• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

"Ona" i "ova" strana Meseca

Started by NShappy, January 15, 2019, 08:40:43 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Danijel

Da, volio bih da zagrabe regolit i u njemu pokušaju posaditi biljke na Mjesecu, da vidimo mogu li i kako rasti u takvom tlu. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

U opkladu da može, samo je pre da će rasti neke gljivice i lišajevi nego cvetnice, bar dok se regolit malo ne razgradi pod uticajem erozije. Primer je nastajanje biljnog omotača na vulkanskom terenu.

r2d2

Ja vidim u tom potezu slanja biomaterijala u vidu semenja i jajašca veliku kinesku odlučnost i praktičnost u osvajanju svemira. Simbolika je i više nego snažna. Nekako se radujem tome. Ostali s sličnim eksperimentima oklevaju ili se barem stiče takav utisak. Majice made in China od čistog mesečevog pamuka. :) Što se tiče imena verovatno bi pravilno bilo reći: opozitna strana meseca, ali verujem da narod ište jednostavnije reči.

NShappy

Dalja i bliža strana je sasvim ok, po meni.

Ova i ona strana, takođe, ali jasno samo onima koji znaju kako to Mesec stoji u odnosu na Zemlju. Obzirom da većina življa u sRbiji to ne zna, dalja i bliža mu dođe najbolje rešenje.

Kizza

Morao sam ovo da vam pokažem: https://www.espreso.rs/svet/svastara/341825/tokom-poslednjeg-pomracenja-meseca-nesto-se-dogodilo-pogledajte-sta?utm_source=Midas&utm_medium=Widget&utm_campaign=Razmjena%2bprometa
Samo mi nije jasno da li se šale sa nama?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

vlaiv

Sto se sale i ko se sali sa nama?

Regularan udar meteorita za vreme pomracenja (vreme kada je dosta ljudi snimalo mesec pa je verovatnoca da se uhvati ovakav dogadjaj i mnogo veca):

https://www.space.com/43075-blood-moon-2019-meteor-impact-video.html
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Kizza

Mislio sam na sliku Meseca.Ne znam koja je ovo strana :D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

vlaiv

A mislis strana meseca zvana Pluton :D

Pa desava se, svi smo prosli kroz tu fazu :D :D :D

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC