• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Tabloidne izmišljotine

Started by Yagodinac, December 21, 2016, 11:34:40 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Navikli smo zadnjih decenija da se novinarstvom najčešće neko bavi usput, a takav je i kvalitet proizvoda, tj vesti. Svako ko danas napiše nešto za portal ili novine sebe zove novinarom, a pola njih nema nijedan fakultet, a kamoli žurnalistiku u indeksu. A najčešće ni indeks.

Pošto je sveopšta erozija vrlo očigledna, ja ću samo da vam postavim jedan primer. Vi ste slobodni da takođe kačite svoje primere ili da diskutujemo o ovome.
Za početak: ovde je objavljeno da nam večeras sledi pomračenje Meseca - a nikakvog pomračenja u poslednjoj četvrti nije bilo niti će ga ikad biti dok postoji univerzum, drugim rečima članak je izmišljotina na kvadrat:

http://www.blic.rs/slobodno-vreme/vesti/krvavi-mesec-veceras-ce-biti-najmracnija-noc-u-poslednjih-500-godina/680flzx

Eto, morao sam. Zaista se užasavam kad neko toliko loše radi svoj posao, nevezano za to koji je posao u pitanju.

marino

December 22, 2016, 06:22:52 am #1 Last Edit: December 22, 2016, 06:28:03 am by marino
jaoo, jaoo, jaoo
ovaj "clanak", odnosno njegov autor je zaista "omasio ceo fudbal i utakmicu i planetu"
blic je to napisao ali u clanku se referira i na RTS (to je radiotelevizija srbije?!) ako su to objavili i na televiziji zaista je netko "usrao i motku i kamen i svastanesto"

neznam je li itko od nas koji pisemo clanke za astronomski magazin novinar po struci, vjerojatno je malo tko od nas ikad slusao novinarstvo na faksu...kad generalno gledam smatram da su clanci koje am objavljuje kvalitetni i da osim korektnosti i tocnosti itekako zadovoljavaju i prave novinarske manire...istina i da svatko od nas koji pisemo godinama tijekom vremena pronadje neki svoj prepoznatljiv stil pisanja sto predstavlja "osobni pecat"

ALI mediji zaista znaju usrat materiju, posebice ovu kojom se mi svi skupa bavimo...nerijetko se sablaznjavamo nad onime sto se putem medija servira javnosti...ovo je primjer totalnog idiotizma na koje zaista treba reagirati

ispred Vidulini i osobno cu pisati Blicu i spomenuti im da u srbiji ima kvalitetan astronomski portal AM i nek provjere prije nego ovako nesto objave...zaloste i komentari ispod clanka koji kazuju kako ljudi uopce nisu razumjeli da je clanak doslovce prvoaprilskog tipa

strasno
Vidulini Observatory

vlaiv

U pitanju je copy/paste novinarstvo ...

Citav net bruji :D jedni prenose neki izvor ko zna odakle, a mnogi demantuju kako to zapravo nije istina ...

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

Ja mislio samo u Srbistanu pa se nisam ni zacudio previse kad sam cuo ovu glupost. Medjutim ipak je u pitanju GLOBALNI idiotizam.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

sarajevo

Ni BiH nije imuna na ove gluposti. Znaju to sve nivinari, ali klik se pika,

Yagodinac

@Marino, svakako nisam mislio na tebe i sve ostale popularizatore nauke - vama svaka čast, vi jeste novinari ali oni koji se računaju u eksperte. Svi mi koji ponekad napišemo neki članak na ovom ili drugim portalima nemamo ni teoretske šanse da napravimo ovakav propust.

Kritika ide pre svega u pravcu nekoga ko sedi po ceo dan u redakciji, visi na fejsu i razmišlja kako da nešto napiše i zaradi honorar i to po svaku cenu. Ili nekog kome glodur kaže "napiši nešto iz... one tvoje astrologije ili kako god se ta nauka zove. Po svaku cenu."

Možda ću sad da zvučim kao jugonostalgičar, ali šta ću kad je ta država očigledno bila raj za intelektualce. Danas ako kažete da ste intelektualac to ispada eufemizam za luzer. Tad nije bilo pevaljki, striptizeta, nije bilo gluposti po televizijama nego su voditelji nosili kravate i leptir-mašne. I imali vrhunsku dikciju, dok se danas voditeljke klate s noge na nogu kao da im se ide u WC, o dikciji nema potrebe ni govoriti, o fakultetima tek...
Nekad ste u Beogradu mogli da dobijete posvetu nobelovca, a danas najveću gužvu pravi Kristijan Golubović dok daje autograme.

Ali dobro, pomalo me teši činjenica da ovakvih novinarskih gluposti ima svuda a ne samo ovde. To je iz veoma prostog razloga: sa pojavom interneta svačiji glas daleko se čuje, a nije svako ko je glasan ujedno i pametan.

marino

Quote from: Yagodinac on December 22, 2016, 11:02:26 pm
@Marino, svakako nisam mislio na tebe i sve ostale popularizatore...

Kritika ide pre svega u pravcu nekoga ko sedi po ceo dan u redakciji, visi na fejsu i razmišlja kako da nešto napiše i zaradi honorar i to po svaku cenu...

Možda ću sad da zvučim kao jugonostalgicar...


1) znam/o to Yagodinac, ne brini :)
2) da, bas je tocno takav modus vivendi, ne uvijek ali to im je glavna misao dana..sta da se natipka
3) neces, u jugoslaviji se vodilo racuna o znanosti i tehnici...mozemo pricat kako hocemo o jugi ali tada je svaka iole ozbiljnija firma imala svoj istrazivacki "biro" i nekog se vraga radilo...danas na balkanu imamo ostatke koji rade ali su politicarima zadnja rupa na svirali

Kod nas je cuvar drzavnog pecata davno izjavio; ma jebes znanost kila mozga kosta dvije dojc marke...i umjesto da ulazemo u znanost i tehniku i razmisljamo sta ce se raditi 2041. I nasi  i vasi i njihovi jedino znaju laprdati o 1941. ili o 1991.

Zalosno je da MI (mi ovdje sa zorkiceva foruma AM i danijelove Zvjezdarnice) zapravo predstavljamo gro dobrih stvari na podrucju naseg interesovanja...nadam se da nitko ovu misao nece shvatiti pogresno

Pazi, na hvaru prinjerice postoje dva velika solarna teleskopa, 0.6m i 1.0m no o njima ni astronomi neznaju bezmalo nista! U zagrebackoj zvjezdarnici ima novi veliki refraktor - nisam vidio ni jednu snimku nacinjenu njime, u visnjanu se vec desetak godina svake godine otvara "nova" zvjezdarnica sa 1.0m teleskopom a bez da se ista pametno napravilo..itditd

Zato, kad vidim sta mi koji se s foruma znamo radimo/radite uvijek ostanem zapanjen kvalitetom i idejama posla

Uvijek pokusavam podstaknuti ljude da o svojim rezultatima pisu, publiciraju, nek se vidi sta se radi, sta se moze i koliko se moze..treba pokazati i ustrajati da ima ljudi, ima kvalitete i ima rezultata...jer nitko drugi osim nas to nece napraviti

I da, nerijetko cemo u takvim poslovima naici i na osudu i omalovazavanje onih kojima "mreskamo vodu u bari" takvim objavama, al to ide takvima na sramotu bas kao sto ovakve svinjarije od clanaka idu na sramotu medijima ali zapravo i cijeloj sredini u kojoj zivimo

Svatko moze pogrijesiti i pogrijesi/m, no to je i ljudski i razumljivo, samo velika je klisura izmedju pogreske i idiotizma

Cast svima koji rade i stvaraju i postovanje, ova negativa u gore navedenim rijecima naravno da se na takve ne odnosi
Vidulini Observatory

Danijel

Svojevremeno sam počeo skupljati takve budalaštine i objavljivati ih u rubrici Crna rupa, no ubrzo sam shvatio da bih cijelo vrijeme mogao raditi samo to jer je tog smeća svakim danom počelo bivati sve više i više pa sam odustao. Danas se više ni ne osvrćem na to. :P
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Quote from: Danijel on December 23, 2016, 05:37:26 pm
Svojevremeno sam počeo skupljati takve budalaštine i objavljivati ih u rubrici Crna rupa, no ubrzo sam shvatio da bih cijelo vrijeme mogao raditi samo to jer je tog smeća svakim danom počelo bivati sve više i više pa sam odustao. Danas se više ni ne osvrćem na to. :P


Au, kolika kolekcija...  :o

U pravu si, bespredmetno je.


vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

bokacm

Skoro sam pisao nekom portalu u RS, koji je kao malo normalniji da ukloni identican clanak ili bar navede da je lazan, na istu temu. Svijetom je zavladao totalni senzacionalizam. Jedino se to i prodaje.

Night Walker

SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Kizza

Ovu vest sam licno video u vestima RTS a!Joj,ovako nesto nisam jos cuo  :'(
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

VaskoGM

Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija