• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

HEQ5 Belt upgrade

Started by Luger, December 03, 2018, 11:22:29 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Luger

Vjerovatno nisam jedini kome se bas nije davalo ~120e za par remenica I kaiseva da se unaprijedi EQ montaza?
Ako nisam, onda ovo sto cu napisati ima smisla. :)
Prvo sto me je nerviralo kad sam kupio HEQ5 montazu je uzasno "krljanje" zupcanika. To je islo dotle da sam pomisljao da nesto nije u redu sa motorima i zupcanicima.
Onda sam dobro podmazao zupcanike, (ne treba reci da su fabricki bili skoro suvi), i to je urodilo plodom, buka se smanjila za 50%, ali se vracala nakon nekoliko dana rada, tj. cim se mast povuce sa zupcanika.
Citao sam dosta o tome i...tako je, kako je, normalna stvar za zupcanike.
Cijena gotovog kompleta koji se prodaje je u, najmanju ruku, prenaduvana. Mozda je bila opravdana do verzije EQMOD-a 2.0 gdje nije postojala podrska za Custom odnos redukcije.

Vazno je napomenuti da se sa modom 1:4 i 1:5 rucni kontroler ne moze koristiti, jer nije ispostovan tacan odnos redukcije od 1:5.2222!!!
On ce i dalje raditi, ali ce goto biti neprecizan, a i pracenje ce malo bjezati. S obzirom da se bavim iskljucivo astrofotografijom, rucni kontroler sam ukljucio samo par puta, pa mi to ne predstavlja nikakav problem.
Sada sam uradio odnos 1:4, a kad mi stigne jos kaiseva, preci cu na 1:5 gdje ce goto mnogo manje grijesiti.

Novi EQMOD dozvoljava umjesto originalne redukcije 9:47 (1:5.22222) i odnose 1:5 I 1:4.
I odmah se pojavila alternativa u DIY vodama. Izvesni Malcolm Crabbe je uradio adaptaciju sa remenicama od 15 i 60 zuba, odnos je znaci 1:4, ponudio je nekoj kompaniji da taj komplet prodaje za oko 50 funti.
To je vec mnogo prihvatljivije, ali, kad vam kazem da je mene sve kostalo 10-11e, onda je jasno da se vrijedi malo potruditi I naruciti direktno od Kineza.  Treba tu dodati jos 1500 dinara za uslugu strugara koji mi je malo preuredio remenice od 60 zuba. Te 2 remenice sam kupio kod nas, ove druge, od 15 I 12 zuba se kod nas ne mogu naci.
G-din Malcolm Crabbe je koristio remenice I remenje u velicini MXL, a to znaci da je korak izmedju zuba 2.03mm.
Ja sam koristio velicinu GT2, tj. razmak 2mm.

Racunica ide ovako:

1-   Remenica 15 zuba GT2 po 1,7e= 3,4e
2-   Remenica 60 zuba GT2 po 2.8e= 5.6e
3-   Zupcasti kais GT2 180 zuba po 0.7e=1.4e
4-   Zupcasti kais GT2 172 zuba po 0.7e=1.4e
                                         Ukupno=11.8e

Sama modifikacija je prosla vrlo lako, i sad znam da se uglavnom dize velika fama oko toga. Vjerujem da svako ko zna da drzi srafciger, da odvrne i zavrne sraf, moze to da odradi relativno lako.
Evo I nekoliko slika. Nekako se nikad ne sjetim da citav postupak snimim.







I na kraju kratak video:



Sinoc je bilo vedro, probao sam, uglavnom pratio kako radi, nista snimao nisam. Pokazace vrijeme, nadam se samo poboljsanju.

Darchy

Izgleda odlično, testiraj da li tako i radi :) Ako to funkcioniše dobro i ja bih uradio isti upgrade. Moja ne "krlja" mnogo, ali kontam da je ovo bolje tehničko rešenje.         
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

spadej


Luger

Quote from: Darchy on December 04, 2018, 10:02:58 am
Izgleda odlično, testiraj da li tako i radi :) Ako to funkcioniše dobro i ja bih uradio isti upgrade. Moja ne "krlja" mnogo, ali kontam da je ovo bolje tehničko rešenje.         

Hvala Darchy. :)
Pazi, ovo je primjer nadogradnje HEQ5 i vazi samo za HEQ5, a ti koliko vidim iz potpisa imas NEQ5, a to nije isto. Razliciti su motori, puzevi, broj zuba...kompletan pogonski mehanizam se razlikuje, pa obrati paznju ako krenes u tu avanturu.
Ja sam kompletno kompjuterizovao jednu EQ5 bas sa kaisnim prenosom, ali to je unikat jer sam stavio druge, mnogo kvalitetnije motore. Nemam pojma kakvi su motori kod tebe i sve ovo pisem sa pretpostavkom da se radi o standardnoj EQ5 sa Synscan upgrade kitom, a to se valjda zove NEQ5?
Ako nije tako, onda ispravi potpis.  :D
Sto se tice rada, ne vidim nikakav razlog da ne radi sve kako treba.

@Spadej, hvala!
I ti da ispravis potpis. :)

zozo83

Bravo Lugeru, samo moras da dodjes kod mene za godinu dana na veliki servis da promenimo kajiseve :)

Moze li nesto tako da se napravai sa EQ3 sa takvim step motorima i remenicama i kajisevima. Pitam onako da li je izvodljivo
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Luger

Imas ti Zoki vrhunske motore i ne treba ti kais.
Tesko bi bilo zbog polozaja osovina ugraditi kaiseve na eq3, ali ne sumnjam da moze.
Znam da ionako razmisljas o vecoj montazi. :)

Marko90

Izgleda stvarno fantasticno  :)

spadej

Quote from: Luger on December 04, 2018, 10:53:27 pm
@Spadej, hvala!
I ti da ispravis potpis. :)


Sign is successfully updated :)

Darchy

"Pazi, ovo je primjer nadogradnje HEQ5 i vazi samo za HEQ5, a ti koliko vidim iz potpisa imas NEQ5".

Sticajem okolnosti imam i jednu i drugu montažu. Potpuno si u pravu druže, NEQ5 ima skroz drugačiju poziciju motora, mada sam nailazio na slične upgradove i za nju.
U suštini nemam preteranu potrebu da menjam postojeći mehanizam uzevši u obzir da se ne čuje baš kao vršalica :), ipak mislim da je ovo mnogo elegantnije rešenje.
Svakako, interesuje me kakve si rezultate dobio i kako se ovaj kaiš ponaša pri promeni temperature?

Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Darchy

@Luger
Upravo sam odgledao i tvoj video.... izgleda da je taj upgrade pun pogodak! Bravo!
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

VaskoGM

Svaka ti cast za ovu modifikaciju! Javi utiske nakon prvih snimanja. Kako se ponasa, gajding i to..
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger

Quote from: Darchy on December 07, 2018, 10:01:07 am
"Pazi, ovo je primjer nadogradnje HEQ5 i vazi samo za HEQ5, a ti koliko vidim iz potpisa imas NEQ5".

Sticajem okolnosti imam i jednu i drugu montažu. Potpuno si u pravu druže, NEQ5 ima skroz drugačiju poziciju motora, mada sam nailazio na slične upgradove i za nju.
U suštini nemam preteranu potrebu da menjam postojeći mehanizam uzevši u obzir da se ne čuje baš kao vršalica :), ipak mislim da je ovo mnogo elegantnije rešenje.
Svakako, interesuje me kakve si rezultate dobio i kako se ovaj kaiš ponaša pri promeni temperature?



Tako sam, kao na slici, na EQ5 montirao step motor, ali nema17 sa redukcijom 9:1 na RA osi. A i na Dec osu sam isto postavio kais i isti takav motor. I to je radilo, i danas kod Spadeja radi savrseno uz sva ogranicenja EQ5.
Sto se tice rezultata, primecujem da je goto precizniji, a za gajding mi treba jos vremena da utvrdim eventualne prednosti ili mane.

@ VaskoGM, hvala. Kao sto rekoh gore, goto je precizniji ili sam samo bolje usjeverio. Sve to radim cimni ovamo, cimni onamo, ne vidim sjevernjacu, o driftu i drugim metodama mogu samo da sanjam iz Zemuna...
Pokazace vrijeme, za sad ne vidim nikakve probleme.

Luger

Na kraju, ostao je da se uradi distancer izmedju poklopca i tijela montaze. To je neophodno, jer remenice podizu poklopac za nekih 2-3mm u mom slucaju. Mislio sam da dam nekome da mi to odstampa na 3d stampacu ili uradi na cnc, ali mi je to prilicno cimanje, pa sam nasao idealan materijal, Foreks ploce, koje se obradjuju skalpelom. To je neka vrsta PVC materijala, radi se u vise debljina i  obicno se koristi za izradu reklamnih panoa. Obradjuje se i turpijom, savija grijanjem...super stvar.
Ja sam izabrao materijal debljine 5mm.


spadej

O, hvala Bogu! Vec sam pomislio da je forum utihnuo zauvek.  Lugeru, legendo, nemas pojma koliko si me obradovao. Svaka ti cast, majstorski si ovo uradio.

Ljudi, probudite se! Dajte da caskamo o bilo cemu. Ubi me forumska tisina. 

Luger

Heq5 Pro posle ugradnje kaiseva i sa odnosom redukcije 1:4 radila je odlicno. Ipak, planirao sam da je prepravim na 1:5 da bih mogao da koristim i rucni kontroler po potrebi. To i dalje nije tacan odnos redukcije, jer je originala redukcija 1:5.22222, ali je jako blizu, pa sam pretpostavio da ce objekat neznatno bjezati iz vidnog polja. Tako i jeste, rucni kontroler (HC) masi malo, ali sa tim moze da se zivi. Sto se tice rada u Eqmod-u, tu greske nema, jer je odnos 1:5 softverski podrzan.
Kad sam zavrsio tu modifikaciju prije 2 dana, desilo se da je i nebo bilo vedro, pa sam mogao da sve isprobam.
Primijetio sam da je sve bolje, nema galame zupcanika, goto je precizniji, PHD bolje vodi.
Na prvoj slici je novi izgled prenosa, a na drugoj PHD grafik.

Heq5 5:1 Belt mod by Luger, on Flickr

PHD Graphic, Heq5 1:5 belt mod by Luger, on Flickr