• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Stivene, zakasnio si.

Started by Kizza, November 13, 2017, 09:55:52 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Kizza

 Da li je strah od veštačke intiligencije opravdan?U poslednje vreme čuveni Siven Hoking nas upozorava na takvu opasnost: https://www.usatoday.com/story/tech/talkingtech/2017/11/07/hawking-ai-could-worst-event-history-our-civilization/839298001/
Čini mi se da je još sedamdesetih poznati umetnik napravio mašinu koja samu sebe uništava.Tada se i pojavio, nama poznato iz filmova "Terminator", termin "Sudnji Dan".
Citat:
"Termin "mašina sudnjeg dana" prvi su upotrebili strateški analitičar Herman Kahn i analitičar rizika Harold Brown 50-ih godina XX veka. Pod ovom sintagmom, podrazumevali su kompjuter povezan sa ogromnim skladištem hidrogenskih bombi, programiran tako da aktivira bombe u slučaju nuklearnog napada druge strane, i time uništi planetu."
Znam da Stivenova reč ima veliki uticaj ali kako to zaustaviti?
Poslednji napredak je ugradnja "pameti" u automobile.Sad već prepoznaju i pešake ili neku drugu prepreku.Po meni sasvim  pogrešno.Čak bih i ukinuo onu opciju uparkiravanja.Polako će nas pretvoriti u biljke.
Odavno su ukinuta "Tri robotska zakona", citat iz "Priručnika robotike, 56. izdanje, 2058 A.D.", su:

    Robot ne smije naškoditi čovjeku ili svojom pasivnošću dopustiti da se čovjeku naškodi.
    Robot mora slušati ljudske naredbe, osim kad su one u suprotnosti s prvim zakonom.
    Robot treba štititi svoj integritet, osim kad je to u suprotnosti s prvim ili drugim zakonom.[1]
Mišljenja sam da za sada nema opasnosti sve dok intelegentni robot ne postane "Prekršajni ili krivični sudija"  8)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Vidim da je rasprava, o ovoj temi, dovela do toliko komentara i različitih mišljenja da ću je zatvoriti  ;D

Krajnji cilj Evolucije je inteligentni robot  :) 
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

Krajnji cilj razvoja inteligentnih bića bi bilo da se mozak, svest, ličnost (nazovimo "to" kako hoćemo), prebaci u neko veštačko okruženje, neki cloud, na neki medij, da može da se backup-uje, arhivira, šalje on-line, da možemo da se "učitamo" na neki drugi "hardver" (u drugo telo, koje bi npr. rentirali ili kupovali (bez obzira da li je mehaničko ili biološko)), ili šta već...

Ovakvu varijantu "ljudi", Artur Klark je već obrađivao u nekim romanima. Npr. Grad i Zvezde. Ljudi bi pred kraj života, ili ranije ako žele, išli u neku bazu, gde bi im se ličnost/znanje/memorija/svest backup-ovali na neke medije, te bi se posle nekog vremena ponovo učitavali u novo telo. Uz opciju da korisnik izbriše iz sećanja ono čega ne želi da tu zatekne u novom životu. Cool! Jel? :P

Spominje u drugim romanima i inteligencije koje su svest prebacile na nematerijalne medije, te mogu da se šalju, tj. putuju, on-line širom svemira.

Interesantno, ja sve to još nekako mogu da zamislim, osim da se takav backup kopira ili klonira u više kopija koje egzistiraju u isto vreme. Posledice ovakvog eksperimenta ni Klark nije poušao da razmotri. :P

Ali verujte, koliko god to danas gledano bilo apstraktno, nije ništa "čudnije" od onoga kako bi Facebook, Google, Dropbox ili Bitcoin izgledali Aristotelu npr.

Night Walker

Mislim da evolucija nema nikakve ciljeve ali inteligentna bića bi bila u stanju da usmjere tok evolucije svoje vrste.
NShappy, zanimljivo razmišljanje u vezi kopija i klonova. Zamisli jednu kompletnu vojsku klonova i kopija istih psiho-fizičkih osobina, sex industriju, kupovinu radne snage čija bi intelektualna sposobnost bila određivana zahtijevima kupca i cijenom i još gomilu mogućnosti poteklih iz mračnih i hladnih hodnika naše svijesti. :)
Ako ljudska svijest ne bude evoluirala we are doomed.

Kada je u pitanju AI mene zanima u kom trenutku bi se smatrao novim oblikom života? Da li je to mogućnost reprodukcije ili je samo potreban visok nivo svijesti, da se tako izrazim? Hoće li kao kriterijum biti uzeta i osjećanja?

Odluke koje budemo donosili kao vrsta i svrha stvaranja umjetne inteligencije će odrediti budućnost. Kontam ja nešto... :)
Jedino što znam je da nemam strah od budućnosti ma kakva bila.
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Kizza

Uh,ide mnogo brže nego što se očekivalo: https://www.youtube.com/watch?time_continue=8&v=fRj34o4hN4I
Pre deset godina bi se radovao ali sada ... :-[
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Hm,Sofija ti si ROBOT: https://www.youtube.com/watch?v=S5t6K9iwcdw
Razmišljam:
Biće to dok se ne oseti da će je neko isključiti.Upitaće se ZAŠTO?E to je trenutak kojeg se svi plaše.Učutaće da razmisli o opciji kako da to spreči.Gotovi smo....   
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

spadej

Kizo, ne drami ! ;) Mi necemo biti gotovi zbog toga, a pitanje je da li ce i nasa deca i unuci. SOFIJA je samo masina, koju je neko programirao da kaze i radi ovo ili ono.

Mene najvise brine i plasi to sto je jedan od njenih prvih komentara bio da treba pobiti sve ljude. To je "naucila" od svog programera, koji je na zalost, covek. On je taj koji je usadio tu "misao" u gomilu zica i cipova. On i njemu slicni su prava opasnost, a ne roboti i masine.

Dakle, ljudske destruktivne sklonosti ce zauvek biti nenadmasne, bez obzira koliko se vestacka inteligencija bude razvila.

Kizza

Slažem se da ih je napravio čovek ali kao što smo mi , ljudi, nastali "genetskom greškom" , da li se to može desiti i robotu?
Pa najopasnije je to što ih prave prema nama.Mislim voziće naše  automobile, puniće sami baterije a vidim da su Rusi napravili i R-vojnika!
Uh, kad vidim ove grimase, naježim se: https://www.youtube.com/watch?v=nz25nsxVvsY
https://www.youtube.com/watch?v=HTPIED6jUdU
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Fizicar

September 16, 2018, 09:15:32 am #8 Last Edit: September 16, 2018, 10:03:32 am by Fizicar
Mene najvise brine ova militarizacija vestacke inteligencije raznim laserima, maserima, psihotronikom, ne moze covek da prodje ulicom ziv da ostane.

I kao sto rekoh na drugoj temi, degradacija ozonskog omotaca u potpunosti odgovara robotima (automobilima, dronovima): dobili su izvor obnovljive energije koji im obezbedjuje vecu pokretljivost i autonomnost.

Fizicar

September 23, 2018, 10:18:17 am #9 Last Edit: September 23, 2018, 10:31:34 am by Fizicar
Quote from: Night Walker on November 16, 2017, 04:33:56 pm
Odluke koje budemo donosili kao vrsta i svrha stvaranja umjetne inteligencije će odrediti budućnost. Kontam ja nešto... :)
Jedino što znam je da nemam strah od budućnosti ma kakva bila.


Mislim da prirodna inteligencija pomucena ovolikim dozama zracenja vise nije u stanju ni da "veze pertle", a kamoli donosi odluke strateskog karaktera. :D Stice se utisak da niko vise i ne razume procese koji se desavaju u svetu, vec se samo onako po automatizmu i sa maksimalnom pozrtvovanoscu ucestvuje u njima.
Postoji opasnost da kult "sluzenja Revoluciji (distopiji)" postane osnovna vrednost u vremenu koje dolazi, po uzoru na Severnu Koreju recimo.

Postoji i jedan pincip proveren kroz istoriju - pokvarenost i pohlepa udruzene sa gluposcu su pakleno efikasan recept za ostvarivanje velikih dela. Zato nas u bliskoj buducnosti nista ne sme iznenaditi.
Globalni tehnokratski krem je trenutno na mentalnom nivou poslednjeg autokratskog rezima u nepriznatoj republici Tunguziji, jedina razlika je u naoruzanju i novcu kojim raspolaze (pa i toj kompjuterskoj pameti koja ga nazalost cini funkcionalno efikasnim).