• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupujem Astro opremu za 114/500 Reflector na EQ3

Started by dedskin114500, April 29, 2018, 08:16:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dedskin114500

Pozdrav iskusni astronomi, za relativno malo novca sam uzeo osnovu , neimenovani OTA Telescop , Reflector , ogledalo 114mm provereno , sekundarno ne znam koje je ali nema 3 drzaca nego samo jedan, mislim da nema podesavanja kao Skywacher , mozda pola od toga al nije ni bitno samo da znate kvalitet . Trazilac/focuser je najklasicniji , najjeftiniji .  primarno ogledalo je ja bih rekao dobro za tu cenu , izaslo me sve na EQ3 montazi 13000 dinara , 13 je za astronome :) magican broj, oznacava pocetak a i kraj , obnovu , itd . Savrseno, jer ochigledno da nisam zadovoljan sa performansama ali takodje ne bi se odvajao od njega ako nemam nista bolje :)

Dobio sam , Barlow 2x, 25mm okular i 10mm okular ,( par filtera u koje sumljam da rade sta) ,gledajuci kroz njih , vrlo mala razlika , recimo Jupiter , sa bez Barlow 2x , 25mm il 10mm , skoro isto , sto se tice detalja isto , koliko je slika uvecana na 10mm okularu , toliko je vidno polje smanjeno a i sitniji  rupica tako reci kroz koju se gleda pa je teze i za gledati i za slikati, pa se iz ovoga vidi da je moja oprema losa ,  i da mi odgovaraju okulari sa vecom focalnom razdaljinom, zicna daljina , kako se to kaze, daljina od oka, takodje bolje za fotografije , sad ne znam jel ima okulara veceg promera a recimo 20mm , a da povecava sliku kao onaj od 10mm ,  u svakom slucaju vi znate .

Trazilac i montaza , okulari  kao i sve drugo sto vam pada na pamet , imam otprilike 150e , mozda malo manje jos da ulozim  u njega da dobijem bolju sliku . Pa predlozite sta bi mi bilo najbolje , ako imate sta , ali molim vas , kao astronom imam ogranicen budzet , ako mi nesto ne odgovara ili je osteceno , voleo bi mogucnost da vratim , ili ako je nesto skupo , voleo bi da probam da vidim kako mi radi , sve troskove takve razmene bi ja podnosio , dakle od vas samo dobra volja , jer ako mi se nesto toliko svidja i radi posao , platiti nije problem , pa kolko kosta , uzeci u obzir da sam pocetnik, i ograniciti se na mesec i jupiter , mozda saturn , kad bi mogao da vidim prstenove , al to tesko sa ovim teleskopom, jer je male focalne duzine naspram sirine , F4,5 . Koliko se ja razumem to je za sirokougaone slike dobro, za zumiranje bas i ne . A relano , najvise zvezda i ima na koje ne moze da se zumira , pa bi radije da gledam sirokougaono i vidim brda zvezda , sa fotoaparatom raditi stacking , ili duzu ekspoziciju pa izvucem brda zvezda , trenutno to ne mogu , jer moj Canon 130SX , sad hakovan moze da radi dugu ekspoziciju, ali nemam montazu , a okulari nisu bas odgovarajuci , samo onaj od 25mm daje kako tako neku korisnu sliku . Tako da i astrofotografija spada u ono sto trazim . Znam da mi je sve , ispod polu pro varijante , i totalno amaterski , al eto sa malo budzeta da poboljsam sta moze , zato i stavljam ovakav oglas , da bi nasao gde  da pochnem, kad bi uzeo sve sta mi treba , izaslo bi me ko dobra kola  :)
Pa ponudite sta imate , moze i saveti , ako treba slike skopa a i fotografija , mogu da dignem .
Hvala , Pavle P .

mitja

Pozdrav dedskin,

I dobrodosao :)


Uh. Usao si brzopleto u pricu. I plasim se da si vec pogresio sto se tice opreme. Elem. Po ovome sto sam procitao imao si budzet od 13000 dinara plus 150 evra. Hm. Kupio si teleskop jako sumnjivog kvaliteta mada ne bi bilo lose da posaljes neku sliku teleskopa.  http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-montazi/130900-eq2-skywatcher je za tebe bio pravi izbor po mom misljenju.  Sa njim bi mogao da izvuces vise detalja na planetama i deep sky.
Astrofotografija je zahtevan proces i boga mi zahteva ipak malo veci budzet. Ali to dolazi vremenom. Ono sto je sigurno jednom kad udjes u astrofotografisanje iz te oblasti ces tesko izaci :D

Ali da bi tom teleskopu dao dusu (kao sto sam ja dao mom koji je slican bio tvom)

Okulari gold line (sire polje, vise zvezda)
http://www.teleskop.rs/teleskop/okulari/gold-line-okulari

Barlow koji si dobio je verovatno sou program hehehe znaci mozda i neki barlow. U njihovom slucaju biraj apo barlow.
http://www.teleskop.rs/teleskop/barlow-sociva/25x-apohromatski-barlow

Ne znam koja je montaza tog teleskopa ali svakako ako je azimutna neces se naslikati zvezda. Mozes slikati planete. Ali za to ce ti trebati dosta prave ljubavi i entuzijazma za astronomiju :D

Nadam se da nisam bio surov. Nemoj misliti sad "au jbt". Astronomija je najsladja sa mukama. Ja sam moj teleskop prepravljao i prepravljao. I danas planiram da ga prepravljam. Ali to su slatke muke. Usput i naucis dosta stvari.

Pzz Mitja
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

dedskin114500

E mitja srecemo se opet :) Pomazes mi ekstra , sve sto si rekao je tacno , to sam i gledao  Apo chomatic X2,5 Barlow , kosta oko 6000din, i gold line sirokougaone okulare , ili plosl mozda , eventualno sve :)
Da imam sad 150e da ga "nabudzim" ali nisam imao tad, kad sam uzimao jedva sam 120e izvukao , i nista sem polovnog, il onog najmanje dubsona za decu nije bilo u budzetu , sada znam mnogo vise , al i sad da uzimam sa tim budzetom opet bi to uzeo . JEdnostavno za te pare , 13000din , to je najbolje sto moze , a to je  bar kineska kopija osnovnih Skywatchera , evo linka to je taj https://www.google.rs/search?q=OTA+114500&rlz=1C1CHBF_enRS789RS789&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi52eav3-HaAhWNCuwKHW3mBVMQ_AUICigB&biw=1920&bih=949#imgrc=nkwhIFImYquO4M:

Samo moj nema taj trazilac , nego durbin , i to jako los , al radi posao da se nadje mesec :) i to treba menjati , al video sam i Skywacheri dolaze sa tim, to cemo menjati .
Moztaza je po meni , za pare koje sam dao Bruka , EQ3 , moze motor , gledao sam koliko kostaju , 20000, 25000 minimum, pola dao od toga za ceo teleskop :) Polako , kupovacu sad delove sve dobre , i oni onda mogu na drugi teleskop . Resavacemo. Tvoj savet je otprilike sta sam i ja skontao da mi treba . Pokazacu ti jos , original slike i sve , samo moram na posao casom pa se vratim.

Yagodinac

Pozdrav i dobrodošao.
Jel taj teleskop ima onaj korektor koji mu povećava žižnu daljinu (kao neki barlow ispred fokusera)? Ili je zaista f4.4? Ako je ovo prvo, a on još ima i sferno ogledalo - bojim se da su ti uvaljali mačku u džaku.

Ali čak i da jeste nema veze. Vremenom gradiš kolekciju opreme, okulara i slično, pa onda - hop - zameniš teleskop za neki recimo SW. Svojevremeno su ljudi dosta kupovali kod nas 130/650 koji je bombonica i svetlosnu godinu optički iznad 114/500, ovo nagađam ali možda uskoro iskrsne neki baš takav tubus; on polovan ne bi trebalo da bude mnogo izvan opsega 100-150e.

dedskin114500

E , pa nema korektor, F4 je , malo jace , merio sam brojke rastavio , to je to ,  Glavno ogledalo focusira na 1m 1000mm, sad zasto kako se to promeni u 500mm, valjda je dole gore niz teleskop, nisam siguran ,sto kaze ne lazu , sad sfferno ogledalo , naravno da je sferno , verovatno mislis dal je ravno il parabolicno , nije ravno povecava ogledalo , uzeo sam par jeftinih ogledala da uporedim , nije ogledalo od shminke :) skroz drugachije , debelo 4cm debelo .
Nema sta ni sa skywacherom tih dimenzija ne bi dobio bolje planete , zalili su se ovde na forumu na isti taj samo 114/1000 , kako bese marka zaboravih, to su oni iz sve za kucu , al radi posao. Sekundarno ogledalo je samo ogledalo, parce ogledala , ali koliko sam video i kod drugih je taj deo samo ogledalo.
Ovaj se chovek zalio na komu, distorzije , veruj mi ispo mi je neki dan e tad sam imo komu, al podesim ga pod oko preko dana ,  i nema kome nigde , ne pada u komu:) zbog male fokalne duzine povecanja nisu nesto , to bi mu ja zamerio , imam jeftin barlow x2 koji samo pravi na gore , klasichan koji se dobija , nichemu on ne vredi .
U medjuvremenu sam skontao, da imam i 1000e teleskop , kome god dam da gleda nece dugo , jer je stresno na jedno oko gledati , pa gledam da uzmem dvogled za teleskop, i to moze da se prebacuje , samo je 300e novo , plus dva puta okulari . Uh skup sport .

mitja

Dedskin zapitao sam se gde si nestao. :)
Gle ovako: ima jedan aforizam na netu koji glasi "nateraj decu da zavole astronomiju i nece imati novca za alkohol i drogu" hehe Salim se malo.

Ne gubi nadu. Uzivaj i otkrivaj mogucnosti svog teleskopa. Ovde je neko postavio da prodaje okulare i ostalo pa baci pogled. Mozda proberes nesto. :D A za savet koji okular slobodno pitaj.

http://forum.astronomija.org.rs/astroberza/visak-opreme-na-prodaju/
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Wow, polako :D

Znaci ovako, nemoj se zamaras da li je sferno ili parabolicno ogledalo, to cemo utvrditi, a pogledom na samo ogledalo neces nista skontati (oba su zakrivljena i da ih stavis jedno pored drugog nema sanse da skontas koje je koje).

Nista mi nije jasno sta kazes da ogledalo fokusira na 1000mm i da se to promeni u 500mm :D.

Znaci ovako, ono sto treba da izmeris je sledece: duzina samog teleskopa, to prvo.  Drugo sto treba da pogledas jeste: Kad gledas kroz fokuser okom, bez okulara, onako danju, da li u fokuseru ima neko staklo ili je skroz suplje.

Ako je teleskop dugacak oko 1m, onda imas 114/1000 teleskop i 99.99% neces naci staklo u fokuseru.
Ako je teleskop dugacak oko 500mm, onda mozda nadjes staklo u fokuseru, tada je teleskop najverovatnije 114/1000 i to Bird Jones dizajn. Ako nema staklo u fokuseru onda je normalan newtonian i moze biti negde oko F/4.4 - odnosno 500mm fokalne duzine

Ako je normalan newtonian F/4.4 sa 500mm fokalne duzine mora imati komu i to jako vidljivo. Moze imati sferno ogledalo, al ne moze :D - niko lud ne bi pravio F/4.4 sa sfernim ogledalom - nista zivo ne bi mogao da vidis kroz njega. Znaci koma mora da postoji ako je 114 500mm.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dedskin114500

A mislis jel ispupceno ili udubljeno ,  pa ako je verovati mom oku, jako dobro oko bar u shopovima :) uvek vidim najskuplje bez da gledam cene ,ogledolo je udubljeno  , samo je manje od 300mm ili 20incha onih konstrukcija  je ista . Kako god da se gleda ta ogledala su sferna jel , po zakrivljenosti , ako su iole dobro zakrivljena onda il na levo il na desno moze da se nastavi i eventualno zavrsi u krugu i onda uz malo maste to je sfera . ili lopta , bar po uglu , kolika bi ta sfera bila ne znam  :)

Vidim zainteresovao si se VLAIV , cool, i ja sam , to sto si pomenuo to sam vec radio.

Focal Length primarnog ogledala je 1000mm. ( provereno na preporuceni nacin, stavis lampu na zid , uzmes ogledalo i odmichesh , kad dobijes focus pored lampe  , tj refleksiju sijalice sa koje mozes chitati podatke(al unazad ) , to je onda fokalna duzina , izmereno u milimetar 1000mm) KAzu 500 focalna duzina , ja ti kazem mereno 100% nije 500mm nego 1000mm , probao sam da udaljim ogledalo od tubusa da vidim jel to stvarno prepakovano ogledalo od 114/1000 na koji su se zalili za komu i sve , medjutim nemam aparaturu , al to malo sto sam uspeo daje nagovestaj da ipak ne , ogledalo je za 500mm F.lenght

Rastavljeno provereno onim kljestima za merenje , tacno 114mm , sto bi rekli apreture 114mm, mada tubus je siri od toga ,
Debljina ogledala je 34mm, sa montazom, bez samo ogledalo 22mm. ( Nije imalo centriranu tacku pa sam izmerio i dodao na sredini tacku flomasterom za kalibraciju)
Tubus ili cev je 445mm, od primara do sekundara 335mm.
Focus cev nisam merio al iz ovih podataka mogu izvuci da je najverovatnije >140mm / <165mm al ovo sa mrvom soli nisam merio .

Sad da odgovorim na tvoja pitanja , duzinu tubusa to sam naveo 445mm
Focuser je shupalj , al naravno ima dole sekundarno , verovatno mislis na  one reflektore sto imaju u fokuseru korektor plate , dakle ogledalo u focuseru pa se ne moze menjati , ima jedan prodaje se na kp takav, nisam ni ja znao dok nisam pogledao sheme , nije ovo reklama da se admini ne naljute  chisto pricamo o tome , inace cena 160e , lep je al dal toliko kosta i vredi intresuje me  https://goo.gl/kbTVmH
Ogledalo kad kazem Focusira na 1000mm, to nije pro zargon bolje receno , Focal Lenght -Zizna daljina  primara je 1000mm, opisano kako sam proverio (izvadio i video gde fokusira sliku , jendostavno ). Al tubus je 445mm- 34mm sa montazom ogledala , to je 411mm za svetlo da udje unutra  i onda se odbija na sekundarno ogledalo koje je 445mm-35mm(stvarna dubina) minus pa jedno 50mm jer sekundar nije na vrhu cevi , unutra je , bar 30mm, al onda ima onaj drzac pa ide i dalje , reko bih 50mm i to nam daje 445-35-50= 360mm za svetlost da od primarnog dodje do sekundara ,  znachi imamo ulazak 410mm Plus refleksiju do sekundara 360mm, ukupna duzina onda 770mm Efektivna focalna duzina 770mm, nije uracunata cev focusera , koja po ovim racunicama mora biti nekih 230mm da bi dosli do 1000mm F daljine primarnog ogledala  , ovo je okvirna matematika ,  al eto tako ogledalo koje ima 1000mm Focal Length radi u 445mm Reflector Tubusu . Razbio sam glavu sa ovim , nije mi bilo jasno kako 1000mm zizna daljina a 500mm pise na sajtu i kutiji . I dalje nisam na sto posto , al otprilike .
Teleskop nije dugacak 1000mm, a sad vidim pomenuo si Bird jobes design ,  ne veruj mi , nisam maher za teleskope al volim rastavljati i to sve , probavati, tehnicar sam , mislim da sam ovu spravicu otrpilike dobro opisao .
Zakljucak normalan newton design
E sad gde se ne slazemo,  druze nemam komu , nema nikakve aboracije ako je centrirano, nemam kalibrator odoka uradim, al dobijam komu samo ako ukoso gledam , svih 360stepeni, po rubovima, pored toga nema nikakve deformacije slike ,  sad sam video prvi put , prstene jupitera , ne mislim na saturnove nego one oluje na jupiteru , i tu sam skonto  da taj teleskop uopste nije toliko los , i da bi bio mnogo bolji sa boljom optikom, recimo Apochomatski barlow , i apochromatski okulari of nekih 5-6000din za svaki . I verovatno bi bio bolji za gledanje meseca od vecine ovde da mogu da nadjem binoculare za teleskop , jer mnogo je lepse gledati tako, racunica kaze da kroz binokular dvogled na skopu vidis 1,5x puta bolje .
E sad ostaje da se to budzi , ako imas ikakvih saveta , samo navali druze ja sam i dosao da mi pomognu iskusni .

dedskin114500

E i da zaboravio sam da pokazem koji je , ovo je jedini link gde sam ga nasao , kod nas se prodaje , kineski je izgleda https://goo.gl/CmJT27
Ima ga i ovde  vise verzija jedan sa M jedan malo skuplji jedan malo jeftiniji , prodavac je platio 26000 ja sam kupio od njega za 13000 , plus postarina , al mislim sad da je to puno.
Elem , opet pogledam ja  jupiter i eto vidim i onu crvenu oluju, koliko sam video na internetu to je otprilike za te pare sta moze da se dobije , al okulari nisu za taj teleskop Kelnner su 25mm i 10mm, to je 40x , i 20x otpilike , a cenim da mogu da idem do 100x-150x , al necu uz barlow , ovo koje sam dobio nista ne povecava samo upropasti sliku .  Uzecu za pochetak jedan planetarni okular ,  ili slichne al ne bi da gledam kroz 3mm rupicu , pa cu dodati za one sto imaju vece , kako da kazem ,  pa to gde se gleda , na ovom mom od 10mm je rupica ,  mozda 5mm , premalo je to za bilo kakvo gledanje , neprijatno jako itd, da ne pricam . Nadam se da je istina sto kazu , " TEleskop chine okulari " ako ostalo radi , a radi :) Pa cemo videti . https://goo.gl/dtEs4f

vlaiv

Ok, evo prvo nekih smernica:

Ne znam ko ti je preporucio da meris fokalnu duzinu na taj nacin - lampa i slika refleksije, ali to nije ispravan nacin da se meri fokalna duzina ogledala.

Ako je tubus oko pola metra (a kazes da jeste) i nema korektivne optike u fokuseru (i to si potvrdio) onda nema mnogo mudrosti, u pitanju je 500mm fokalne duzine. Ovo mozes da potvrdis i na sledecin nacin (jedan od ispravnih nacina da se izmeri fokalna duzina teleskopa):

Uzmi teleskop kada bude mesec i parce belog papira (ili bolje ako imas onaj papir za kopiranje, kako se ono zove, flis papir ili tako nesto) i ispred mesta gde dolaze okulari (nemoj stavljati okular u fokuser), pomeraj taj papir dok se na njemu oshtro ne ocrta mesec. Pogledaj na dijagramu kako da izmeris fokalnu duzinu teleskopa:



Sto se tice sfernog u odnosu na parabolicno ogledalo, evo i tu dijagrama da bi ti bilo jasno zasto ne moze okom da se vidi da li je u pitanju sferno ili parabolicno ogledalo:



Znaci kao sto sa slike vidis, oba su udubljena ogledala, i kada posmatras samo mali deo oko opticke ose, gotovo da se poklapaju. Razlika izmedju parabolicnog i sfernog ogledala postaje primetna samo po rubovima gde je odstupanje najvece, ali i tada je razlika u mikrometrima! znaci ne moze se izmeriti obicnim lenjirom i sigurno se ne moze videti okom. Generalno se nemoj zamarati da li je u pitanju sferno ili parabolicno (a parabolicno je :D ), jer nema nacina da to promenis a i da tacno znas kakvo je - to nece promeniti kakvu sliku teleskop daje - a to je bitno.

Idemo sad na komu. Koma je aberacija koja se javlja van opticke ose i zavisi od "brzine" teleskopa i udaljenosti od opticke ose. Sto je brzi teleskop to se koma pre javlja. Tvoj teleskop je F/4.4 i spada u brze teleskope sa izrazenom komom.

Znaci ako uzmes zvezdu i posmatras u centru vidnog polja u okularu, i ako je teleskop dobro podesen - videces tackicu, skroz okruglu - nece biti kome (ako ima kome, znaci da je teleskop van kolimacije - i to se moze popraviti / podesiti, al o tom potom). Evo nekih dijagrama da znas sta da trazis i kako izgleda:



Ovo je takozvani spot dijagram za F/5 teleskop, i on pokazuje u komu na zvezdi kada se pomeris odredjen broj stepeni od centra opticke ose. Na 0 stepeni (donji red) zvezde su tacke (manje ili vece zavisi od toga koliko dobro fokusiras, donja osa je odstupanje fokusa). Srednji red je na 0.175 stepeni (realnih stepeni na nebu), a gornji red je 0.25 stepeni. Za poredjenje, mesec je sirok otprilike 0.5 stepeni.

Ovako izgleda realna slika zvezda koja su pod uticajem kome:



Znaci sledeci put kad budes posmatrao, stavi okular sa najmanjim povecanjem i posmatraj kako izgledaju zvezde u centru okulara i kako izgledaju zvezde dalje od centra i gledaj da li ces moci da primetis repice na zvezdama dalje od centra.

Ovo sve utice i na izgled drugih stvari. Posmatraj mesec i posmatraj koliko je ostra slika u centru vidnog polja okulara a koliko je ostra slika na pola puta do ivice ili na 75% do ivice.

Koma ne smeta svakom jednako, neko se fokusira na centralni deo i ne obraca toliko paznju na okolne delove pa mu koma i ne smeta toliko. Vremenom ces videti da li tebi smeta ili ne.

Toliko o tome. Sto se tice okulara, ako zelis jeftin/budzet planetarni okular kratke fokalne duzine, pogledaj HR Planetary liniju okulara (ima raznih proizvodjaca ovog "modela", malo variraju u kvaliteti ali ne znacajno):

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p155_TS-Optics-Optics-5-mm-Planetary-HR---1-25--Eyepiece--58---fully-multi-coated.html

ili kod nas u teleskop centru:

http://www.teleskop.rs/teleskop/okulari/planetary-okulari

Posto ti je fokalna duzina teleskopa 500mm, 5mm okular ce dati povecanje od x100, 4mm okular ce dati povecanje od x125, 3.2mm okular ce dati povecanje od x156 a 2.5mm okular ce dati povecanje od x200. Opsta formula za povecanje je: fokalna duzina teleskopa / fokalna duzina okulara. Mozda za pocetak da razmislis da uzmes ovaj od 5mm i da naviknes na posmatranje na vecem povecanju, na ovim vecim povecanjima atmosfera pocinje da ima znacajn uticaj i trebace ti neko vreme da se naviknes da prepoznas kad su uslovi dobri (meni se nedavno desilo da pomislim da okular nije dobar iako je zapravo bilo do atmosfere, znaci covek se nekad moze zeznuti i pored iskustva ako se previse fokusira da trazi gresku).


Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dedskin114500

E super par interesantnih stvari za proveriti , hvala ti na tome ,samo druze , gde me shaljes u nemachku po okulare pa kako ja to da nabavim , kad ce mi stici , kolko ce me izadji dal salju itd .
A sto se tiche fokalne duzine, zizne daljine , focal lenght , nisam izmishljao toplu vodu pogledao sam kako rade a da ne treba ne znam kakva optrema , i evo ga https://www.youtube.com/watch?v=Ij0XSduqIgk ,  napravicu snimak ako treba , jer to je bitna stvar , valjalo bi utvrditi tacno.
Covek pravi teleskope ,  pa sad ako je on pogresio i ja sam , nego mislim da negde u tom video kaze da se meri podeljeno sa 2 , izmeris i podelis sa 2 , zasto ne znam , laik sam . Elektricar , audio inzenjer nisam opticar ..
Koma , da naravno znamo sta je koma , ima je , po rubovima , dobar je nacrt   , al ne znam koliko je to do teleskopa koliko do okulara ,  mozda moze da se nabudzi, da li bi mi vredelo, aj nije "greda sto kazu " pa cemo videti docnije . Aj da kazem odokativnom metodom 60% okulara je OK , bez mnogo iskrivljenja , mene vise iritira menjanje boja , chromatska aberacija ako se tako zove , uh toga ima gomila , sprechava me da vidim detalje , zato bi i uzeo neki bolji okular , cenim da je to do okulara ,ako nista bar dobrim delom.
Takodje bi voleo i  filter za mesec , za pocetak , ako neko ima da uzajmi jadnom astronomu, presvetla mi je slika , dobio sam uz ovaj ,al smejurija , zelene traka uvucena u nesto sto se zavrne u okular , dobijes zelenu sliku, ocaj .
A sta ti koristis , koju opremu , ako imas nesto nabudzeno kao staticno , zaobidji to , nemam para toliko, nego vako neki klasichni teleskopi koji mogu da se pomere  :)

dedskin114500

Ako hoces mozes mi napraviti listu stavki koje treba proveriti da bi mogao da mi poboljsas pogled .
Pa cu ja to da ispratim i napravim video da vidis sve , nakon chega mozes da mi kazes detaljno sta ochekivati , gde uloziti, sta vredi sta ne vredi .
Realno bez fotoaparata  nemam sta da gledam sem Jupitera u ovo doba godine , lepo se vidi , gledam tu da izvuchem detalje , i Mesec, tu si isto iskusno upravu , slika je na sredini ostra , dok kad zahvatim kraj , bude plano po obodima meseca , na slici , verovatno i gledajuci , al to nije koma to je Chromatska aberacija . imam ja vec video i to bas sve iz uglova , shvatices zasto kad pogledas ,
ako snimam Canon-om 130SX direkt afokalno okular , ima senka sekundara direkt na sredini pa moram okolo. I tu mozes da vidis ako ima Kome i koliko ima .
https://www.youtube.com/watch?v=hAET_DwzORU
https://www.youtube.com/watch?v=K5TxxTjeTAQ&t=37s
Oba su ista , al moze biti razlicitog kvaliteta/kompresije pa vidi . To trenutno imam uplodovano . Imam i slika .https://drive.google.com/open?id=1TjKFR3lYob9z92xMkNfQDWyfjyBF6LKg
Sve ti je to Cloud , nema lozinki nista . Easy

vlaiv

Ok, to ima smisla, da podelis na kraju sa dva - to proizilazi iz ove formule (sad sam skontao, inace mi nije bilo palo na pamet da moze):

1/objekat + 1/slika = 1/fokalna duzina

pa u slucaju da je distanca do objekta i slike ista, dobije se izraz:

2/distanca = 1/fokalna duzina, odnosno 2x fokalna duzina = distanca (al samo za slucaj da su objekat i njegova slika isto udaljeni).

---------

Ne moras kupovati u nemackoj, ima tih okulara i u teleskop servisu. Za slucaj da kupujes nesto u nemackoj, ovo je otprilike procedura:

Platis tamo iznos bez njihovog pdv-a i jos jedno 13-14e postarine prema ovamo. Kada stigne na postu, a traje jedno nedelju dana (nekad i manje), nasa posta salje na carinjenje i onda ti isporucuje. Taj deo kod nas traje 2-3 dana. Znaci stize za 10 dana. A cifra je sledeca: (cena kod njih bez pdv-a + 14e) * 1.1 * 1.2 + dostava nase poste (par stotina dinara). Prvo se doda 10% opste carinske stope (ako je totalni iznos preko 70e valjda sad) i racuna se na placenu cenu (znaci kolko si novaca platio ukljucujuci i postarinu). Na to se posle obracuna 20% redovni pdv. Ako je ispod neke cifre, mislim da je sad granica 70e, naplate ti samo pdv a carinu ne.

Uglavnom se uvek isplati nabavljati iz teleskop centra iz Subotice, jer je za vecinu stvari cena ista ili malo niza a isporuka (ako imaju na stanju) je odmah. Jedino ako ti treba nesto sto nemaju ili im je cena znatno veca - onda vredi narucivati iz nemacke (ili vec neke druge zemlje, ima par "vidjenijih" prodavaca koji isporucuju ovde kod nas).

----------
Slabo se vidi na slikama, vrlo je nezgodno uhvatiti dobru sliku afokalno, a i ekspozicija treba da bude sto kraca da se slika ne zamuti zbog vibracija, tako da nije zgodno procenjivati sa same slike.
Ta hromatska aberacija koju spominjes i koja se vidi je lateralna hromatska aberacija i dolazi od okulara. To mozes vrlo jednostavno proveriti jer kolicina te hromatske aberacije zavisi od polozaja oka. Znaci gledaj mesec i pomeraj malo polozaj oka i videces da se menja intenzitet lateralne hromatske aberacije.

Sa boljim okularom ne bi vise trebalo da je imas (bar ne tolko izrazeno). Ti okulari koje imas jednostavno nisu dobri za brz teleskop od F/4.4

----------

Za posmatranje meseca mogu da ti dam sledece savete:

- sa 114mm mesec uopste ne bi trebalo da bude svetao. Ja ga posmatram sa 200mm - znaci x4 vise svetlosti. Par stvari koje mozes da uradis kad posmatras mesec: Nemoj biti u totalnom mraku, ako ti se oko adaptira na mrak losije ces videti detalje. To je dobro kada hoces da vidis neke galaksije ili tamne objekte, za svetle ti ne treba adaptacija oka jer se gubi rezolucija. Druga stvar koja pomaze kada imas malo svetla pored sebe jeste da ti se zenice ne rasire skroz - pa ce manje svetlosti da ulazi u oko i slika nece biti toliko svetla.

- Koristi veca povecanja - na taj nacin ce slika meseca biti veca i nece biti toliko "koncentrisana" svetlost - rasirices je po vecoj povrsini pa ce mesec da izgleda tamnije (odnosno prijatnije za posmatranje).

- Mesec nemoj posmatrati kada je pun - daje najvise svetla a pokazuje najmanje detalja. Najbolje se posmatra i najvise vidi kada postoji tako zvani terminator - odnosno prelaz iz svetla u mrak (to je ono kad je mesec recimo mlad pa izleda ko da je neko odgrizao parce). Kada svetlost pada pod uglom onda reljef stvara senke i taj kontrast pomaze da vidis detalje.

Dalje kako mozes da "optimizujes" posmatranje meseca (i planeta):

- buduci da si vadio ogledalo, pogledaj po internetu ili na youtube kako se radi kolimacija (collimation) - to je poravnavanje ogledala da budu u optickoj osi. Ako ti ogledala nisu poravnata - slika ce biti mutna. Na brzom teleskopu kakav je taj, kolimacija je izuzetno bitna, odnosno preciznost kolimacije je bitna.

- Nauci da ocenis koliko je dobra atmosfera, odnosno koliko je turbulentna. Od toga zavisi ostrina pogleda na vecim uvecanjima.

- Sada je toplije vreme pa valja znati i ovo. Teleskop treba da se aklimatizuje. 114mm nije veliko ogledalo i brzo ce postici "radnu" temperaturu, recimo za nekih pola sata maksimum, ali to znaci da u prvih pola sata - ostavis teleskop da se "hladi" (ili leti da se ugreje, ako je napolju bas toplo u odnosu na klimatizovanu sobu). Takodje gledaj da ne gledas "preko" (da ti se izmedju tebe i mete) ne nalaze kuce, asfaltne povrsine, bilo sta sto se leti jako zagreje na suncu. Sve to upije toplotu i hladi se nocu i pravi turbulencije. Najbolje je da gledas preko poljane ili shumaraka ako je moguce.

- Gledaj kad je meta visoko na nebu. Sto je blize horizontu gledas kroz vise atmosfere i svaki uticaj atmosfere se povecava.

- Nauci da nadjes dobar fokus. Ovo je takodje jako bitno na brzom teleskopu, jer je zona dobrog fokusa jako "uska". Pretpostavljam da nemas fokuser sa redukcijom - tim je bitnije da naucis da osetis svoj fokuser i da se istreniras na najsitnije okretaje. Jedna fora koja tu moze da pomogne - napravi polugu - sto si dalje od ose rotacije fokusera to je manji ugaoni pomeraj za isti pomeraj "poluge", Evo jedne slike da objasni:



Vodi samo racuna da moze da se "skine/demontira" da bi prvo nasao zonu blizu pravog fokusa, onda namontiraj i doteraj fokus pazljivo. Ako je atmosfera losa, nece biti jednostavno naci dobar fokus, jer ce slika biti zamucena a neces znati da li je od loseg fokusa ili atmosfere (i uz to ce da se svaki cas drugacije muti).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dedskin114500

Da primetio sam , fokus je jako osetljiv, al bilo bi mi dosta onaj bolji fokuser , al je sve skupo , prvo cu na okulare to lagano ide na sve teleskope , kontam neki planetery i apochomatic barlow ,mozda budu ovi moji kelneri bolje radili.  JAvim kako ide , hvala na informacijama .

Yagodinac

Ponekad bude i ovdenak nešto korisno, i to je po pravilu vrlo jeftino. Šta bi tebi odgovaralo to su ortho(scopic) okulari. Imaju najmanji vidni ugao ali su ubedljivo najoštriji za planete; sa nekim 2 ili 3mm okularom bi završio sa nabavkom svega potrebnog za planete. Moje neko (čisto subjektivno) mišljenje je da f4-5 teleskope nema nikakve logike terati u velika povećanja. Sve preko 150x na tom teleskopu bi bilo čisto silovanje... Nije problem toliko u kolimaciji, to se nauči i uvežba vrlo brzo; nego što se brza optika (f4 ili f5) u principu pravi tako da im velika uvećanja ističu sve moguće mane i slabosti.

To je kao da hoćeš lendroverom da ideš 220km/h. Msm možda može nizbrdo, ali je taj auto napravljen za nešto sasvim drugo  ;D