• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Saturn

Started by Laci, March 16, 2012, 11:06:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

spadej

Bravo 2x Vasko! Odlicni su vam Saturni !

VaskoGM

@Spadej,
Vasko #2 se zahvaljuje  :)

A ti Vasko #1, svaka tebi čast sa 80mm šta radiš. odličan je!

A sinoć je dobar seeing obećavao da će i niski Saturn biti super za posmatranje, i bio je, konačno!
Jedan snimak kada je bio na meridijanu.


Saturn 30. Maj 2017 by Vasilije Ristovic, on Flickr
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

gilecais

Covece Saturn ti je fenomenalan.Pozdrav od Gileta.

VaskoGM

Pozdrav Gile,
Hvala na komentaru :)
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

VaskoGM

Kao i Jupiter što sam isprobao, evo ga i Saturn na f/21


Saturn 1. Jun 2017 by Vasilije Ristovic, on Flickr
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

vlaiv

I ovo deluje ostrije, ne znam da li je zbog rezolucije, ili je jednostavno seeing bio bolji.

Na ovoj slici mi se cini da se cak moze i nazreti Hex na polu.

Koliki film stackujes za Saturn i da li ga derotiras? I on se rotira slicnom brzinom kao Jupiter, pa ako snimas preko 3-4 minuta dobices motion blur zbog rotacije koji se generalno ne vidi svuda - mozda jedino na samom heksagonu.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

Quote from: vlaiv on June 01, 2017, 04:01:47 pm
I ovo deluje ostrije, ne znam da li je zbog rezolucije, ili je jednostavno seeing bio bolji.

E, ma jeste oštrije! Aj što je oštrije nego što ima detalja koji su jedva ranije bili primetni ako ih je uopšte i bilo. Kao npr masa pojaseva na samoj planeti koji su se tek sada istakli kako treba.

A za heksagon... uf, plašio sam se da i pomislim da se možda nazire ali sad kad si i ti to rekao da vidiš možda ima razloga za optimizam  ;)
Kao da je na samoj granici vidljivosti i ralzučivanja, ali videćemo sa boljim seeing-om kada ga bude. Baš bi bilo super kada bi mogao da se razazna koliko-toliko... Saturn tek dolazi u centar pažnje.

Ali najzanimljivije je da seeing uopšte nije bio dobar za Saturn jutros kao ni transparencija... bio je osetno lošiji nego za prethodni snimak 30.Maja. Ne bih da zvučim neskromno ali mogu da naslutim da će biti još boljih snimaka.

Mislim da mi se otvorila potpuno nova dimenzija sada sa ovim (za mene novim) pristupom rezoluciji i snimanju  :)

Da, i on brzo rotira nego, kao što kažeš, sem na heksagon ne bi uticalo ni na šta drugo drastično. Pošto o heksagonu i nisam razmišljao kao mogućem da ga snimim puštao sam po dva minuta po kanalu da bih skupio bar 800-1000 dobrih frejmova za stak. Znači oko 6-7 minuta po sesiji snimanja. Nema puno prostora za smanjivanje tog vremena kada je Saturn u pitanju zbog dužih ekspozicija u poredjenju sa npr Jupiterom, ali je derotacija tu rešenje.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

marino

U astrofotografiji lijepog nemam nista pametno za napisat jer to neznam raditi ali mogu reci da mi izgleda fenomenalno, lijepo i sa gotovo nestvarnim detaljima...ako to imalo pomaze makar kao moralna potpora... :-)
Vidulini Observatory

VaskoGM

Marino druže, sve što osećam da treba da uradimo, ako već možemo, jeste da zabeležimo i prikažemo (u ovom slučaju) Saturn u svoj svojoj veličanstvenosti i lepoti koje ova planeta ima na pretek. A bio ti ili ne astrofotograf, to je manje bitno. Tvoj komentar mi govori da se trud isplatio i da je poruka preneta i zato naravno da pomaže i znači. Hvala ti :)
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Danijel

Jednog dana i ja ću znati izrađivati takve fotografije. Bravo VaskoGM! 8)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

VaskoGM

Navijam za tebe!
A lako je i zabavno! U samo 4-5 koraka... :)

Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

vlaiv

Vrlo lepo objasnjeno!

Da sam znao da je tako lako, mozda bi i ja nekad ... :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac


dejravian

 :) Bravo Vasko!
NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55

VaskoGM

Hvala momci. Drago mi je da vam se dopalo.

Quote from: vlaiv on June 04, 2017, 07:37:48 pm
Da sam znao da je tako lako, mozda bi i ja nekad ... :D

Pa doooobro.. možda sam malo slagao da je lako ali da je zabavno - to definitivno jeste.  ;D
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija