• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Asteroid Juno

Started by sarajevo, July 07, 2017, 05:38:20 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sarajevo

Sa kolegom sam neki dan snimao putanju jednog asteroida, pa ako nekog zanima postupak...

https://alancatovic.wordpress.com/2017/07/06/snimanje-asteroida/

mitja

Svaka cast... negde u periodu oko 2000 godine grupa astroamatera sa Narodne opservatorije je pokusala da snimi asteroid Vestu uz pomoc rusko skolkog teleskopa. Cini mi se da smo na jednom od x snimaka imali Vestu na snimku...
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

sarajevo

Kakve narodne opservatorije?
Mi smo ovdje odredili i orbitalne parametre.

mitja

Narodna ospervatorija Rudjer Boskovic Beograd. :)

Svakako svaka cast :) Nas rad tada je bio u jako skromnim uslovima. Koriscen je film od 400 ASA cini mi se i neki Zenit fotoaparat. Pracenje je bilo rucno. Kroz trazioc teleskopa pokusavali smo da odrzimo jednu zvezdu blizu ruba trazioca. Snimanje je trajalo ako me secanje sluzi oko 10 min i uglavnom smo radili ceo proces u paru. Jedan meri vreme i okida snimak. Drugi gleda kroz trazioc i prati zvezdu. Danas je sve to jako jednostavnije i rezultati kao vasi su zaista odlicno delo amaterske astronomije. Tada nismo znali da li ima Veste na snimku 7 dana. I onda od xxy snimaka nadjemo je samo na jednom :D
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.