• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesijeov maraton 2019

Started by mitja, April 07, 2019, 05:16:26 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mitja

Mozda mala recenzija ili osvit...

Ali. Uvek se to ali negde provuce. Mesijeov maraton. O da. Poslednji put kada sam bio na Letenci kao takmicar bilo je negde vec sad davne 2005 cini mi se. Do sada sam samo pratio desavanja preko interneta vezano za maraton i kamp. I onda resim da ipak odem na maraton ove 2019 godine. Nekih 14 godina kasnije. Dok sam isao tom poljanom da montiram teleskop u glavi sam vec cuo "Sudija". Da. Bilo je to davno. Ovog puta sam imao svoj teleskop. Iskolimiran i spreman. Po prvi put sam sa GoTo montazom ali je nisam koristio jer je MM ipak manuleno takmicenje.
I sta bih rekao za Sasu, Kocu, Gagica? Ioako me se verovatno ne secaju iz opravadanih razloga jer boze moj na letenci nisam bio dosta godina mogu da kazem samo da su ljudi LEGENDE amaterske astronomije. I kad to kazem mislim na njihov entuzijazam u popularizaciji same astronomije kao naucne discipline. Odrzati maraton svih ovih godina i imati posecenu livadu na letenci je USPEH! Zaista ti ljudi imaju razlog da budu ponosni na sebe i svoj trud. Oprostite ako sam nekog izostavio ali zaista je mnogo energije potrebno da nesto zivi toliko godina.
Odusevio sam se prisustvu mladih koji su bili pravi borci na livadi. Uglavnom - gulas... O da. GULAS je bio izuzetan i sa pravom mogu reci da je bio najbolji koji sam probao do sada, jer taj gulas je astrogulas. Ne bilo koji i ne bilo kakav.
Sasa iz Beograda... Ljudi to je jedan jako pozitivan astronom. Bilo mi je drago videti ga tamo na livadi. Uredno pripremljen za MM. Ne znam kakav mu je skor bio.

Ocena maratona 9! Jedino je nebo spustilo ocenu.

Veliki pozdrav od Mitje.

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

sasmir

Hvala Mitja mislim da u vezi mene preterujes niti dovoljno pozitivan niti pripremljen znanjem, ali moje vreme tek dolazi i potrudicu se da to bude kako ti kazes. Ovaj post posvecujem najvise kao dopunu tvom postu nepomenutih prof.dr. Dusana Mrdju koji je uz Sasu Zorkica i Mileta Kocica stub kampa kao i igraci iz senke Stevan Marinkovic i Ratko Miljkovac i Jaroslav Grnja i Milos Gagic kao i nasi novi organizatori Vobanisti. Gulas vrhunski.
Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x

Jaro

Hvala ljudi, drago mi je da Vam je prijao gulaš ili paprikaš.

Luger

Steta sto skoro svaki put oblaci pokvare veselje. Pretpostavljam da nije lako prilagoditi termin na Letenci vremenskim prilikama?