• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Spektar Vege sa balkona

Started by sarajevo, November 23, 2017, 11:48:02 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sarajevo

U mom novom tekstu pročitajte kako sam sa balkona svoje komšinice snimio spektar Vege i na osnovu njega odredio tip, sastav i temperaturu te zvijezde.
Osim toga, pročitajte i da li je moguće da se razvije život na planetama oko Vege, po čemu su zanimljive zvijezde tipa A, koja zvijezda će nam biti sjevernjača 13700. godine i da li Vegu očekuje sudbina bijelog patuljka.

https://alancatovic.wordpress.com/2017/11/22/spektri-zvijezda/

spadej

Bravo!! Sa uzvinjem sa procitao tvoj tekst, iako sam na poslu. Nisam mogao da odolim.
Inace, pre par meseci sam, gledajuci neke emisije o spektroskopiji, i sam dobio inspiraciju za ovako nesto. Ali nisam imao pojma cime bi to uradio.
Cak sam izguglao i kako napraviti spektroskop ali je to sigurno daleko od bilo kakvog ozbiljnog alata za ovakve poduhvate. 

sarajevo

Načeli smo astrofotografiju, spektroskopiju, fotometriju i astrometriju... idemo dalje. Sada znam da je astrofotografija daleko najteža "disciplina" od svih.

Luger

Procitao sam clanak, 50% nisam ni razumio, ali je jasno da je dosta tu rada i truda ulozeno, svaka cast!

marino

Mislim da sam ti vec rekao, ali evo jos jednom...odlican posao radis sarajevo...moj naklon...
Vidulini Observatory

sarajevo

Mora neko i iz BiH nešto raditi, odosmo u k... Astronomija se nigdje ne izučava, propadosmo ko kauč.

mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

dejravian

 ??? Srećna Nova...ovako sanjiv pročitao sam članak , pola toga nisam ni razumio,  svaka cast , Sarajevo ! Moram ovo podeliti , jer mi se sviđa ova tema o spektroskopiji , o kojoj vrlo malo znam ,  :) ali jasno je da je mnogo truda uloženo... Sve pohvale!
NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55

marino

Quote from: sarajevo on December 13, 2017, 04:26:21 pm
... Astronomija se nigdje ne izučava, propadosmo ko kauč.


ee jesam linesto propustio ili se do dijela tvojih tekstova vise ne moze na netu?
Vidulini Observatory

sarajevo

Necu vise nista da objavljujem dzaba, iz principa. Ovdje neki ljudi uzimaju pare od ljudi na bojenje loptica, igrajuci se astronomije. Ja objavio stotinjak tekstova i nikome nista. Sad ce mi izaci druga knjiga. Ko želi da čita moje tekstove, nek uzme knjigu.

marino

Okk, postujem stav.
I ja sam objavio nekoliko tisuca clanaka for free  i isto tako se prije par godina nasao pred dilemom pisati i objavljivati za nula dinara ili naplacivati svaki clanak (naravno, za zvjezdarnicu, astronomski magazin i nase AUV siteove takve dileme nikada nije bilo, jer to radim zato sto zelim)
Radili smo godinama M111 (sad je ponovo pokrenut, izlazi broj u martu a naredni u aprilu), svi brojevi su free...
Kad sam sve podijelio i pomnozio shvatio sam da ako naplacujem budem dobio malo ili nista, u svakom slucaju premalo a steta ce biti daleko veca..
Jasno je da kad bi zivjeli u normalnon drustvu da bi se i nas rad korektno valorizirao...jasno je i da razni mediji placaju sranja od tekstova pa zasto da ne placaju i nase, tvoje, moje, zorkiceve...
Knjigu ce kupiti tko zeli, neovisno je li tekst procitao ili ne, knjiga se kupuje zbog knjige kao takve..
U svakom slucaju, najbolje znas za sebe...samo ti ukazujem na drugu stranu medalje...jer na dva prodana teksta doci ce ti deset neprocitanih tekstova od mladih ili starih koji zele upijati znanje i iskustvo...
Mozda ti je rijesenje da npr za forumase imas "tajni link" a za javnost ovako kako si postavio stvari...nadam se da se neces ljutiti ali stvar mozes gledati i ovako...napisao si tekst, trazio na forumu da se pogleda, korektira, recenzira, pregleda i kad si for free to dobio ti isti nemogu procitati gotov tekst...
Ovo nije napisano u losoj namjeri!

BTW, danas smo snimili novi BILO SVEMIRA i pricali o magli sa tvojim videom, uz naslov i ime autora naravno..
Vidulini Observatory

Night Walker

@Sarajevo
Druga knjiga? Obavezno javi kad izađe. U prošloj sam baš uživao.
Izgleda mi potpuno nadrealno kad pročitam ili čujem da neko kod nas zarađuje od astronomije. :)



 
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

sarajevo

Quote from: Night Walker on March 06, 2018, 08:15:42 am
@Sarajevo
Druga knjiga? Obavezno javi kad izađe. U prošloj sam baš uživao.
Izgleda mi potpuno nadrealno kad pročitam ili čujem da neko kod nas zarađuje od astronomije. :)

Javiću. Ne zarađujem od astronomije. Naprotiv, nisam ništa zaradio od knjige, većinu sam poklonio prijateljima :)






Yagodinac

Quote from: sarajevo on March 05, 2018, 09:33:37 pm
Necu vise nista da objavljujem dzaba, iz principa. Ovdje neki ljudi uzimaju pare od ljudi na bojenje loptica, igrajuci se astronomije. Ja objavio stotinjak tekstova i nikome nista. Sad ce mi izaci druga knjiga. Ko želi da čita moje tekstove, nek uzme knjigu.


Šteta, ali dobro. Svako ima pravo na svoje viđenje i vrednovanje sopstvenog rada - ali sam siguran da niko nije omalovažavao tvoj rad time što nije platio. Jednostavno, internet je tolika revolucija čijeg značaja mi još uvek nismo svesni, plivamo u okeanu i ne vidimo koliki je okean. Samim tim se značaj štampanih knjiga sasvim izokrenuo i danas svi žele sve da pročitaju i da to bude potpuno džabe: tekstovi, sajtovi, recenzije i blogovi, časopisi, knjige u PDF-u... ali sve (ili skoro sve) je regularno džabe. Ako nešto i kupiš onda je to samo dizajnirano da bude premium, po sadržaju je slično, ali suština je ista - svi hoće sve za džabe.

Generalno mi nismo krivi što je to tako, ali i mi štošta koristimo za džabe. Zato sam svestan da bilo ko da napiše knjigu i krene u plasman (na stranu što će za tiraž unapred da pukne pare dovoljne za dobsona od skoro pola metra) imaće katastrofalne probleme oko prodaje. Ili to, ili da knjige poklanja, ili ih prodaje za 100 dinara. Ovde narod neće da kupuje Hokinga, a kamoli eventualno mene da nešto napišem, Draška, tebe ili bilo kog za kog nisu čuli. I onda napisati knjigu zaista deluje nadrealno, a da ne polemišem o tome što je gubljenje para u suštini, i ovde, a siguran sam i u BiH.

Ako ipak hoćeš da napišeš knjigu onda da ti predložim da to u startu uradiš na engleskom. Obezbediš dobrog prevodioca, nađeš (platiš) ozbiljnog recenzenta i kreneš. Imaj u vidu da to nije ni lako ni jeftino, ali ako pogledaš koliko se prodaju "for dummies" serije i koliko tamo domaćica ima koje bi da pročitaju ponešto o astronomiji - možda i upali. Tržište preko je veliko, tržište Balkana je gubljenje vremena.

Night Walker

Quote from: sarajevo on March 06, 2018, 03:32:09 pm
Quote from: Night Walker on March 06, 2018, 08:15:42 am
@Sarajevo
Druga knjiga? Obavezno javi kad izađe. U prošloj sam baš uživao.
Izgleda mi potpuno nadrealno kad pročitam ili čujem da neko kod nas zarađuje od astronomije. :)

Javiću. Ne zarađujem od astronomije. Naprotiv, nisam ništa zaradio od knjige, većinu sam poklonio prijateljima :)



Sasvim je normalno da čovjek za svoj trud bude nagrađen na ovaj ili onaj način. Nema tu ništa loše. Ne prodaješ maglu (Sarajevsku  :D).
Mislio sam prije svega na mogućnost zarade na našem "ogromnom" i astronomije žednom tržištu. I kako to uspijevaju ti što se igraju astronomije?
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50