• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Osmatranje sa AZ-4 montažom

Started by DND, October 13, 2018, 04:35:24 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

DND

U međuvremenu, ja sam nabavio AZ4 montažu. Montaža je stabilna, nema ili ima minimalno treskanja na povećanju od 100X na mom MAK127/1500 prilikom fokusiranja. Možda i zato što je u pitanju kratak tubus. Iskreno, nedostaje mi mikro podešavanje. navikao sam da dodjem blizu objekta, a onda ga sa finim podešavanjem centriram. Za drugo, nemam primedbu.
Mislim da je kod tebe ipak fokuser pravio problem.

vlaiv

Ili to sa fokuserom, ili je tubus sa svojih skoro metar predugacak.

Ostaje da se vidi sledeci put.

Drago mi je da ti AZ4 funkcionise kako treba sa Makom.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

DND


drago

Vlaiv,koji 4" rifratore si nabavio,ako nije tajna? :)
Takahashi FC 100DC
SW 12" Flextube dobsonian
Intes Micro MN66

vlaiv

Quote from: drago on November 03, 2018, 02:02:37 pm
Vlaiv,koji 4" rifratore si nabavio,ako nije tajna? :)


Naravno da nije tajna :D

Nista posebno, SW Evostar 102 F/10 - klasicni ahromat. Zapravo sam samo "menjao" kratku verziju za dugacku.
Ideja je bila da smanjim hromatsku aberaciju i imam bolji teleskop za "na terasu" - uglavnom Mesec a ponekad i ostalo. F/5 verzija je dobar widefield ali ne moze da obezbedi iole pristojne poglede na mesec i planete (moze do x100 uz dosta "mahinacija").

Takodje sam zeleo da isprobam gomilu nekih stvari koje su mi se motale po glavi tipa:

Zrtvovanje wide field-a za manje hromatske aberacije, bez realnog "zrtvovanja" - odnosno kako ce se ponasati x0.67 reduktor za flat field teleskope (namenjen za RC i fotografiju) ako ga stavim ispred 2" dijagonale - na F/10 ahromat je dosta "ravan" a ta distanca bi omogucila oko x0.5 redukciju - znaci trebalo bi da je skoro kao F/5 sto se tice wide field-a.

Naravno, da li se moze izfiltrirati hromatska i na kojim metama na F/10 sa 4" - Mesec i Baader contrast booster je odlicna kombinacija - videcemo ostale mete.

Potraga za jeftinim astro foto teleskopom - mnogo puta ljudi pitaju kako da se upuste u AP sa malim budzetom od tipa 500-600e, a hteli bi da snimaju sve :D - i Mesec/Planete i DSO. I za sada ono sto mi prvo pada na pamet je - ne moze :D, ali je pitanje da li je zaista tako. Recimo 80mm F/12.5 teleskop bi trebalo da ima vrlo malo hromatske aberacije, sa odgovarajucim reduktorom x0.67 - x0.5 bi takodje trebalo da bude jako blizu ED80 koji se preporucuje kao idealni pocetni teleskop za AP (600mm x 0.85 = 510mm fokalne duzine, otprilike isto kao 80 F/12.5 sa 0.5 redukcijom, a oba su 80 mm). Tako da cu isprobati kako se ponasa ovaj F/10 sa 80mm maskom i 0.5 redukcijom - koje trikove iskoristiti da se napravi dobra fotka (tipa zuti filter #8 ili tako neke fore).

Jedino sto necu testirati za AP je kako bi 80mm (F/11 - F/12) teleskop radio sa EQ3 montazom (to bi bilo ono sto moze u budzet od 500-600e). Koliko sam skontao Eq3 montaza takodje moze dobro da se moduje i sredi - mozda jednom kad budem imao para za zezanje napravim i takvu neku kombinaciju.

Naravno, malo zezanja sa snimanjem planeta i Meseca - isprobavanje razlicitih tehnika (recimo za mesec Baader Solar continuum filter umesto H alpha filtera za seeing i hromatsku aberaciju i slicno).

Inicijalno sam mislio da idem na neki ozbiljniji 4" APO - i snimio TS Photoline 102 F/7 novi model, al nesto nemam sad 1000e+ da idem na tu varijantu, pa sam se prebacio na ahromat (cak mi je i F/11 Lyra ili TS model bila skupa trenutno, pa sam se odlucio za ovaj osnovni model da se zezam dok ne pozavrsavam neke stvari i budem imao veci budzet da uzmem ozbiljniji 4").
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Boki Aristarh

@Vlaiv: da se malo našalim, ja imam za tebe TAL-100R koji nema takvih problema  :o

Zaista, ko ima u planu da kupi jeftin (ja sam moj platio 250€) teleskop ahromat, svakako treba da razmotri TAL-100R ili RS verziju!
Teleskop je oštar do bola, kontrastan i ima vrlo MALO hromatizma...
Moja preporuka...
Jedini nedostatak, više se ne proizvodi a oni srećnici koji ga imaju ga uglavnom NE prodaju! Ako naletite na neki kao ja posle godina traženja, KUPITE!
Vedro nebo.

vlaiv

@Boki

Razmisljao sam o njemu, ali gde si nasao da ga kupis? Polovan negde napolju? Kako ide sa troskovima carine/poreza i to sve?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Boki Aristarh

Ja sam moj pronašao u Francuskoj, Azurna obala...
Plaćanje PAY-PAL, ostalo doneo prijatelj u gepeku... polovna stvar...
Što se pronalaženja tiče, kao što rekoh, vrlo su retki ali ih ima povremeno....