• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

eVscope

Started by Laci, May 27, 2018, 12:54:48 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

Zanimljiv koncept posmatračke opreme, svojevrsni fotomultiplikatorski sistem od Sonijevog senzora IMX224 i displeja velikog kontrasta koji, po tvdnjama sa ovog sajta pojačava sjaj posmatranog objekta sto puta u odnosu na klasični okular:

https://www.kickstarter.com/projects/unistellar/evscope-100-times-more-powerful-than-a-classical-t

tako da se teleskopom aperture 4,5 inča (11,4 centimetara) može preko displeja posmatrati tačkasti objekat do 16-te magnitude
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Luger

Nisam neki posmatrac, ali mi se ne svidja. Mozda zazivi kao metoda za popularizaciju astronomije kod mladih?
Ne mogu da zamislim nikoga sa ovog foruma ko bi uzeo eVscope i otisao na posmatranje.   ;D
Jeste da se radi o posmatranju u "realnom vremenu", ali, ipak na kraju gledas sliku.
A, ako mi se vec gledaju slike, radije cu leci, mobilni u ruke i napr. M31 posmatrati u milion verzija i na milion nacina obradjenu.
Asocira me na cevku (veoma skupu) koja ima instaliran Google Sky map i nista vise. Znam da je grupa entuzijasta i studenata pokrenula cijelu stvar, zelim im uspjeh, ali... na kraju je sve samo komercijala. Volio bih da grijesim.

vlaiv

Slicna ali dosta skuplja varijanta dobija na popularnosti u poslednje vreme.

Radi se o montiranju Night Vision uredjaja na teleskop. Takav sistem posmatranja ima odredjene prednosti - recimo moguce je posmatrati sa uskopojasnim filterima sa kojima inace vizuelno posmatranje ne ide (tipa hidrogen alfa) - uredjaji za nocno osmatranje su podjednako osetljivi u svim talasnim duzinama (u svakom slucaju vise od ljudskog oka) a emituju zelenkastu svetlost.

Ljudi su posmatrali Horse head nebulu sa 4" teleskopom i takvim uredjajem bez problema iz prilicnog svetlosnog zagadjenja.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Laci

Ima još jedan detalj što ovakav sistem čini jedinstvenim i veoma zanimljiv naučnicima. Svaki eVscope je snabdeven sa GPS-om i ako sam dobro razumeo šalje snimke ka određenim centrima i organizacijama kao što je SETI projekat, na primer. Ti nabaviš uređaj i vršiš posmatranje a u isto vreme se snimci sa različitih (poznatih) lokacija širom sveta prikupljaju i obrađuju u svrsi otkrivanja supernovih i opasnih asteroida. U svakom slučaju, iako je princip odavno poznat i ne bogzna kako revolucionaran sada u eri brzog interneta dobija jedan sasvim drugačiji smisao.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Maki

Meni je to gimmick, ima jos takvih 'projekata' https://vaonis.com/
SETI i ostali su tu kolateralna reklama i pecaju se na ideju da gomila ljudi stoji oko imitacije teleskopa i gleda u svoje Ipadove ili telefone. Što kaže Luger, bolje da gledam online u vrhunske astrofotografije, jednom kad se makneš od fotona, svejedno je koliko se makneš.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Laci

Pitanje je ko tu koga reklamira a koliko je SETI kolateralna reklama, govori sledeća stranica baš sa SETI-jevog sajta:

https://www.seti.org/unistellar-eVscope-successfully-finds-images-asteroid-florence

U navodu na istoj stranici stoji:

"In the future, images of asteroids recorded by owners of Unistellar telescopes will be stored in a SETI Institute database, where they will be available for use by amateur astronomers and scientists. Our goal is to give both experts and laypeople the ability to extract valuable information about asteroids, including their orbit, approximate size, and spin period."

Tekst se obraća ljudima koje interesuje astronomija i mogu koristiti podatke koji će se prikupljati sa eVscope u budućnosti (ako projekat zaživi)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

VaskoGM

Teško mi je da imam pozitivan stav prema ovim novim sokoćalima koja se pojavljuju polako...

Za mene je to isto kao da jednim okom gledam na monitoru live snimak sa kamere i ne vidim šta je tu sperkatkularno... Odbojno mi je i što (verovatno) većina neupućenih posmatrača ne bi ni bila svesna da je slika u okularu zapravo (u suštini) digitalni snimak...

Posmatrati originalne, sirove fotone iz svemira svojom mrežnjacom oka kao primarnim senzorom je za mene ipak nezamenjivo ni sa astrofotografijom a ni ovakvim forama.

E sad, naravno da ima i dobrih strana kao što je pozitivan impakt na popularizaciju astronomije. Tu je i naučni interes iz skupljenih podataka kamere ovog uredjaja (mada mi to ne zvuči ubedljivo). I posebno što omogućava doživljaj posmatračkog iskustva ljudima kojima je oštecn ili slabiji vid. To mu lično i nalazim kao najveci plus, tu inkluzivnu karakteristiku.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Yagodinac

Ja takođe ne mogu da se pohvalno izrazim o ovome. Naročito ne o ceni koja je kao jedan dooooobar nov FF DSLR ili mirorrless.
Kad si fotograf - budi fotograf. Kad si vizuelac - budi vizuelac. Ovo mi deluje onako između, pa nit' tamo niti ovamo; a iz oba ugla gledano je - nekako labavo. Tipa moj 20d na 30sec i ISO1600 ti sve to nacrta bolje, a i posmatrači sa velikim dobsonima (ej, znaš koliki dobson ima da se kupi za 1700$?) imaju prednost u rezoluciji i gomili nekih drugih tamo optičkih parametara.

Ovo me podseća na generaciju sa selfi-stikovima koja kruži okolo, e sad imaju i čime da gledaju galaksije  ;D
A cena je, baš onako... Ja bih lično hipstere kažnjavao i više  ;)

Laci

Quote from: Yagodinac on May 31, 2018, 05:11:22 pm

... a i posmatrači sa velikim dobsonima (ej, znaš koliki dobson ima da se kupi za 1700$?)



Sa eVsope-om imaš i boju DSO-a i ta mogućnost te košta tih 1700$
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

I da, pošto imam dosta iskustva sa vizuelnim posmatranjem mogu da potvrdim da se na ovakav način praktično vrši posmatranje u realnom vremenu. Za neku precizniju procenu sjaja neke zvezde, treba par minuta a za DSO još i više kako bi se uočilo što više detalja.

Čude me komentari vezani za astrofotografiju i da li jeste ili nije. Pa nije astrofotografija jer jedan stek sukcesivno smenjuje naredni čime se prethodni trajno briše i ne ostaje čak ni video zapis (uz ogradu da je tako nešto ipak moguće a da ja nisam primetio). Jednostavno, utisak ostaje posmatraču što je i odlika vizuelnog posmatranja. Preneti snimci takođe teško da spadaju u astrofotografiju jer astronome ipak zanimaju discipline poput astrometrije i fotometrije a ne ono što se naziva "pretty pictures"
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Eto, više ljudi - više mišljenja. Ja da imam sve pare i sve teleskope ovog sveta ne bih pazario ovaj... kako da kažem... kondom od okulara  ;D
Ali dobro, svestan sam da zvučim konzervativno. Međutim, imajte u vidu da ja astronomiju 99% posmatram kroz ekran fotoaparata. Iz toga potiče taj puritanizam.

Darchy

Ova tehnologija je mogla biti montirana i na viewfinder, te da vuče "pixele" iz neke baze podataka.... ma ne kapiram ja ovo. Telefon je mnogo manji i lakši, a APOD je džabe ;)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

marino

mislim da ovo nece bas zazivjeti...nama to nije na listi prioritetnih nabavki a generaciji selfi-like-share to nece biti "in"...ALI to u nekom drugom obliku bi moglo zazivjeti...remote scope na "no man" egzoticnoj lokaciji...pitanje je sta moze i koliko moze...
ja tu npr vidim easy remote telescope po "prihvatljivoj" cijeni, nesto kao slovensko srpsko hrvatski remote telescope na grenlandu ili namibijskoj pustinji ili gdje vec
Vidulini Observatory

Night Walker

Prije nekoliko dana mi je na yt ponudilo ovaj video. Mislim da je uspio ubosti nekoliko poenti. 3000 dolara je stvarno previše. 12" dobson košta mnogo manje.
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50