• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Moj dnevnik posmatranja :)

Started by lucky, August 10, 2017, 01:23:44 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

Quote from: lucky on August 17, 2017, 03:37:44 pm
Hvala Dejravian :)

15.08.2017

Malo kasnim ali nisam imao vremena da se javim. Otkako sam napravio uspešnu zaštitu od crnog hamera to veče naravno nisam mogao a da ne pogledam u nebu. Od moje kuće konačno sam imao mogućnost da pogledam i Saturna. Namestio teleskop podesio red dot tražilac. Prvo sam koristio 25 mm okular uz 2x Barlow. Nije prošlo ni jedan minut a već sam pronašao Saturna ja presrećan :) Odma sam promenio okular i stavio 10mm uz 2x Barlow. Prelepo je bilo, pravo uživanje. Video sam 4 satelita Saturna pretpostavljam da je najsvetljiji bio Titan ali nisam siguran.
- E krivo mi je bilo što nisam mogao da primetim Saturnovi prsteni ali ipak uživao sam skoro 1h vremena. Posle oko 00h ako tačno pamtim izašao i mesec. Odličnu poziciju sam imao pa još bolje sam video njegove kratere konačno njegovo osvetljenje nije bilo 80-90%
- Imam jedno pitanje oko okulara i barlow. Šta mi vi predlažete kao što već ste mi pomogli oko 200x max povečanje bi bilo dovoljno za moj teleskop. Pa dali da kupim neki okular 6.5mm uz barlow od 2x imao bi 200x pa verujem da tada video bi Saturnovi prsteni ili da naručim barlow x3 pa uz okular od 10mm bi imao skoro isto 200x . VEDRO !!!


Kada konačno ugledaš Saturn, doživećeš nesvakidašnji prizor, vanserijski vanzemaljski kako hoćeš upravo zbog prstenova u kombinaciji sa planetnim diskom. To je nešto što ne ostavlja nikoga ravnodušnim i vraćaćeš se još puno puta da pogledaš :)

Što se tiče satelita, Titan je u redu, ugledaćeš ga jer je najsvetliji dok ti za ostale ipak treba veća apertura...
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

lucky

22.08.2017

Danas vedro nebo u Skoplju. Uključio sam Stellarium i video da imam mogućnost danas da pogledam i Jupiter i konačno Saturn. Ponovo sam pogledao Jupiter i četiri satelita. Nakon Jupitera napokon imao sam poziciju da pogledam Saturn. Jednostavno prelepo nešto uživao sam i na x65 i na x130. Baš kao što si rekao vanserijski vanzemaljski. Prelep osećaj i pravo uživanje :) VEDRO!
130/650 Dobson Skywatcher FLEX

Maki

Quote from: Laci on August 22, 2017, 09:58:21 pm
Quote from: lucky on August 17, 2017, 03:37:44 pm
Hvala Dejravian :)

15.08.2017

Malo kasnim ali nisam imao vremena da se javim. Otkako sam napravio uspešnu zaštitu od crnog hamera to veče naravno nisam mogao a da ne pogledam u nebu. Od moje kuće konačno sam imao mogućnost da pogledam i Saturna. Namestio teleskop podesio red dot tražilac. Prvo sam koristio 25 mm okular uz 2x Barlow. Nije prošlo ni jedan minut a već sam pronašao Saturna ja presrećan :) Odma sam promenio okular i stavio 10mm uz 2x Barlow. Prelepo je bilo, pravo uživanje. Video sam 4 satelita Saturna pretpostavljam da je najsvetljiji bio Titan ali nisam siguran.
- E krivo mi je bilo što nisam mogao da primetim Saturnovi prsteni ali ipak uživao sam skoro 1h vremena. Posle oko 00h ako tačno pamtim izašao i mesec. Odličnu poziciju sam imao pa još bolje sam video njegove kratere konačno njegovo osvetljenje nije bilo 80-90%
- Imam jedno pitanje oko okulara i barlow. Šta mi vi predlažete kao što već ste mi pomogli oko 200x max povečanje bi bilo dovoljno za moj teleskop. Pa dali da kupim neki okular 6.5mm uz barlow od 2x imao bi 200x pa verujem da tada video bi Saturnovi prsteni ili da naručim barlow x3 pa uz okular od 10mm bi imao skoro isto 200x . VEDRO !!!


Kada konačno ugledaš Saturn, doživećeš nesvakidašnji prizor, vanserijski vanzemaljski kako hoćeš upravo zbog prstenova u kombinaciji sa planetnim diskom. To je nešto što ne ostavlja nikoga ravnodušnim i vraćaćeš se još puno puta da pogledaš :)

Što se tiče satelita, Titan je u redu, ugledaćeš ga jer je najsvetliji dok ti za ostale ipak treba veća apertura...


Meni je najlepše kada sa 200mm počnem da gledam u sumrak, kada je seeing najbolji...i onda, kako pada mrak tako se Saturnovi sateliti 'pale' jedan za drugim, oni manje svetli...
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

lucky

23.08.2017

Večeras ponovo sam gledao Saturn i naravno ponovo uživanje. Kasnije oko 23h pronašao sam M45 Plejade prelepa skupina i doživljaj :) E sad imam jedno pitanje zato što živim u gradu koji deep sky objekte bi mogao da pogledam. Imam dobru poziciju za M31 i M33. Dali bi mogao njih pogledati i dali je ih je lako naći :) VEDRO!
130/650 Dobson Skywatcher FLEX

zligor

Mislim da je M31 najlakse naci od svih objekata. Vidi se cak i golim okom kao malecki oblacic ako se posmatra sa tamnog mesta. Iz grada je najbolje prvo potraziti dvogledom, mada je tvoj teleskop prilicno lagan i okretan. Podesi uvecanje da ne bude vece od 30x i ugledaces je lako negde na severoistoku. Probaj naci i M13, to je jato nekako uvek blizu zenita :)
TS 10x60LE

Maki

M31 se iz grada jako slabo vidi, M33 izuzetno teško podnosi svetlosno zagađenje. Oba objekta su izvanredna ako se ode daleko od svetala...
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

lucky

Hvala vam puno :) Pokušavao sinoć ali nikako da pronađem M31 i M33 jasno mi je da je to zbog svetala. Pa koji bi mogao iz M kataloga da vidim iz moje kuće u gradsku sredinu? E da i hteo sam da pitam dali mogu da vidim pretpostavljadam da mogu sazvežde Orion :) mada mislim da negde sam pročitao da najbolje je da se pogleda u zimu.
130/650 Dobson Skywatcher FLEX

Yagodinac

Osim Orionove magline i jezgra M31 možeš da pokušaš Plejade, Prezepe i M13 u Herkulesu i ja mislim da bi to bilo sve. Osnovni problem nije toliko videti te objekte iz grada, nazire se to, već je problem naći orijentire. Ako iz grada ne vidiš nekoliko najsjajnijih zvezda u Herkulesu (a 100% sam siguran da se one iz Skoplja ne vide) onda je iluzorno očekivati da nađeš M13. Svemir je užasno prostran za nasumično špartanje i nabadanje teleskopom, to možeš da radiš dvogledom jer ima neuporedivo šire vidno polje od teleskopa. A ako bi imao neku goto montažu instaliranu onda verujem da bi detektovao pola M objekata iz grada, ali kao što sam već napomenuo - nije problem uočavanje već nalaženje kad nemaš orijentire.

Naravno, ovo što ti svi savetujemo da ideš van grada, to nije bezveze - to je jedno 10x veća razlika u onome što ćeš videti. I kad kreneš, obavezno se opremi laptopom sa mapama ili spremi screenshotove na telefonu jer kad vidiš milion zvezdica - čovek se pomalo i pogubi. Bar sam se ja tako pogubio kad sam bio prvi put na Letenci, obzirom da se to nebo poprilično razlikovalo od mog u okolini Jagodine.

Maki

Evo ti mape svetlosnog zagađenja Makedonije
https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=8&lat=5131698&lon=2380680&layers=B0FFFTFFFF

Ako odeš van svetlih područja, videćeš više sa tim tvojim teleskopom nego sa nekim velikim iz grada. Nemoj da te mrzi.
Realno, iz grada možeš lepo da posmatraš Mesec, planete i dvojne zvezde (pogledaj Albireo, beta Labuda, divna dvojna zvezda). Za sve ostalo...idi van grada, po mogućstvu što dalje.  ;)
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

lucky

August 25, 2017, 03:02:10 pm #39 Last Edit: August 25, 2017, 03:15:55 pm by lucky
Da i meni je jasno svakako da je 10x bolje kad bi otišao izvan grada. Nisam mogao eto baš ovih dana neki kvar se desio pa auto nije bio sposoban za vožnju šta ču Corsa 1993 :D Ali srediće se i to i idem svakako negde izvan grada.

Baš tako najveći problem je naći orijentire. Uspeo sam da pronađem Plejade prelepe su i pravo uživanje. Nikako nisam mogao da pronađem M31. Ovih dana dok auto ne bude ok pokušaću da pronađem Orionove magline , Presepe i M13 u Herkulusu, beta Labuda, Albireo pa videćemo.

E da i da ne zaboravim pre nedelju dana možda i više sam posetio Kokino - Megalitska opservatorija u Makedoniji sigurno već znate o čemu pričam. Nažalost bio je dan kad sam bio ali planiram da pogledam u nebu baš iz tog mesta ovaj period :)

Hvala puno sve više i više se snalazim na nebu i da odičan link o zagađenja :) VEDRO!
130/650 Dobson Skywatcher FLEX