je fenomenalna vidljivost, redovno vidjaju neke satelite.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka