• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Klimatske promene na Zemlji

Started by Kizza, January 04, 2009, 10:20:57 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Fizicar

November 29, 2018, 07:24:25 pm #300 Last Edit: November 29, 2018, 07:31:28 pm by Fizicar
Sve vreme govorim da i jeste zavera, jer kada o jednoj temi vise ne moze da se progovori takoreci ni na ulici, sta bi drugo bilo? Pa istorija je puna takvih situacija. Svi drustveni sistemi u proslosti su funkcionisali po sistemu zavere, na primer u anticko doba kada je navodno cvetala filozofija nije objavljeno nijedno filozofsko delo na temu da li je robovlasnicki poredak pravedan ili neprevedan itd.
Znaci kad proucavamo nauku koja se zove istorija nailazimo na dogadjaje koji su svi odreda gadni da gadniji ne mogu biti, ali iz perspektive Jagodinca sa nekog internet foruma to danas nikako ne moze da bude slucaj, jer smo mi posebni i evoluirli u odnosu na nase ljigave pretke? :D

Dakle da citiram opet kako je pisala Planeta pre deset godina a kako pise danas kad su je tehno-totalitaristi (koliko je samo takvih prodefilovalo kroz epohe) uzeli pod svoje:

QuoteTekst iz casopisa "Planeta", broj 30, godina 2008. - "CISCENJE" RADIJACIONOG POJASA

Zemljino geomagnetno polje akumulira naelektrisane cestice u dva koncentricna prstena koja okruzuju planetu. Cestice mogu napustiti spoljasnji pojas za nedelju dana, ali u unutrasnjem mogu ostati i po godinu dana. To Moze dovesti do opasnog naboja cestica posle solarnih oluja ili nuklearne eksplozije u svemiru, sto predstavlja opasnost za sve vrste satelita koji orbitiraju u Van Alenovoj zoni.
Nova istrazivanja potvrdila su da radio-transmiteri na Zemlji izazivaju propustanje cestica iz unutrasnjeg Van Alenovog radijacionog pojasa u svemir, sto bi moglo umanjiti opasnost od intenzivnih solarnih erupcija ili nuklearne eksplozije u svemiru koje bi mogle onesposobiti satelite. Proucavanja su pokazala da veoma niskofrekventni radio-talasi (od 5 do 25 KHz) transmitovani na Zemlji pomazu u oslobadjanju cestica iz unutrasnjeg pojasa.
Zabrinute za mogucu stetu koja bi nastala na kljucnim vojnim satelitima, americke vazudsne snage razvile su plan za "izlecenje radijacionog pojasa" oslobadjanjem viska naelektrisanih cestica iz radijacionog pojasa pomocu radio-talasa od 20 KHz iz satelitskog transmitera. Naucnici veruju da je zivotni vek elektrona u pojasu sada sigurno drugaciji nego sto je bio pre nastanka transmitera, ali ne znaju koliko drugaciji.


Znaci vest je u to vreme masovno objavljivana u casopisima, a danas na celom internetu ne moze da se nadje nigde. Direktan dokaz da se radi o zaveri udzbenickog tipa, ali ne iz udbenika istorije nego iz udzbenika informatike.

Sad vidim da ipak izlazi onaj Broadcast sajt, ali ovih stvari nema nigde.


Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Fizicar

Quote from: Kizza on November 29, 2018, 07:45:39 pm
Znači sami sebe uništavamo: https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2018&mm=11&dd=29&nav_id=1475937
"Ako iscrpimo sve poznate izvore fosilnih goriva, temperatura će znatno porasti", dodaje on, a prenosi Rojters.


Normalno je da se u eri cetvre industrijske revolucije za sve probleme krivi druga. Druga industrijska revolucija na Zapadu uglavnom nije bila toliko totalitarna kao ova danasnja, mada na Istoku jeste. To je bilo doba optimizma, vere u progres koja se vremenom srusila kao kula od karata, preziveo je samo totalitarizam.

Inace evo koji period je bio najtezi i iz kog razloga http://www.rts.rs/page/magazine/sr/story/511/zanimljivosti/3336227/najgora-godina-u-covekovoj-istoriji-536-godina.html

Quote from: Yagodinac on November 28, 2018, 02:03:36 pm
Još nešto, više je na klimu uticalo ono tuce nuklearnih bombi u svemiru koje su eksplodirale pre pola veka nego svi radio talasi:

https://en.wikipedia.org/wiki/High-altitude_nuclear_explosion


nuklearne eksplozije jesu uticale ali ovo nije njihovo vreme https://arxiv.org/abs/1611.03390

spadej

Tacno je da su nuklearne eksplozije uticale na klimu. One na Suncu. I tako je jos od postanka klime.

Kizza

Nekako mi sve ovo deluje haotično ali najgore što je nepredvidivo: https://www.blic.rs/vesti/drustvo/severni-pol-topliji-od-srbije-evo-zasto-je-vreme-potpuno-poludelo/y6y0knv
Da li je kasno da mi ljudi nešto konkretno učinimo?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

vlaiv

Ako ste gledali seriju News room, ima jedna epizoda gde dovedu eksperta za klimatske promene u studio, i covek
otvoreno kaze: "Ne, nema ama bas nista sto sada mozemo da uradimo da zaustavimo ovo" :D

Inace, odlicna serija, vredi pogledati.

Moje misljenje je, posmatrajuci tromost ljudske rase, da je on u pravu. Sve sto mi mozemo da uradimo sada je suvise kasno, mozda mozemo malo da usporimo stvari ali
do porasta temperature ce doci, kao i do svih posledica koje su predvidjane - porast nivoa mora, promena klime, problem sa proizvodnjom hrane - nestajanje nekih vrsta.

Gledano na velikim skalama nece se nista "znacajno" desiti - sve ce da nastavi u nekom svom obliku, zivot je prilagodnjiv, ali gledano iz ljudske perspektive nece bas biti zabavno (glad, migracije, ekonomska stagnacija, panika, svasta nesto sto proizilazi iz toga - sukobi, ratovi).

Modeli koje sam gledao za nase podneblje kazu okvirno ovo za tekuci vek: porast temperature do 3C (prosecne) i problem sa susom (manje padavina), mislim da obe stvari postaju evidentne. Ja bih dodao i nestabilno vreme i cesce nepogode (oluje i pozari).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

spadej

Po definciji, klima je statisticki profil vremena u dugom vremenskom periodu. Mozda je vama 200-300 godina dug period, ali mislim da je za pricu o klimi to ipak kratko. Covek svojim delovanjem na prirodu moze da utice samo na vremenske prilike. Tacnije, na posledice tih vremenskih prilika. Da bi uticao na klimu, morace malo duze da se muci, bar hiljadu-dve godina. A s'obzirom da je industrijska revolucija u toku tek par stotina godina, i da u nekim delovima svet jos nije ni pocela, nas uticaj na klimu je potpuno beznacajan.

Ali zato nije beznacajan nas uticaj na zivotnu sredinu. Seca suma, zagadjenja svih vrsta, masovno spaljivanje nafte, uglja, istrebljivanje mnogih zivotinjskih vrsta... sve to ce dovesti da i mi sami nestanemo, ili jos gore, da nam zivot postane pakao. Nas zivot, ljudski. Milioni drugih zivotnih oblika na ovoj planeti ce se prilagoditi, neki ce nestati, neki novi ce nastati. Niti je sve pocelo od nas, niti ce sa nama prestati.

A klima na Zemlji ce i dalje da tera svoje, onako kako joj diktiraju tektonika planete, Sunce, mozda neka kometa, meteor, ili super nova na drugom kraju galaksije. 

Fizicar

December 01, 2018, 08:38:14 pm #307 Last Edit: December 01, 2018, 08:55:25 pm by Fizicar
Quote from: Kizza on December 01, 2018, 01:42:07 pm
Da li je kasno da mi ljudi nešto konkretno učinimo?


Za klimu mozda, ali ozonski omotac? Za njega jos ima nade, samo ga niko i ne pominje.

Quote from: spadej on December 01, 2018, 08:03:27 pm
Po definciji, klima je statisticki profil vremena u dugom vremenskom periodu. Mozda je vama 200-300 godina dug period, ali mislim da je za pricu o klimi to ipak kratko. Covek svojim delovanjem na prirodu moze da utice samo na vremenske prilike. Tacnije, na posledice tih vremenskih prilika. Da bi uticao na klimu, morace malo duze da se muci, bar hiljadu-dve godina. A s'obzirom da je industrijska revolucija u toku tek par stotina godina, i da u nekim delovima svet jos nije ni pocela, nas uticaj na klimu je potpuno beznacajan.

Ali zato nije beznacajan nas uticaj na zivotnu sredinu. Seca suma, zagadjenja svih vrsta, masovno spaljivanje nafte, uglja, istrebljivanje mnogih zivotinjskih vrsta... sve to ce dovesti da i mi sami nestanemo, ili jos gore, da nam zivot postane pakao. Nas zivot, ljudski. Milioni drugih zivotnih oblika na ovoj planeti ce se prilagoditi, neki ce nestati, neki novi ce nastati. Niti je sve pocelo od nas, niti ce sa nama prestati.

A klima na Zemlji ce i dalje da tera svoje, onako kako joj diktiraju tektonika planete, Sunce, mozda neka kometa, meteor, ili super nova na drugom kraju galaksije. 



Ovo je vec tipicno misljenje regionalnih meteorologa, ali veza sa ozonskim omotacem tu nikako nije jasna. Da li postoji antropogeni uticaj na njega i kakva je veza sa klimatskim zbivanjima?

Quote from: vlaiv on December 01, 2018, 02:31:54 pm
Gledano na velikim skalama nece se nista "znacajno" desiti - sve ce da nastavi u nekom svom obliku, zivot je prilagodnjiv, ali gledano iz ljudske perspektive nece bas biti zabavno (glad, migracije, ekonomska stagnacija, panika, svasta nesto sto proizilazi iz toga - sukobi, ratovi).


Evo zanimljivih opisa hronicara kako je bilo krajem 530-ih https://srbin.info/2016/05/28/vizantijske-price-kad-sunce-prestane-da-sija/

Sve se to desavalo i u VI i u XIII veku i bilo je mnogo gadno, sto ne znaci da se nije prezivelo.

Fizicar

Quote,,Сунце је давало такав знак који никада пре није био виђен ни записан. Оно је постало мрачно и његова затамњеност потрајала је осамнаест месеци. Сваки дан сијало је око четири сата, па ипак, светлост није била ништа више од слабе сенке. Сви су говорили да Сунце никада више неће повратити потпуну светлост."


Pada mi na pamet da su ovi dogadjaji pravi razlog poznatog straha od pomracenja sunca. Taj strah se cesto prikazuje kao neosnovan, a ono cela jedna civilizacija vec propala zbog toga.  :D Ko zna sta se desavalo u jos daljoj proslosti, sto niko nije ni zapisao...

Fizicar

Scenario se ponavlja, ovo je sad kao u nekom filmu

Slom civilizacije i svog prirodnog sveta je na vidiku, izjavio je poznati britanski prirodnjak i televizijski novinar 92-godišnji ser Dejvid Atenborou na samitu Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama, koji se upravo održava u Poljskoj.

https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2018&mm=12&dd=03&nav_id=1477436


Fizicar

U novom broju "Planete" istorijski progled pokazuje da u trenutnim procesima nema nista neobicno, bilo bi cudno da stvari stagniraju. Propasce zapadna civilizacija, a Rusija ce da procveta. Svako ko je normalan tu promenu ce docekati sa euforijom i odusevljenjem. 8)

O uticaju čoveka na savremene klimatske promene danas postoje oprečna mišljenja. Ko je u pravu, pokazaće vreme. Mislimo da sigurno više nismo u mogućnosti da tvrdimo da nikad u ljudskoj istoriji klima nije bila toliko poremećena kao danas, jer postojeće činjenice jasno ukazuju da su se slične promene dešavale i tokom hiljada, pa i miliona godina unazad. Ako se vinemo u kosmičke visine, pogledamo Zemlju kao deo celine Sunčevog sistema, sa njenom promenljivom putanjom u prostoru i varijabilnom količinom sunčeve radijacije koju pri tome prima, shvatićemo da će se ovakve klimatske promene dešavati još mnogo miliona godina, sa nama ili bez nas.
http://www.planeta.rs/87/intro.php?page=narodi01#.XCedzlVKjDc


Yagodinac

Quote from: Fizicar on December 29, 2018, 05:18:45 pm
Propasce zapadna civilizacija, a Rusija ce da procveta.


Da, da... Rusija sa BDP-om trenutno manjim od Španije  ;D E sad, zamisli sad te pare za njihovu vojsku koje idu, da treba da se dele na milion i jedno mesto: od raketa preko bojevih glava i aviona, do podmornica. Nedajbože do nekog rata da dođe - oni bi više stradali od sopstvenog oružja. Ne može da se drži isti arsenal bojevih glava sa dve i sa tristadve milijarde dolara godišnje. Do skora njihova vojska nije imala ni za obične čarape (proverite, koristili su obične krpe).
Rusi su u demografskom čabru čak više nego mi. Za sto godina će ih Kinezi nadjačati sa otprilike 30:1, da ne računamo taj dekadentni zapad gde npr Engleza, Francuza i Poljaka zajedno ima više nego Rusa. I onda džabe i rakete i sve ostalo, kad ne bude bilo dovoljno ljudi da brane toliku teritoriju.

A za časopis Planetu... Pa ako krenem da nabrajam njihove greške u loše prevedenim člancima, ostao bih da pišem ovaj post do ujutru.

spadej

Mozda cu otici u OT, ali da bar malo razbudimo ovaj forum!

Quote from: Yagodinac on December 30, 2018, 07:13:44 pm

Da, da... Rusija sa BDP-om trenutno manjim od Španije  ;D E sad, zamisli sad te pare za njihovu vojsku koje idu, da treba da se dele na milion i jedno mesto: od raketa preko bojevih glava i aviona, do podmornica. Nedajbože do nekog rata da dođe - oni bi više stradali od sopstvenog oružja. Ne može da se drži isti arsenal bojevih glava sa dve i sa tristadve milijarde dolara godišnje. Do skora njihova vojska nije imala ni za obične čarape (proverite, koristili su obične krpe).
Rusi su u demografskom čabru čak više nego mi. Za sto godina će ih Kinezi nadjačati sa otprilike 30:1, da ne računamo taj dekadentni zapad gde npr Engleza, Francuza i Poljaka zajedno ima više nego Rusa. I onda džabe i rakete i sve ostalo, kad ne bude bilo dovoljno ljudi da brane toliku teritoriju.

A za časopis Planetu... Pa ako krenem da nabrajam njihove greške u loše prevedenim člancima, ostao bih da pišem ovaj post do ujutru.


Ako je tako, zasto ih onda ne pokori neka od naprednih i mocnih drzava zapada? Ili sve zajedno? Sto, da nece UN da se ljuti?
BDP nije presudan faktor za organizaciju drzave, i srecu naroda koji u njoj zive. Isto kao sto ni kucni budzet ne garantuje ljubav i slogu porodice. Naprotiv, poznajem mnogo onih koji nemaju puno, ali su srecni i zadovoljni. I onih koji imaju previse ali osim para nemaju nista drugo.

I da, vojska koja brani svoju otadzbinu ne razmislja o carapama, vec o topovima. Bar me je nasa istorija tome naucila.

Sto se tice Kineza, sumanutom politikom "jednog deteta" doveli su svoju buducnost pod veliki znak pitanja. Njima trenutno cvetaju ruze, i idu napred velikim koracima, ali imaju ogroman disbalans izmedju muskog i zenskog dela populacije. Decenijama su radjali samo sinove, a cerke cak i ubijali, pa sad ti sinovi nemauju sa kim da zasnivaju porodice. Negde sam procitao da im trenutno nedostaje cak 80 miliona zena. I da im je prirodni prirastaj krenuo u suprotnom smeru.

Zato Rusi ne moraju da brinu za svoje istocne komsije. A i te komsije imaju svoje komsije, koje se razmnozavaju ko zecevi, i nemaju nikakva ogranicenja po tom pitanju. A nuklearna su sila, imaju cak i kosmicki program, i trenutno 200 miliona stanovnika vise od Kineza.

Sto se tice "Planete", i teksta koji je Fizicar linkovao,  slicno nesto sam citao u vise izvora. I jedan od mojih prethodnih postova u ovoj temi je upravo time i bio nadahnut. Klimatkske promene  se desavaju stalno, to je proces koji traje od postanka sveta, i trajace i dalje, nezavisno od nas. Mi samo pomazemo da nam bude jos gore. Dodajemo ulje na vatru, time sto zagadjujemo svoju okolinu. To je najveci problem ovog doba. I kad se sutra desi neko cudo, vulkan, zemljotres, nesto na Suncu..., dzaba BDP, dzaba pare, zlato, svila i kadifa... Prezivece onaj ko ima cistu vodu, hranu, sume i druga prirodna bogatstva. Jer priroda ce sama da se oporavi i prilagodi.

VaskoGM

Quote from: Fizicar on December 29, 2018, 05:18:45 pm
... Propasce zapadna civilizacija, a Rusija ce da procveta. Svako ko je normalan tu promenu ce docekati sa euforijom i odusevljenjem. 8)

Cek... ozbiljno bi bio odusevljen i euforican kad bi zapadna civilizacija (Milijarda i vise ljudi) propala? To bi te toliko usrecilo?

@Spadej,
Znaci ovo je nista vise od obicne koincidencije?
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Yagodinac

December 31, 2018, 10:57:50 am #314 Last Edit: December 31, 2018, 11:18:48 am by Yagodinac
Quote from: spadej on December 30, 2018, 09:03:06 pm

Ako je tako, zasto ih onda ne pokori neka od naprednih i mocnih drzava zapada? Ili sve zajedno? Sto, da nece UN da se ljuti?
BDP nije presudan faktor za organizaciju drzave, i srecu naroda koji u njoj zive. Isto kao sto ni kucni budzet ne garantuje ljubav i slogu porodice. Naprotiv, poznajem mnogo onih koji nemaju puno, ali su srecni i zadovoljni. I onih koji imaju previse ali osim para nemaju nista drugo.

I da, vojska koja brani svoju otadzbinu ne razmislja o carapama, vec o topovima. Bar me je nasa istorija tome naucila.



Takođe offtopic, izvinjavam se svima unapred, premda može imati posredne veze sa temom: ko šta radi - Rusi zadnjih 300 godina pokušavaju da odbrane svoju ogromnu teritoriju i tako će biti i nadalje. Sve što oni rade je podređeno tome a ne nekom njihovom civilizacijskom napretku, umetnosti ili hedonizmu; nažalost ali praktično svi potencijali njihove civilizacije su podređeni tom jednom cilju. Oni su u XX vek ušli kao jedna ogromna gladna imperija gde je vladala kuga; iz XX veka su izašli sa statusom nuklearne supersile i regionalne vojne sile. To je impresivan uspeh za narod od 150 miliona ljudi koji u suštini ima duplo manje ljudske i intelektualne potencijale od Amerike, Kinu i Japan da ne pominjemo. Zasluga za taj napredak ide 50% teroristi Staljinu a 50% represivnom komunizmu - bez toga bi caristička Rusija verovatno ostala na nivou možda današnje Mongolije.

E da: čarape i higijena su ekstremno bitni kod rovovskog rata gde ćeš imati desetkovanu pešadiju usled rovovskog stopala. Te male stvari mogu da preokrenu tok rata u nekim slučajevima.

Dakle, ja njih ne napadam i nikako ne želim da bilo ko propadne, već kažem da oni rade ono što moraju da rade na mestu nekog ko drži Sibir i polarni krug sa rezervama nafte i gasa - brane se. I tako će biti i nadalje u geopolitičkom smislu, nikako drugačije. A što se tiče potencijala, gde rade najbolji ruski inženjeri? Prave rakete i avione, a najgori rade verovatno u Ladi. Najbolji nemački inženjeri, obrnuto, rade u Mercedesu; japanski u Nikonu i Tojoti... To je ta razlika u pristupu koja govori gde se bolje živi i gde će se uvek bolje živeti. Ili recimo paralela: pretpostavka je da Rusija i Saudi Arabija imaju istu količinu nafte pod zemljom. Gde se u proseku bolje živi? A pa da... Saudijci nisu 75% svoje zarade skoro sto godina unazad ulagali u oružje.

Meni u suštini ovde smeta kovanje u zvezde jedne strane, bilo koje, i proklinjanje ove druge. A mi smo imali kroz istoriju muke i probleme i sa USA i sa SSSR, isto kao što smo imali pomoć i podršku naizmenično obe strane; tako da je meni potpuno svejedno da navijam za bilo koga - smatram da sam realističan i nepristrasan.

Kraj offtopic-a: kupujte mečke dok je vreme  ::)