• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesec Problem sekundar ogledalo pravi senku Newtonian 114/500mm 25mm x2 barlow

Started by dedskin114500, April 30, 2018, 04:54:50 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dedskin114500

Pozdrav , pomagajte ljudi astroprotografi :) Evo linka slika i video govore milion reci https://drive.google.com/open?id=17rAyOfoT-JMWex_F8RLT03HIdPyFsTb5
Znam da je za snimanje Okulara najbolje nesto kao ljudsko oko, tipa Web Kamera, Telefon camera itd , ali , hakovo sam Canon IS  130SX , sad imam sve opcije , ekspozicija kolko ti dusa zeli , RAW format , kontrola svega , i radije bi to koristio , mada malo je vece od ljudskog oka i verovatno tu lezi problem , na slikama ga nekako i izbegnem, jer se NE POJAVLJUJE SENKA sekundara , ako prilagodim Aparaturu to jest otvor Shutter-a /Aperture  , oznaceno brojkom od 4,5 do 8 ja mislim ,  fazon je sto video radi automatski   pa videcete , mada mozda mogu da hakujem , na slikama ako hocu da podesim jacinu ulaznog svetla tj otvor CANON-a ne mogu , mora biti  ispod 5 , to me ogranicava, i u videu gde ne moze , a i u slikanju gde ne mogu da dam vise svetla kako bi radio kracu ekspoziciju i time smanjio problem sto mi se ruka trese , dakle ne mogu da  napravim brze da slika CANON , ako brzo slika ,  verujem da se otvori vise ,  onjektiv mu bude prevelik i eto senke od sekundara , bar ja to tako vidim sad. Vi cete reci .
DA mi je neko rekao focus , ok nije problem , fokus aparata neodgovarajuci , mada ima makro mod 1Cm  , trebalo bi da moze da uslika nesto sto je 1Cm udaljeno , a okular od 25mm, radi i do 2,5Cm.  Totalno sam zbunjen, imam sliku i video da vidite o chemu se radi , pre danasnje kalibracije teleskopa nisam imao ovaj problem, al sad je senka sekundarnog ogledala direkt na sred okulara , nikakav laserski koluminator nisam koristio, niti bilo koji drugi, napravio sam rupu u cepu , sitnu , i kroz nju poravnao sekundar  da bude krug , pa zatim da je na sredini, pa zatim da je tacka na primarnom , direkt na sredini sekundara , i eto ga , vidi se na slici , moram ukoso da slikam da bi izbegao senku kolko dobro radim ovu kalibraciju :) Valjda je to cenim da nije losa toliko kalibracija ali svaki input pomaze

Luger

Zdravo dedskin114500 i dobrodosao na forum.
Bas si zaglavio sa tim sokocalom, vidim da si pisao u 5h. :)
Da bi fotografisao, moras da kupis ovo:
https://www.astroshop.eu/camera-mounts/baader-microstage-ii/p,12182
ili da napravis ovo:
http://www.astronomyhints.com/digital_mount.html
Ovo drugo nista ne razumijem.

mitja

OOO da dedskin Luger je upravu totalno. Neophodno je da prvo osposobis fotoaparat da se nakaci na teleskop. Inace za prvi put je odlican snimak. I mirna ti je ruka. :)

Tvoja slika Meseca iz obradjenog snimka koji si postavio. Obrada je osnovna.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

dedskin114500

E hvala vam ljudi , da znam da mora da bude  Canon prikacen na teleskop da se ne trese, odma bolja rezolucija sve lepse , ali tako postavljen na sredinu ne bi mogao da snimam mesec , slika bi imala debelu crnu mrlju na sredini bas gde ne treba , a i fotografija , da pogodio si Luger , iskusno , kad gledam vreme mi protekne samo tako , odjednom vidim zora . I onda mozete zamisliti sta mi ovo radi . Telefon stavim , savrsena slika , uzmem Canon moram da ga podesim da nema senke , sto je bolje postavljen Canon to je senka veca i centriranija , al svakako cu tako da postavim, vec sam ja to video, nego , nemam dobra sociva , reko prvo par dobrih okulara il sta mi vi preporucite, da osposobim gledanje kako treba pa onda snimanje.

JEl nemate bas nikako objasnjenje kako se ovo desava, da nije losa kalibracija , zvucalo bi cudno , al ranije nisam imao ovo , al oped kad se pogleda ako imam senku sekundara na slici /snimku na sred srede , vidi se na drugoj slici onda to valjda znaci da sam dobro odradio.?

Mitja - Da slike su ne obradjene , kod obrade koristim Lightroom , a video jos nisam stigao da probam , da izvadim slike  i da stackujem, kazu moj debeli kratki reflector bi trebao biti dobar za to .

U medjuvremenu cu da pravim taj drzac ili ako imam kesa kupim, a ovo sa senkom moram otkriti sta je , il mi je Canon oskrnavljen ozbiljno, mozda sa drugim okularima, sa duzim eye relief-om , bude bolje radio , cenim da DSLR kaciti na moj teleskop premali je nece moci ni da uslika imace vece probleme nego Canon Point and Shoot.
Cenim odgovore , ako vam sta pada na pamet za tu senku sekundara , to je i dalje ne reseno .
Pavle. PS Mozete verovatno da se proveri negde kakvu vi opremu imate i vase slike . Moze link, jer nov sam , ako zelite da vidim.

vlaiv

Problem sa sekundarom koji se vidi u okularu je uglavnom na manjim povecanjima kada je izlazna pupila velika.

Pogotovu ako je izlazna pupila velika a otvor kroz koji snimas - mali i pritom dobro centriras. Senka sekundara se nalazi u sredini. Ukoliko jos koristis barlow pride, on pomera eye relief unazad. Probaj da pomeris foto aparat unazad od okulara.

Inace nema veze sa blizinom na koju aparat moze da fokusira. Kada snimas kroz okular, mesto fokusa je beskonacno.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dedskin114500

E hvala , mada ne razumem potpuno, sta je veliki otvor a sta je mali ,  da primetio sam , zoom , pomeranje i focus nemaju odraza na senku, ali F Stop ima , sto je najgore , moram na fotoaparatu da smanjim otvor , da se ne bi videla senka, valjda u sustini to govoris , sa velikim objektivom snimam mali otvor okulara , Barlow mislim da je bio unutra ,  inace uradio sam video za ovo , to je i problem, hteo bi da radim stacking iz video , a video na fotoaparatu mi daje to https://www.youtube.com/watch?v=hAET_DwzORU&t=47s
Primetices da obilazim oko sredine da mi ne bude senka na sredini, senka je na sredini ako je aparat centriran , to valjda znaci da mi je calibrisan teleskop .
Inace  uzeo sam da radim fotografije  i sa fotoaparatom ovako , evo par slika ako zelis da vidis ,https://drive.google.com/open?id=1s2ayDezuC-ZRXFh7f8QjxJctgIEm0dct
Samo nije Canon SX 120, nego sx130 , pogresio sam tu .
I kad  smo kod svetla i objektiva,  radeci te slike u RAW formatu , primetio sam Distorziju objektiva , iskrivljenje , neverovatno , uzas .
Kvalitet slike mi je dobar , rezolucija ok ,  al distorzija , ne mogu vise da je gledam . Teleskop nema to , ne pravi distorziju slike,  jer nema zoom. Al to znaci da bi morao da menjam Objektive na kameri za razne slike a jos su skuplji od okulara za teleskope .

Yagodinac

Koji je okular koji koristiš za snimanje? Tj šta piše na njemu?
Ako je neki 20-30mm onda imamo rešenje: ne koristi ta mala uvećanja jer na njima imaš senku sekundara. Za Mesec i planete moraš da koristiš što veća uvećanja, odnosno okulare sa manje mm (vidim na klipu da si koristio neko vrlo malo uvećanje); poželjno 10mm i ispod, po potrebi barlow. Premda ne moraš da juriš neka sumanuta uvećanja pošto taj Canon ima i solidan zum pa kad zumiraš onda dobiješ dodatno uvećanje.

Možeš tako štošta da snimiš, ali veruj mi: treba ti nešto da učvrstiš aparat na okular. Ili microstage ili da nešto skarabudžiš ako si vešt. Na npr 500x (a to ti je 10mm okular na tvom teleskopu + na aparatu 6xzum) nema teorije da ubodeš vidno polje ako rukom držiš aparat i u mraku pokušavaš da pogodiš maju jupicu na okularu  :P

mitja

Dodao bih da moras da skines PIPP i Registax 5 i 6 i pronadjes ovde na forumu tutorijale za obradu snimka i stakiranje. Ali pre svega upravo kako kazu jagodinac a i luger resi problem kako da ucvrstis fotoaparat na okular.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.