• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

FlyBy anomalija

Started by zligor, December 17, 2017, 02:02:45 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zligor

https://en.wikipedia.org/wiki/Flyby_anomaly
Cini mi se da sam negde na forumu vec citao o ovim anomalijama ali nisam uspeo da nadjem gde.
Letelice prilikom gravitacionih asistencija planeta ponekad "dobiju" jos koji dodatni milimetar/sekundi dodatnog ubrzanja. Fantomskog ubrzanja da tako kazem. Niko jos nije uspeo da objasni ovaj fenomen, mada ja sam se tu neceg dosetio ;D Sigurno gresim al ajde da pitam, mozda se neko i slozi.
Da objasnjenje nije zapravo jednostavno: Gravitacija planete daje ciljano ubrzanje prilikom prolaska letelice, plus uticaj gravitacije galaktickog jezgra oko koga i ceo suncev sistem kruzi. Tu masu izgleda niko nije uzeo u obzir. Mozda se jednostavno sa iste strane nadju i planeta i jezgro Mlecnog puta u daljini i eto dodatnih par mm/s. U slucajevima kada je bilo izmereno da nema fantomskih ubrzanja, tada je jednostavno planeta koja daje "pracku" bila na drugoj poziciji unutar suncevog sistema, odnosno nije bila u ravni sunce - jezgro galaksije.
Osecam da sam se nalupetao kao niko do sad. Al dobro bar ce se neko nasmejati :)
Eto cisto sam mislio da ne treba zanemariti uticaj gravitacije ostatka galaksije. Ipak gravitacija sve to drzi na okupu bez obzira na ogromna rastojanja.
TS 10x60LE