• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kako EQ2 montazu prepraviti za kratku Astrofotografiju tj za pracenje

Started by dedskin114500, February 26, 2019, 03:43:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dedskin114500

Za ovakvo nesto potreban je EQ2 RA motor Skywatcher tip
Medjutim istog nema na horizontu
Dok se nesto ne smisli, jel neko zna neko resenje za slike do 10 sekundi ekspozicije , tj neki metod  pracenja rucnom ili polurucnom metodom , preko zupcanika za EQ2 RA motor ili ose za fino podesavanje?
Zahvaljujem

vlaiv

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p395_Skywatcher-Tracking-motor-for-EQ-2-mount.html

Ima da se kupi - trebalo bi da te izadje oko 45e sa postarinom - znaci nece biti carine ali moze biti pdv, sto znaci total od oko 54e - ako ti to nije previse.

Ako jeste, mozes sam da napravis to isto. Treba ti obican elektro motor sa reduktorom. Takodje ce ti trebati spojnica i nesto cime ces montirati motor. I na kraju obican PWM koji ce da napaja motor da mozes da regulises brzinu.

Verujem da mozes sve sto ti treba naci na kupujem prodajem
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Ja sam se davno zezao s tim, imao sam onu drugu vrstu motora za EQ2. To je u suštini dosta neprecizno, 10-15sec možeš izvlačiti sa polovičnom uspešnošću. Doduše to zavisi i od žižne daljine teleskopa odnosno okulara. Ako hoćeš duge ekspozicije deepsky objekata onda je ovo čisto bacanje para, apsolutni minimum je EQ3 sa onim njenim osnovnim motorima i 30sec + DSLR; ako hoćeš samo fotke/moovie planeta i Meseca onda EQ2 itekako ima smisla.

vlaiv

Ja razumeo da je to za foto aparat sa objektivom za wide field - ono tipa do 70 tak mm?

Ako je za tu namenu onda ima smisla - dace i duze ekspozicije od 10-15 sekundi, mozda cak i do minut.

Za vrlo male fokalne duzine tipa 18mm - moze i bez pracenja ekspozicije od 5s na ekvatoru. Na vecoj deklinaciji i duze.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Pa nije se izjasnio pokretač teme...  ;)
Inače da, može sasvim lepo za widefield fotke piggyback metodom. Verovatno može minut ili dva. Mana EQ2 montaže za teleobjektive ili obične objektive je što je relativno teška u odnosu na ove moderne astrotrek i slične montažice - inače bi se kupovala naveliko za širokougaonu fotografiju.
Hint: možda može nešto da se radi i bez motora. Samo pratiš teleskopom na velikom uvećanju centriranu zvezdu i rukom pokrećeš RA dok aparat snima u piggyback položaju.
Hint 2: pritom neku sjajnu zvezdu defokusiraš i pratiš veliku svetlu mrlju, ili je približiš rubu skoro u potpunosti.

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Danijel

O da, manualno praćenje sam radio i po 15 minuta i sve je radilo kako treba. Piggyback metodom. U okular sam stavio nitni križ napravljen od dvije vlasi kose (vlastite, zato sada gotovo da i nemam kosu ;D ), odabrao sam sjajniju zvijezdu i malo ju defokusirao, okinuo ekspoziciju od 15 minuta i ručno pratio zvijezdu u okularu. No, brzo bi mi se oko umorilo, jer moraš žmiriti na jedno oko, pa sam si napravio gusarski povez za oko čime sam riješio i taj problem. 8) To sam radio osamdesetih godina prošlog stoljeća, a onda nije bilo digitalnih fotoaparata nego samo na film. Današnjom tehnologijom, digitalcem se iste rezultate može postići istom metodom s praćenjem od otprilike jedne do dvije minute. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT