• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

BILO SVEMIRA serijal na TV Istra_popularizacija znanosti i tehnlogija

Started by marino, October 08, 2017, 09:51:12 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marino

Nakon par mjeseci razmisljanja u dogovoru TV Istra - Astronomska udruga Vidulini odlucili smo krajem ljeta da se upustimo u avanturu autorskog serijala nazvanog "BILO SVEMIRA". Serijal je svrstan u obrazovne emisije a namjenjen je popularizaciji znanosti i tehnologija u najsirem smislu. Prva (interno "nulta") emisija emitirana je 26.09.2017. Svakog tjedna prikazuje se nova emisija, premijerno utorkom u 21:15 a reprizno srijedom u 17:15. Pojedina emisija traje 40 minuta. Zasad je dogovor o snimanju/emitiranju BILO SVEMIRA do kraja sestog mjeseca 2018.

Sve emisije dostupne su nakon premijere na TV Istra on vimeo.
Sa drugom emisijim emitiranom 03.10.2017. tu se nalazi i novi studio serijala, a uskoro (prema planovima TV Istra) biti ce jos lijepih iznenadjenja.

Urednik sam i voditelj emisije-serijala i dobrano sam razmisljao prihvatiti se toga ili ne. Veliki je to posao i trazi poprilicno vremena, i to kako onog kojeg vidite na "malim ekranima" tako i posla-vremena koji nije vidljiv a itekako je vazan i treba ga odraditi u pozadini. A taj je puuno zahtjevniji i tezi.

Svi se jos uigravamo i poceci nisu bas reprezentativni. Kada samokriticki pogledam prvu emisiju ocjenio bih ju sa dvojkom i to samo iz razloga jer je snimljena i emitirana (dijete napisalo zadacu, potrudilo se i ajd nek mu dvojka :) ). Druga emisija dobila je planirani "oblik" te bi mogla proci kao trojka u imeniku.

Ima jos puno posla, osobno se kao urednik i voditelj moram uigrat i uzivit u ulogu. To ce traziti vrijeme i "pokusaje-promasaje". Kritike i sugestije sa vase strane bile bi jako pozeljne i dobrodosle kako bi serijal u konacnici bio kvalitetniji.

I ovdje se susrecemo sa klasicnom problematikom; novaca nema a ideja i zelja do neba. Sad nema "natrag" vec samo jurnjava u nove emisije.

BILO SVEMIRA baviti ce se sirokim repertoarom tema. Astronomiju-astronautiku povezati ce se sa stvarima koje naizgled nemaju veze s "nebesima". Intencija serijala je javnosti ("obicnom malom covjeku") pokazati kako znanost i tehnologije, znanstvenici i inzenjeri, nisu "tamo negdje u bijelim mantilima vec da su tu oko nas", da svakog dana uzivamo i koristimo rezultate njihova rada, da ti "bijeli mantili" zive, rade, piju kavu sa nama. Znanost i tehnologije kao dio naseg zivota.

PS. Zamoliti cu clanove foruma za dozvolu koristenja materijala koje objavljujete ovdje a koje povremeno budem koristio u serijalu. Uvijek uz naznaku autora, jasno. Ukoliko netko ne zeli da primjerice koristim njegove slike ili slicno, molim da me upozorite na to. Mogao bih i ovisno o prilici i konkretnoj npr. fotografiji svaki puta ponaosob traziti dozvolu pojedinog clana foruma. To bi bilo najkorektnije i najbolje, ali istovremeno je to skopcano sa velikim organizacijskim problemima. Npr pitam XYZ za dozvolu a covjek par dana ne gleda forum, ili preskoci poruku ili nesto trece. Dovoljno je da imam dvije ili tri takve "upitne dozvole" i cijela emisija je na "staklenim nogama" u montazi sto je poprilicno nezgodno i stresno svima koji rade na BILO SVEMIRA.
Vidulini Observatory

vlaiv

Sve pohvale za upustanje u avanturu.

Ne znam da li je u skladu sa pravilima foruma, al ne bi bilo lose postaviti linkove na video na Vimeu?

Sto se mene tice, naravno ukoliko moje slike kvalitetom zasluze da se koriste u emisiji - dajem eksplicitnu dozvolu za koriscenje sveg materijala objavljenog na forumu.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

marino

hvala vlaiv!

linkove smo objavili u clancima na AM ali svakako ce ih se postavljati o ovdje na forumu (mozda u zasebnoj temi koja se osvjezava samo novim linkovima pa da bude sve na jednom mjestu) uglavnom evo linkova na prvu (prototip) i drugu (prvu "pravu" emisiju)

https://vimeo.com/235384677

https://vimeo.com/236464883

Vidulini Observatory

marino

Vidulini Observatory

Yagodinac

Četrdeset minuta priče o astronomiji... Svaka čast  ;D

Quote from: marino on October 08, 2017, 09:51:12 am

PS. Zamoliti cu clanove foruma za dozvolu koristenja materijala koje objavljujete ovdje a koje povremeno budem koristio u serijalu. Uvijek uz naznaku autora, jasno.



To se podrazumeva, u moje ime koristite sve što pronađete na netu, a ako imam nešto interesantno što niste našli - pošaljem.
Puno sreće nadalje  ;)

marino

Hvala na dopustenjima..inace u utorak ide vec snimljena cetvrta epizoda a peta se snima u ponedjeljak...tih prvih pet epizoda nekako racunamo da bi bile svojevrsni piloti, da se stekne iskustvo, opustanje pred kamerama i slicno...nakon toga nadam se kako ce pomalo doci do zamisljenog izgleda i kvalitete emisije...
Moram rec kako je ovo zahtjevnije nego "na papiru"...
Napisite kritike, predlozite koju temu, ideju....sve sto je lose a sam/sami ne uocimo bez vas nemozemo ni ispraviti..
Primjerice, nama sa foruma je normalno rec "u apollo 17 napokon je na mjesec dosao pravi geolog a ne priuceni oficir sa tecajem geologije"" medjutim u fidbeku dosadasnjih emisija od "obicnog covjeka" dobio sam kritiku u smislu..."a  sta nisu samo jednom bili na mjesecu"  ...e sad bi li radi javnosti ljestvicu iznesenih informacija trebalo pojednostaviti...
Ima toga jos...pa svaka kritika, smjernica bude itekako dobrodosla
Vidulini Observatory

VaskoGM

Svaka nova epizoda je bolja od prethodne! Svaka cast i samo guraj!
Ovakav TV program je vise nego potreban.

Ako bi jedan (manji) segment emisije mogao da bude posvecen bas nasem hobiju bilo bi baaaas super!
Aj zbog nas koji smo u tome ali i zbog ljudi generalno koji bas i nisu svesni amaterske astronomije a ovo je sjajna prilika i to im pribliziti.
Eto sugestije  :)

I naravno, sve od mog materijala je na raspolaganju ako vam je od koristi.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

marino

Vidulini Observatory

marino

kako me zorkic opako kritizirao da ne objavljijemo nove epizode evo i demantija :)
epizide BILO SVEMIRA idu svakog utorka, dogurali smo do 24 epizode...jesam li kao urednik i voditelj stogod naucio..hmm..malo toga kako napraviti ono sto bi se zeljelo a puno toga kako nesto ne bi trebalo napraviti...ali..kako god bilo guramo dalje...ima boljih ima jos boljih a ima i malo losijih epizoda (da se razumjemo, sve kritike idu na moj racun kao urednika)..uglavnom..na linku TV Istra
http://www.tvistra.hr/kategorija/emisije/bilo-svemira/

nalaze se dosad emitirane epizoide postavljene na vimeo...iz nekog razloga moji u montazi nisu JOS uploadali emisije poslje o6. februara ali bude to danas-sutra-prekosutra :)

i da zakljucim, u zadnjoj emitiranoj epizodi od proslog tjedna,pojavljuje se i vaskova andromeda a i zgodna kolegica u temi emisije "sex u svemiru"...pa si vi sad razmisljajte hocete li gledati BILO SVEMIRA ili necete :) :)

Vidulini Observatory

marino

bilo svemira serijal je tvi i auv o svemiru...zapocet prosle godine u rujnu, svake sedmice izlazila je nova epizoda...sa epizodom od utorka 05. lipnja zavrsila je prva sezona BS..druga sezona vjerojatno starta na jesen, po zavrsetku ljetne sheme programa tvi
ovdje se nalaze sve epizode;
http://www.tvistra.hr/kategorija/emisije/bilo-svemira/

bilo je boljih i losijih epizoda..za kraj prve sezone napravljena je posebna emisija, drugacija od svih prethodnih..

http://www.tvistra.hr/bilo-svemira-filozofija-svemira-05-06-2018/

odvojite pola sata i pogledajte ovu emisiju, cini mi se da bi ovako nesto u nastavku serijala bilo "ono pravo"...vase impresije bile bi od velike pomoci u kojem se smjeru razvijati
Vidulini Observatory

VaskoGM

Tako je bre! To je to! Iz duse, iskreno i ljudski o svemiru, nama u njemu i nama kao delu njega.
Fantasticna epizoda, mada nisam svaku pogledao ali nemam sumnje da je najbolja u celom serijalu.

Ovakav Karl Segan-ovski pristup je pravi pogodak za sledeci serijal! Vidi se koliko ti vise lezi i prija ovakav pristup u odnosu na prethodne po scenariju isplanirane epizoda sto su.

Sve najbolje u daljem radu!
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

marino

Vidulini Observatory

Kizza

Odlična emisija, edukacija ko smo i šta u Svemiru  :) U ovom "ludom" vremenu, ne mogu da verujem da iko može da pomisli da je planeta Zemlja ravna ploča, neophodno je da mladi nešto stvarno nauče ili da se zapitaju.
Samo nastavi ima toliko tema, kako "radi Sunce, šta je gravitacija, vakum, tamna materija i energija i ko zna šta još?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Danijel

Potaknut tom temom, o čemu je Marino govorio u zadnjoj epizodi, napisao sam članak o tome koliko su planeti daleko. Primijenio sam jednu drugačiju usporedbu od onih "svemirskih" brzina koje inače koristimo, kako bi ljudi imali bolju predodžbu koliko su velike udaljenosti u Sunčevom sistemu. Pa evo kako to izgleda. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Luger

Odgledao sam podosta epizoda, nikakvih zamjerki na izbor tema nemam, zanimljivo je, dosta priloga, puno gostiju razlicitih profila, lijepo je osmisljena koncepcija emisija itd... Imam i jedan predlog. Fali mi malo price o amaterskom radu, opremi i prakticnom koriscenju te opreme. Praksa je nezamenjiva i najljepsi dio amaterske astronomije po mom misljenju. Takodje, sta je novo, kako se krece tehnologija proizvodnje optickih instrumenata. Znam da je vremena malo da se sve strpa u jednu epizodu, mozda jedna posebna da se napravi?
A, sto se autora i voditelja tice, s obzirom na zavidan broj snimljenih epizoda, sve cestitke i samo naprijed.

@Danijele, ovo je sjajno. U dahu se cita.