• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupujem Astro opremu za 114/500 Reflector na EQ3

Started by dedskin114500, April 29, 2018, 08:16:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dedskin114500

Pomaze Bog Yagodinac :) Vaistinu, mudro zboris , kad covek nesto procita to je jedna stvar , a svi smo citali da veca uvecanja ne znace vecu ostrinu i detalje , to ti u sustini kazes , ne moze se da se laicki izrazim Zoomirati kolko dusa zeli,  jer svetlost Jupitera , koji bi da proucavam , realno jedino to uz mesec i mozda saturn je na nebu dovoljno veliko i svetlo da ja sa mojim jeftinim Optisan 114mm F4,3 teleskopom nesto vidim .

Ali mislim da je maksimalan Zoom , ili povecanje ,  vise vezano za precnik ogledala , tj svetlosnom moci teleskopa , ostalo moze da se zakrpi, stim da naravno krpljenje ima svoje mane , bolje imati 1000mm optiku nego 500mm pa x2 na Barlow , svakako .

No , bilo kako bilo opticari znaju tacne formule ,  slozio bi se sa tobom , mozda cak i bio skromniji,  neki okular za jupiter koji ima do 3x jace povecanje od ovog od 10mm Kelner-a , jer znam da ako povecam jupiter vise , izgubicu na kvalitetu slike , pa mozda ne bi isao ispod 5mm, to jes 100x povezanje "zoom"  , ali ne mogu da gledam kroz rupicu u Orthoscopic okularu kao ovde ako si na to mislio http://www.teleskop.rs/teleskop/okulari/ortho-castell-okulari
Imam 10mm ovaj Kellner , neprijatno je gledati kroz rupicu , pa sam mislio na ovako nesto, ne znam karakteristike , mozda 5mm ovaj http://www.teleskop.rs/teleskop/okulari/planetary-okulari jer rupica kroz koju se gleda je udobne sirine .
A sto se tice da je dostupno ovde na forumu , i jeftino , ne znam , trazio sam, nista ja ovde jeftino video nisam :) ovde se skupljaju ljudi koji furaju teleskope od 500e minimum , jedan covek ovde prodaje Gold line Okular 20mm, dva komada za 60e , meni ne trebaju dva , pa mi je to i skuplje nego novo , a  i ne odgovara mi 20mm na moj F4 teleskop, tacnije odgovara, savrseno je al da izvines jbg vec imam 25mm , hteo bi da vidim malo bolje jupiter . Znam da bi Refraktor za to bio mnogo bolji, ali kvalitetan refraktor tek od 500e ide , ja nemam ni blizu toliko para , a kineskog stakla se jezim , video sam u dvogledima , plac majke bozije , tek ako pise da je Nemacko vredi gledati kroz to al nije na nivou mog 40g starog dvogleda.
Tako da iako imam ogranicenja za Zoom zbog F4 , ne vredi , nemam para za kvalitetan Achromatic refractor ili Apo , jednostavno mnogo kostaju pa sam zato tek sad i uzeo teleskop, nisam znao da ima ovih jeftinih newtonian :)
Al eto aj sad da uzmem neki okular za jupiter sa ovim sto imam dakle F4 to se ima sta da se radi

vlaiv

Uh, moram opet da kazem, polako :D

Pretpostavljam da ti je temperament takav, bar po postovima, al u astronomiji bar nema zurbe, nebo je uvek tu i uvek ima sta da se vidi.

Evo jos par saveta, pored ovog od gore, da ne zuris.

Prvo da te ispravim u vezi kineske optike. Kineska (i Tajvanska) optika je donela preporod u amaterskoj zajednici. Kvalitet je sad na vrlo dobrom nivou a cene su postale veoma pristupacne (u odnosu na to kako je nekad bilo). Kao i uvek ima dobrih i ne tako dobrih proizvodjaca optike, zato treba biti upoznat sa kvalitetom pojedinih proizvodjaca. Uvek se moze pitati na forumu ili procitati na internetu (najbolje iz vise izvora).

Taj tvoj teleskop je najbolji za neke stvari koje si ti izgleda u startu otpisao ako si se fokusirao samo na jupiter, saturn i mesec. Moj savet ti je da krenes polako i ne odbacujes razlicite mete, moze se ispostaviti da podjednako uzivas i u nekim drugim metama za posmatranje i proucavanje.

Mozda ce ti se ciniti da zbog svetlosnog zagadjenja neces biti u stanju posmatrati i druge stvari, ali procitaj ovo, a siguran sam da ima i drugih primera na ovom forumu:

http://forum.astronomija.org.rs/posmatranja/sta-sve-moze-4'-refraktor-iz-crvene-zone/

Teleskop u tekstu je manjeg precnika nego tvoj - 100mm i F/5, znaci priblizno istih karakteristika sto se mogucnosti posmatranja tice ali pati od hromatske aberacije.

Sledece sto bih hteo da naglasim je da kolicina ulozenog novca / budzet kojim raspolazes nije u direktnoj vezi sa kolicinom uzivanja koje ti posmatranje moze pruziti. Ne treba se opterecivati ciframa, vec se fokusirati na to da izvuces maksimum iz opreme koju posedujes. Tek sa iskustvom ces znati da li ti treba nesto bolje i zasto ti treba bolje, a cesto (kod skupih stvari po pravilu) ces videti da kolicina novca nikako nije u srazmeri sa "poboljshanjima" koje skupa oprema donosi. Teleskop od 1000e jednostavno ne daje tri puta bolju sliku od teleskopa od 350e (naravno zavisi od teleskopa i proizvodjaca, ali pricamo o standardno dobroj izvedbi za te novce).

Za kraj da se osvrnem na planetarni okular. Nemoj da gledas velicinu sociva na vrhu okulara, to nije merodavno (iako je u direktnoj vezi) za osecaj "chkiljenja kroz kljucaonicu". Parametar okulara koji te interesuje je takozvani eye - relief (nemam pojma kako se kaze na nasem). To je parametar koji govori koliko oko mora biti primaknuto okularu da bi se udobno videla cela slika. Ako je ova vrednost mala - tipa 3-4mm, to znaci da moras oko da "nabijes" u okular :D. Ortoskopski i plossl okular na malim fokalnim duzinama (tj velikim povecanjima za dati teleskop) imaju jako mali eye relief - znaci oko jako blizu. Nekim ljudima to smeta vise nego drugim. Obicno ljudi koji nose naocare i dok posmatraju (obicna dioptrija se sredjuje fokuserom, al astigmatizam ili cilindar ili tako neke stvari ne mogu bez naocara) imaju problem sa takvim kratkim eye-relief-om, jednostavno ne mogu da priblize oko zbog naocara. Oni nemaju opcije nego da idu na okulare sa duzim eye reliefom. Ako ne nosis naocare, onda mozes da biras - ili da se naviknes, ili ako ne zelis, onda drugi tip okulara.

Ono sto je bitno kod tvoje kupovine "planetarnog okulara", jeste da iako sad mislis da ce to biti okular samo za planete, moci ces da ga koristis i za druge mete, a i ako se odlucis i ako ti budzet dozvoli da zamenis teleskop nekim drugim modelom - okular "ostaje" sa tobom, odnosno njega mozes menjati nezavisno od teleskopa. Tako da je dobar okular ono sto zovu "dozivotnom" investicijom (dobro, ne bas uvek dozivotnom, ali veruj mi, dobar okular ces pozeleti zameniti samo ako naidjes na bolji a da ti nije preskup).

Ovaj planetarni sto sam ti preporucio je mislim trenutno najbolji najbolji izbor za tvoju situaciju i ono sto si naveo kao kriterijume. Slika ce i dalje biti pristojna u brzom teleskopu, ima dovoljno eye reliefa (oko 16mm), a malo je skuplji od obicnog ortho-a i plossla (cak u cenovnom rangu dobrog ortoskopskog poput BCO-a, i dosta jeftiniji od neke fujiyame). Zapravo je najjeftiniji od modela okulara sa vecim eye reliefom koji dolaze u malim fokalnim duzinama. Sledeci po redu koji bih preporucio bi bili TS ED 60 stepeni, Vixen SLV (ako je 50 stepeni vidnog polja prihvatljivo a trazi se odlican eye relief i izuzetna ostrina), zatim ES 82 serija al tu vec ulazimo u cenovni rang preko 100e i pretpostavljam da ti to sad nije interesantno.


Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Maki

Ne bih da izigravam kvazi-moderatora, ali evo Pravilnika AstroBerze, bold moj...

QuoteAstroberza je deo foruma namenjen prodaji, potražnji ili razmeni stvari vezanih za astronomiju. Ovo mesto služi slično malim oglasima u novinama. Kako ne postoji mesto za oglašavanje stvari vezanih za astronomiju na konvencionalnim mestima, ovaj deo foruma ce služiti za lakše dolaženje do potrebnih stvari od ljudi i ljudima koji su u istim vodama, astronomskim.

Oglasi će biti prihvaćeni isključivo ako imaju veze sa astronomskom opremom (aparati, montaže, mehanika, optika...), edukacionim i zabavnim priborom (knjige, časopisi, posteri...). Oglašavanje može da vrši samo član foruma i nije dozvoljeno davati oglas u ime firme, kompanije ili nekog drugog privatnog lica. Znači nije dozvoljena ikakva komercijalizacija, u suprotnom takvi oglasi i članovi će biti sankcionisani. Kada oglas zastari, ili članovi obave transakciju, oglas će biti obrisan ili zaključan. Zastarevanje oglasa će biti promenljiva veličina koja će se određivati u zavisnosti od trenutnog stanja.

U ovom delu foruma se ne diskutuje o opremi. Za to postoji drugi deo foruma.

Dogovaranje o ceni, načinu i mestu isporuke i svemu ostalom što nije bitno za ostale članove se vodi ili preko PM (private messages) ili preko e-maila, znači ne u samoj temi (topiku) oglasa.
Ako oglas više nije u opticaju (predmet prodaje je prodat, ne prodaje se više...), potrebno je da oglašavač to objavi na forumu.
Transakcija se obavlja isključivo izmedju kupca i prodavca. U svemu tome Forum Astronomskog Magazina samo omogućava besplatno oglašavanje i ne može da odgovara u slučaju da je roba neispravna, nije adekvatno opisana u oglasu, ili ako se jave bilo kakvi drugi problemi prilikom transakcije.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

vlaiv

Quote from: Maki on May 15, 2018, 09:38:28 pm
Ne bih da izigravam kvazi-moderatora, ali evo Pravilnika AstroBerze, bold moj...


Pa neko mora kad mi pilici vec ne obracamo paznju :D

Aj kad si vec tu, prebaci temu gde joj je mesto :P
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dedskin114500

Bas sam pogledao gde da se preselim i postavim temu , da kupujem opremu , al nemam neki veliki budzet , itd .. stigao sam do toga da bi uzeo okular ili binoviewr , al eto gde god da postavim temu da kupujem i da trazim savete oko iste , ja cu da nastavim tamo .

Maki

Quote from: vlaiv on May 15, 2018, 09:44:12 pm
Quote from: Maki on May 15, 2018, 09:38:28 pm
Ne bih da izigravam kvazi-moderatora, ali evo Pravilnika AstroBerze, bold moj...


Pa neko mora kad mi pilici vec ne obracamo paznju :D

Aj kad si vec tu, prebaci temu gde joj je mesto :P


nisam mod...
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

dedskin114500

A sta fali , nije da nekom pravimo problem . Mislim ako se admini slazu Ja uzimam zaista opremu ,  takva je situacija da ne mogu otici i videti, bukvalno samo internet imam , ne znam nikog sa teleskopom, laik sam, pa zato sto se mene tice , nek mi ljudi kazu , ako imaju sta ponude .
Al dobro kao sto rekoh , ne bi da pravim problem ako ovo nije u skladu sa pravilima . Mozda neko da kaze gde moze tema da se stavi ovako slicna , da me ljudi savetuju , a da ne krsim pravila . Ja bi tamo nastavio.

dedskin114500

E da , svakako F4 teleskop je za to i to ,  e sad kad se nema , uzeo sam Gold line 6mm , to je ustvari Barlowed 15mm Gold line verovatno , stavio sam na njega i jos ovaj moj najjefftiniji barlow  dakle jos x2 , i radi  nije zamuceno , do duse tek sam stigao dnevno posmatranje da vidim kako gold line radi , medjutim, identican je Kellneru od 10mm, zericu jace povecanje ,nikakav kontras itd nisam video, samo je veci ugao gledanja , ako se zabuljis , al tad nastaju i problemi , zatamljenja ako nisi direkt na osi . Itd .
Iskustvo ide dalje , Gold line 6mm VS Kellner  10mm , Gold lien malo laksi za koristiti , i siri ugao , kontrast mozda i jaci na kelneru . Ne menja mi nesto mnogo al ne bi ga vracao , mada me je skupo kostao .
Pa da pitam , isti taj Gold line je na e bay-u 20$, ovde 60$ , da li neko ima iskustva sa E bay-om, mnogo je jeftinije , za te tricarije carina ne bi trebala biti problem.

dedskin114500

Ako nekog interesuje i dalje tema , ipak sam otisao na astrofotografiju pa mi F4 odgovara :)